آزمایشگاه انرژی‌های تجدیدپذیر و فناوری‌های نوین انرژی- معرفی آزمایشگاه
معرفی آزمایشگاه

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1393/9/8 | 
آزمایشگاه انرژی‌های تجدیدپذیر و فناوری‌های نوین انرژی
         طی چند دهه گذشته تغییرات بسیار زیادی در بخش انرژی در جهان صـورت گرفته است و نتیجه آن بکارگیـری سیاستگذاری پایین آوردن شدت استفاده از انرژی های فسیلی و در کنار آن استفاده از منابع انرژی جدید است. هدف تمامی این فعالیتها، بوجود آوردن فضایی با حداقل خطر برای محیط زیست است.
در همین راستا کشورمان با تلاش بسیار گسترده و پیگیر، طرح های بسیاری را به مرحله اجرا درآورده است که از آن جمله، سیاستگذاری های بخش انرژی در زمینه صنعت است. بهینه سازی سیستمهای انرژی در کشور یکی از اهداف اصلی برنامه توسعه می باشد. به همین منظور آزمایشگاه انرژی‌های تجدیدپذیر و فناوری‌های نوین انرژی در سال ۱۳۷۷ با هدف فعالیتهای علمی و پژوهشی و با همکاری جناب آقای دکتر سپهر صنایع و تعدادی از دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری و با امکانات نرم افزاری و سخت افزاری تخصصی، از جمله نرم افزارهای شبیه سازی  و طراحی سیکل های حرارتی و نیروگاهی و سخت افزارهایی چون دستگاه اندازه گیری میزان گازهای حاصله از سوخت و احتراق و غیره کار خود را آغاز کرد. از جمله مواردیکه در دستور کار فعالیت این آزمایشگاه قرار دارد در زمینه محرک های اولیه و سیستمهای کارآمد تولید انرژی، مبدلهای حرارتی، سیستمهای بازیافت حرارت، تأسیسات حرارتی، برودتی و تهویه، مشعلها و سیستمهای احتراق و همچنین برنامه ریزی جهت استقرار سیستمهای مدیریت انرژی در بخش تولید می باشد.
برگزاری کارگاه های تخصصی بهینه سازی برای مهندسین و دانشجویان در صنعت تأسیسات و نیروگاهها به منظور گسترش استفاده از برنامه ها و مدل سازی در بهینه سازی و ارتقاء بهره وری در صنعت تأسیسات و بخشهای نیروگاهی از جمله فعالیتهای این واحد است که ضمن تقویت فعالیت این آزمایشگاه با صنعت موجب توانمندیها و پیشرفتهای فناوری جدیدی در این حوزه در سطح ملی ایجاد نماید. 

 

نشانی مطلب در وبگاه آزمایشگاه انرژی‌های تجدیدپذیر و فناوری‌های نوین انرژی:
http://www.iust.ac.ir/rln/find-15.155.124.fa.html
برگشت به اصل مطلب