مرکز آموزش الکترونیکی- درباره مرکز
امکانات و زیر ساخت فنی

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1397/4/3 | 

AWT IMAGE

1- نرم افزار مدیریت آموزش:

  سامانه مدیریت آموزش ( LMS ) بصورت کاملا اختصاصی توسط کارشناسان این مرکز راه اندازی و عملیاتی شده و با داشتن کلیه اجزای وابسته و همچنین ابزارهای دیگر نظیر محیط کلاس مجازی و غیره در داخل دانشگاه استقرار یافته است. از قابلیتهای مهم این سامانه می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  - انعطاف در تعیین ساختار و نحوه نمایش دروس ( هفتگی، موضوعی، درخت درس و .... )

  - پشتیبانی از استانداردهای آموزش الکترونیکی ( LAMS, SCORM )

  - امکانات تولید محتوا به صورت آن لاین

  - قابلیت افزودن انواع محتویات آموزشی با فرمتهای مختلف

  - امکان برگزاری انواع آزمونهای الکترونیکی ( چندگانه، پاسخ کوتاه و تشریحی )

  - امکان مشخص ساختن تکالیف برای دانشجویان

  - تقویم شمسی / میلادی، تعیین و تعریف انواع رویدادها در سطوح سایت، درس و کاربران در این تقویم

  - امکان پرسش و پاسخ با سیستم Forum و با کلیه امکانات لازم

  - چت نوشتاری، سیستم نظرخواهی، سیستم Blog و سیستم واژه نامه

2- پهنای باند:

  این مرکز از پهنای باند ارتباط شبکه دانشگاه بهره برده و با بالاترین اولویت از 150 مگابیت بر ثانیه ارتباط اینترنت و یکصد مگابیت بر ثانیه ارتباط اینترنت کشوری جهت امکان دسترسی به محتوای آموزشی و کلاسهای مجازی استفاده می نماید.

3- دیتا سنتر ( Datacenter ):

  مرکز دارای یک دیتا سنتر قدرتمند و با امنیت بالا به همراه پشتیبانی لازم می باشد.

  

4- امکانات تولید محتوا:

  از آنجا که محتوای الکترونیکی در اثربخشی و کیفیت یادگیری الکترونیکی نقشی تعیین‌کننده دارد، مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه علم و صنعت ایران با بهره‌گیری از دیدگاه‌ها و دستاوردهای نوین علمی در حوزه پداگوژی و تکنولوژی آموزشی و نیز امکانات به‌روز و آخرین یافته‌‌‌ها و ابزارها در حوزه تولید انواع محتواهای الکترونیکی و چندرسانه‌ای‌ها، به تولید محتواهای ارزشمند و اثر‌گذار پرداخته‌‌است که در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی مشابه، جایگاهی ممتاز و برتر را به خود اختصاص داده است. در این راستا امکانات سخت افزاری مناسب شامل استودیوها و امکانات صدابرداری و تصویربرداری مجهز مرکز در خور توجه است.

  

5- واحد پژوهش و طراحی آموزشی:

  این واحد جهت بهره گیری از یافته های علم تکنولوژی آموزشی برای حل مسائل نو ظهور در عرصه آموزش الکترونیکی برای اولین بار در دانشگاه علم و صنعت ایران با همکاری متخصصان تکنولوژی آموزشی کشور راه اندازی شده است. هدف آن پیاده سازی رویکردهای طراحی آموزشی و حل مسئله تکنولوژی آموزشی در آموزش الکترونیکی است. این هدف از طریق دو فعالیت پژوهش و طراحی آموزشی محقق می گردد، که اهم فعالیت های این واحد به قرار زیر است:

  الف- نیازسنجی آموزشی برای توسعه آموزش الکترونیکی در رشته های مختلف دانشگاهی و آموزش های ضمن خدمت

  ب- مشارکت در طراحی و تولید محتوای آموزشی بر اساس اصول طراحی آموزشی .

  پ- ارزشیابی فرایندها و فراورده های سیستم آموزش الکترونیکی.

  ت- بررسی پیشینه فعالیت های انجام شده در زمینه آموزش الکترونیکی در جهان و بکارگیری آن در جهت بهبود فرآیندهای آموزش الکترونیکی و بومی سازی آن در ایران.

  ث- فراهم سازی زمینه آموزش ضمن خدمت مدرسان و نیروی انسانی مراکز آموزش الکترونیکی.

  ج- انجام پژوهش های کاربردی در زمینه آموزش الکترونیکی و حمایت از طرح های پژوهشی کاربردی

6- مرکز خدمات مشاوره الکترونیکی:

  نظر به نوپا بودن آموزش های الکترونیکی در ایران این سیستم آموزشی نیازمند یادگیرندگان مستقل است تا بتوانند بر اساس سبک یادگیری و مدت زمانی که برای یادگیری دارند بهترین روش یادگیری را انتخاب نمایند. در راستای رسیدن به هدف استقلال دانشجویان در فرایند یادگیری الکترونیکی سیستم مشاوره ای با همکاری متخصصان روانشناسی تربیتی در مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه علم و صنعت ایران راه اندازی شده است که علاوه بر انجام مشاوره آموزشی آن‌لاین، اقدام به اجرای کارگاههای آموزشی مانند مدیریت زمان در یادگیری الکترونیکی، یادگیری خود فرمان، مقابله با استرس و اضطراب امتحان و ... می نماید.

   

7- برگزاری همایش های حضوری:

  این مرکز همایش های ویژه ای را بصورت حضوری در هر نیمسال تحصیلی برگزار نموده و فرصتی برای تعامل رودرروی دانشجویان و مسئولان فراهم می نماید.

8- برگزاری کلاسهای حضوری و یا ویدئو کنفرانس:

  حسب نیاز کلاسهای حضوری و یا ویدئو کنفرانس با استفاده از امکانات مرکز بصورت همزمان در محل دانشگاه علم و صنعت ایران و یا در شهرهای طرف قرارداد برگزار شده و جهت تکمیل خدمات آموزشی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

9- توسعه بین الملل:

  این مرکز در حال انجام تهیه مقدمات راه اندازی اولین واحد بین المللی خود در کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای فارسی زبان همجوار می باشد تا بدین ترتیب امکان جذب و ادامه تحصیل داوطلبان ساکن کشورهای خارجی را فراهم سازد.

10- فعالیت های دانشجویی شامل:

  - بازدید علمی، فرهنگی توسط دانشجویان از مرکز داده شرکت پارس آنلاین

  - جلسات با انجمن علمی دانشجویان

  - برگزاری مراسمات و همایشها و ....

نشانی مطلب در وبگاه مرکز آموزش الکترونیکی:
http://www.iust.ac.ir/find-88.17507.47823.fa.html
برگشت به اصل مطلب