گردهمایی اعضای هیات علمی دانشگاه در آغاز سال تحصیلی جدید

 | تاریخ ارسال: 1392/7/3 | 

 

  گردهمایی اعضای هیات علمی دانشگاه در آغاز سال تحصیلی جدید

 

 

AWT IMAGE

 

    گردهمایی اعضای هیات علمی دانشگاه به مناسبت آغاز سال تحصیلی 93-1392، روز دوشنبه اول مهرماه جاری در سالن آمفی­تئاتر پژوهشکده خودرو برگزار شد.

  در این مراسم، دکتر جبل­عاملی(رییس دانشگاه)، ابتدا فرا رسیدن هشتاد و چهارمین مهر دانشگاه علم و صنعت ایران را تبریک گفت و سپس گزارشی از روند توسعه علمی دانشگاه در هشت سال گذشته، ارایه کرد. وی با اشاره به تدوین دو سند راهبردی در دانشگاه، به تبیین برخی دستاوردهای حاصل از اجرای این دو برنامه پرداخت. دکتر جبل­عاملی کسب رتبه دوم فنی مهندسی کشور توسط دانشگاه علم و صنعت ایران، بر اساس ارزیابی­های مراجع معتبر خارج از کشور را از مهمترین این دستاوردها برشمرد و گفت: بر اساس گزارش پایگاه ISC در بعضی شاخص­های جدید مثل ارجاعات مقالات، در چند دانشکده رتبه اول کشور را داریم.

  رییس دانشگاه در ادامه این گزارش افزود: در حوزه دستاوردهای پژوهشی،  سرانه مقالات ISI در سال 84 ، 0.5 بوده است که در سال 1391 به عدد23/2 رسید و امیدواریم در افق 1394 به عدد 3 برسیم. در استناد به مقالات، تا پایان سال 1391 به مرز 10 هزار ارجاع نزدیک هستیم. در خصوص مجلات نمایه ISI ، در حال حاضر یک مجله داریم و امیدواریم تا سال 1394 به پنج مجله نمایه­دار برسیم. همچنین در تعداد قطب­های علمی و فناوری تاکنون 9 قطب علمی راه­اندازی شده که تا افق برنامه باید چهار قطب دیگر به آن اضافه شود.

  رییس دانشگاه اعلام کرد: سرانه وصولی قراردادهای صنعتی، از عدد برنامه سال 1394 هم فراتر رفته و در سال 1392 به 490 میلیون ریال رسیدیم. وی گفت: درصد مشارکت اعضای هیات علمی دانشگاه در طرح­های صنعتی به یک چهارم تعداد کل اعضا رسیده و تعداد قراردادهای صنعتی فعال در دانشگاه از ابتدای سال جاری تا کنون، 592 قرارداد بوده است علاوه بر این 70 قرارداد منعقده و حدود 220 قرارداد خاتمه یافته را داشته است.

  دکتر جبل­عاملی تصریح کرد: سال 1391، اولین سالی بود وصولی اختصاصی قراردادهای صنعتی از حد برنامه خود در سال 91 فراتر رفت. وی افزود: از آغاز سال جاری تاکنون، 8 میلیارد تومان وصولی قرارداد داشتیم که نسبت به کل بودجه دانشگاه- یعنی 60 میلیارد تومان- رقم بسیار خوبی است و این در حالی است که بسیاری از دستگاهها و سازمانها با کمبود بودجه مواجه بوده­اند و در پرداخت­ها مشکلاتی داشتند.

  رییس دانشگاه در گزارش بخش دستاوردهای آموزشی دانشگاه در هشت سال اخیر، به شاخص نسبت دانشجویان تحصیلات تکمیلی به کل دانشجویان، نسبت دانشجو به عضو هیات علمی و نسبت اعضای هیات علمی دانشیار و بالاتر اشاره کرد و افزود: در نسبت اعضای هیات علمی دانشیار و بالاتر به 44 درصد رسیده­ایم که در پایان برنامه باید از 55 درصد فراتر رود.وی در ادامه به تاسیس پردیس دانشگاهی، تاسیس دانشکده مهندسی پیشرفت و تاسیس دانشکده فناوری­های نوین به عنوان مکمل دانشکده­ها در رشته­های جدید و نیز توسعه کمّی و کیفی واحد مجازی به عنوان مرکز آموزش الکترونیکی مطرح کشور اشاره کرد.

