دانشکده مهندسی صنایع- معرفی دانشکده
معرفی دانشکده

حذف تصاویر و رنگ‌ها

AWT IMAGE 

    آدرس: تهران- نارمک- دانشگاه علم و صنعت ایران- دانشکده مهندسی صنایع

  تلفن:۱-۷۳۲۲۵۰۰۰

 دورنما:۷۳۰۲۱۲۱۴  

  پایگاه اینترنتی: http://ie.iust.ac.ir

  

  معرفی دانشکده مهندسی صنایع :

  مهندسی صنایع با ترکیب علوم مختلف همچون ریاضیات، مهندسی، مدیریت و اقتصاد در قالب یک چارچوب سیستماتیک، سعی در بهبود اثربخشی و کارایی سیستم‌های خرد و کلان تولیدی و خدماتی در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و حکومتی دارد. رویکردهای مورد استفاده در این رشته منجر به پاسخ گویی مناسب، افزایش رضایت مشتری، تطبیق پذیری صحیح، بهبود مستمر کالاها و خدمات و نیز سودآوری بیشتر می‌شود. رویکرد مسئله محور و همین طور تمرکز بر توسعه راه‌حل‌ مبتنی بر تفکر سیستمی خلاقانه، از جمله تفاوتهای عمده مهندسی صنایع با رشته‌های دیگر می‌باشد. این نگاه متفاوت باعث شده است که مهندسی صنایع به عنوان یک فرارشته شناخته شود و حتی منجر به تغییراتی شگرف در سایر رشته‌های سنتی فنی و مهندسی گردد.

  رشته مهندسی صنایع در دانشگاه علم و صنعت ایران در سال ۱۳۵۲ هجری شمسی (۱۹۷۳ میلادی) با تغییر رشته ماشین‌سازی به مهندسی صنایع ایجاد و اولین گروه از فارغ‌التحصیلان این رشته نیز در سال ۱۳۵۶، با استقبال مطلوب جامعه صنعتی کشور به سرعت جذب بازار کار شدند. با توسعه کمی و کیفی فعالیتهای آموزشی دانشکده در سال ۱۳۶۴، تحصیلات تکمیلـــی با یک گرایش مهندسی صنایع شروع و پس از یک دهه تعداد رشته هــــا و گرایش های مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد به ۵ رشتــــه – گرایش افزایش یافت .

هم اکنون دانشکده مهندسی صنایع به‌عنوان یکی از بهترین دانشکده‌های مهندسی صنایع در خاورمیانه، در چهار گروه علمی: ۱- مهندسی صنایع، ۲- مهندسی سیستم‌های هوشمند ۳- مدیریت بهره‌وری و پروژه ۴- مهندسی لجستیک فعالیت می‌نماید و دارای یک رشته در کارشناسی، ۹ رشته-گرایش در کارشناسی‌ ارشد و پنج رشته-گرایش در مقطع دکترا می‌باشد. برنامه‌های درسی این دانشکده نیز با توجه به نیاز صنعت و بازار کار، همتراز با دانشگاه های معتبر دنیا و با رویکرد تأمین نیاز علمی و تخصصی کشور و منطقه تدوین شده است.


 

                              

                               
 

در حال حاضر تعدادی اعضای هیأت علمی دانشکده با رشدی قابل قبول، به ۳۶ نفر رسیده است که  ۸ نقر از آنها دارای مرتبه استادی، ۱۴ نفر دانشیار و ۱۲ استادیار و ۲ نفر مربی می‌باشد که از بین اساتید و فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاه های معتبر ایران، آمریکا، کانادا، انگلیس، استرالیا و آلمان انتخاب شده‌اند . اساتید این دانشکده در حوزه‌های مختلف مهندسی صنایع مشغول به پژوهش بوده و سهم قابل توجهی از چاپ مقالات در مجلات معتبر بین‌المللی را به خود اختصاص داده‌اند. تعداد بالای اساتید در کنار تنوع تخصص‌های آن‌ها باعث شده است که دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت ایران عنوان بزرگترین و از نظر حوزه‌های تخصصی متنوع‌ترین دانشکده مهندسی صنایع ایران را به خود اختصاص دهد. همچنین تجارب ارزنده اعضای هیأت علمی دانشکده در بالاترین سطوح مدیریتی کشور از جمله وجوه تمایز دیگر دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت ایران می‌باشد.

آمار دانش‌آموختگان دانشکده مهندسی صنایع تا کنون به بیش از ۳۵۰۰  نفر در مقطع کارشناسی، بیش از ۲۰۰۰  نفر در مقطع کارشناسی ارشد و حدود  ۳۰۰  نفر در مقطع دکتری می‌رسد. تعداد دانشجویان در حال تحصیل دانشکده از ۳۴۰ نفر در مقطع کارشناسی، از ۴۰۰ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و از ۱۲۰ نفر در مقطع دکتری فراتر می رود. در حال حاضر دانش آموختگان این دانشکده در سطوح بالای مدیریت صنایع و اقتصاد کشور مشغول به خدمت بوده و برخی در دانشگاه‌های معتبر داخلی و خارجی به تدریس و تحقیق به عنوان عضو هیئت علمی اشتغال دارند.

نشانی مطلب در وبگاه دانشکده مهندسی صنایع:
http://idea.iust.ac.ir/find-61.5653.6342.fa.html
برگشت به اصل مطلب