AWT IMAGE

  دکتر جبل­عاملی در بخش دیگر سخنان خود به تبیین فرصتها و چالش­های پیش روی دانشگاه پرداخت و گفت: یکی از مهمترین مطالبات در رابطه با دانشگاه­ها، مطالباتی است که مقام معظم رهبری در حوزه­های مختلف از دانشگاهیان دارند و در مباحث مهم تولید دانش و علم فناوری مطرح فرموده­اند و اولین آن، نقش­آفرینی دانشگاه در تحولات ملی و منطقه­ای و جهانی است. رییس دانشگاه، تغییر ساختار دانشگاه و توسعه پژوهشگاه و ایجاد مراکز تحقیقاتی ماموریت­گرا را از زمینه­های پاسخ به این مطالبات برشمرد و گفت: از چالش­های دانشگاه در بحث پژوهشگاه، تمایل اغلب اساتید به کار فردی است و از اولویت­های ما تاکید بر فعالیت گروهی است. وی گفت: تلاش داریم مدیریت پروژه­های کلان را داشته باشیم. وجود بیش از 1200 دانشجوی دکتری و 3000 دانشجوی کارشناسی­ارشد، توان بزرگی است و به دنبال ماموریت‌های تحقیقاتی جدید هستیم.

  وی با اشاره به افزایش اعتبار ملی و بین­المللی دانشگاه پس از پرتاب موفقیت­آمیز ماهواره نوید و در مدار قرار گرفتن و انجام موفق ماموریت­هایش گفت طراحی و ساخت ماهواره ظفر در دست اجراست و اگر ماهواره ژئو نیز به دانشگاه واگذار شود می­توان از ظرفیت تمام دانشگاه در بخش فضایی استفاده کرد.

  دکتر جبل­عاملی جذب 120 عضو هیات علمی جدید در 5-4 سال اخیر را از فرصت­های دانشگاه برشمرد و تاکید کرد: ظرفیت این دانشگاه برای پذیرش عضو هیات علمی، دو برابر ظرفیت فعلی است و باید خون تازه در رگ­های دانشگاه جاری شود. وی گفت باید برای اعضای جدید هیات علمی، ماموریت آموزشی و تحقیقاتی جدید تدوین کنیم.

  وی در پایان تصریح کرد: باید حمیت و وحدت آحاد دانشگاهیان و به ویژه اساتید حفظ شود و رمز موفقیت دانشگاه علم و صنعت در حوزه­های تولید علم و ارتقای وجهه علمی بین­المللی را اجتناب از پرداختن به حواشی و تنش­های سیاسی دانست. وی گفت: اکنون ما را دانشگاهی می­شناسند که در حوزه علم و فناری، پیشتاز است و ما باید همچنان به اولویت­های علمی بها دهیم و از هر مساله حاشیه­دار به عنوان حاشیه عبور کنیم.

  رییس دانشگاه از حضور اعضای هیات علمی در این جلسه تشکر کرد و در پایان، هفته دفاع مقدس، یاد و خاطره شهیدان و امام شهیدان را گرامی داشت.

  سخنران بعدی این مراسم، حجت الاسلام والمسلمین قرائتی بود که بر لزوم حفظ توامان علم و ایمان تصریح کرد و گفت: «اقرا» باید «باسم رب» باشد وگرنه علم بدون خدا و پرورش متخصصی که مشکل اعتقادی دارد، دردی را دوا نمی­کند. وی همچنین تاکید کرد: باید با دانشجو به عنوان فرد نخبه جامعه، گاهی خصوصی صحبت کرد و از آنجا که تحصیلات، انسان را از اخلاق و فرهنگ و ایمان، بی نیاز نمی­کند باید نسبت به سوالات دانشجو در موضوع دین و راجع به اسلام، مسئولیت پذیرفت و او را قانع کرد.

  حجت الاسلام والمسلمین قرائتی گفت: اگر دانشجو هم متخصص شود و هم متدین، ذره­ای ظلم نمی­کند و اگر درس بدهیم و معنویت نباشد، در روز قیامت باید جوابگو باشیم.

 

  آلبوم تصاویر

 


دفعات مشاهده: 5149 بار   |   دفعات چاپ: 1428 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 71 بار   |   0 نظرCAPTCHA

  تمامی حقوق برای دانشگاه علم و صنعت ایران محفوظ است.