معاونت دانشجویی- تاریخچه
معرفی و تاریخجه

بازیابی تصاویر و رنگ‌ها

                                                

  

   

  معاونت دانشجویی دانشگاه علم و صنعت ایران:
از فعالترین حوزه های سطح دانشگاه می باشد. معاونت دانشجویی دانشگاه  یکی از محوری ترین و حساس ترین معاونت های دانشگاه است که ارتباط مستقیم با دانشجویان داشته و فراهم کننده نیازهای عمومی دانشجویان در دانشگاه است. شاید
 بتوان گفت که قدمت این معاونت به نخستین روزهای تاسیس دانشگاه باز می گردد، زیرا یکی از سنگ بناهای تاسیس و آغاز کار هر دانشگاهی است.
معاونت  دانشجویی  مجموعاً دارای ۳ مدیریت به شرح زیر است که در حال ارائه خدمات دانشجویی شامل خدمات رفاهی، ورزشی، تغذیه؛ بهداشت و اسکان دانشجویان می باشد. این حوزه با فراهم آوردن بستر ها و زمینه های مناسب جهت رشد هر چه بیشتراستعداد ها و ایجاد تحرک و نشاط علمی و گسترش و تعمیق آموزشی و پژوهشی ارتقاء معنوی و پایبندی به اصول و ارزشهای والای انسانی در میان دانشجویان مشغول خدمت گزاری میباشد.

 
۱- مدیریت امور دانشجویان:
 امور دانشجویان دانشگاه علم وصنعث ایران فعالیتهای خود را در شاخه های مختلف توسعه داده و دانشجویان در دوره های شبانه و روزانه از امکانات ارائه شده بصورت وام و وسائل کمک اموزشی و امکانات بهداشتی و استفاده از سلف سرویس دانشجویی بهره مند میگردند. عمده وظایف این مدیریت هدایت و کنترل ادارات تابعه و نظارت بر حسن انجام وظایف تعیین شده در زمینه خدمات رفاهی و بهداشتی به دانشجویان می باشد.

   
ادارات تابعه این مدیریت شامل:
        
 
*اداره امور تغذیه 
اداره تغذیه با هدف تامین غذای دانشجویان ، کارکنان و اساتید و نظارت علمی بر کیفیت و کمیت آن فعالیت می نماید. در این راستا کارشناسان مربوط مواداولیه ورودی رااز لحاظ معیارهای بهداشتی کنترل نموده و بر کلیه مراحل تهیه و آماده سازی و پخت و توزیع غذا نظارت دارند لذا آنچه حائز اهمیت است اینکه کارشناسان ازهیچ کوششی در دستیابی دانشجویان به غذای سالم دریغ نمی کنند.
 
 
*اداره رفاه دانشجویان
 این اداره دارای مجموعه های فرعی دیگری است که عبارتند از : اداره خدمات دانشجویی و بررسی و پرداخت وامهای دانشجویی، تسویه حساب دانشجویان، تعاونی های دانشجویی از جمله واحدهای تابعه اداره خدمات دانشجویی هستند.
 
 
*مرکز بهداشت و درمان 
 این مرکز وظایف و خدمات قابل توجهی دارد که مهم ترین آنها عبارتند از: ارا یه خدمات درمانی به دانشجویان، کارکنان و اعضای هیات علمی، ارایه خدمات پزشکی عمومی و تخصصی، آزمایشگاه، داروخانه، معرفی و اعزام بیماران به مراکز درمانی و بیمارستانی. علاوه بر وظایف درمانی، این مرکز وظایف نظارت بر  حسن اجرای آیین نامه های بهداشتی در قرارداد با پیمانکاران و برنامه ریزی برای افزایش سطح آگاهی های عمومی دانشجویان و کارکنان نسبت به پیشگیری و بهداشت را به عهده دارد.

۲-مدیریت تربیت بدنی
 حوزه مدیریت امور تربیت بدنی دانشگاه بمنظور حفظ و نگهداشت سطح تندرستی دانشجویان گرامی و اعتلای روحیه و شادابی آنان در محیط دانشگاه, برنامه ریزی و ساماندهی فعالیت های ورزشی را در ابعاد برنامه های ورزشی همگانی و تخصصی و در قالب انجمن های ورزشی دانشکده ای, خوابگاهی و تخصصی را پیگیری و  اجرا می نماید وعلاوه بر آن با ملحوظ نمودن برنامه های ورزشی منطقه ای وزارت  متبوع, میزبانی مسابقات و گردهمائی های منطقه ای دانشجویی را نیز در برخی مواقع طبق برنامه های  ابلاغی  وزارتخانه متقبل می شود و  مضافا با  برگزاری  تمرینات و  اردوهای  تخصصی آمادگی,  زمینه  ارتقاء  کیفیت تیمهای مختلف ورزشی دانشجویی و کارمندی را جهت حضور  و کسب منزلت  و افتخار در مسابقات برون دانشگاهی را تمهید می نماید  و  با توجه  به  مصوبات هیات محترم  وزیران ارائه خدمات ورزشی به  کارکنان ارجمند دانشگاه اعم از اعضای هیات علمی و غیرهیات علمی در فعالیتهای ورزشی همگانی و تخصصی را برنامه ریزی و ساماندهی می نماید, علیهذا  با طیف وسیعی از خدمات ورزشی و ارباب رجوع گوناگون مواجهه دارد که اذعان دارند ارائه اینگونه برنامه های درون و برون دانشگاهی متنوع و تخصصی نیازمند برخورداری از منابع و امکانات ورودی مختلفی نظیر نیروی انسانی تحصیل کرده مجرب ومتخصص, منابع مالی قابل توجه, منابع فیزیکی و کالبدی مناسب, وسائل و تجهیزات نوین ورزشی و مدیریت سیستم های اطلاعات الکترونیکی و بهنگام می باشد تا با ترکیب و چیدمان مناسب این منابع در کنار یکدیگر, خروجی قابل توجه و کارآمدی را در عرصه فعالیتهای ورزشی همگانی و تخصصی که موجب کسب منزلت و افتخار برای دانشگاه علم و صنعت ایران می باشد.

 
۳-مدیریت امور خوابگاهها
 خوابگاه بخشی  از امکانات رفاهی دانشگاه می باشد که دانشجویان طبق قوانین ومقررات تعیین شده به صورت فردی وگروهی  بخشی از فراغت و استراحت خودرا درآن بسر می برد وهنگام سکونت در خوابگاه ضمن رعایت حقوق دیگران ومقررات خوابگاه از امکانات فرهنگی؛ ورزشی؛ فوق برنامه؛ آموزشی و خدماتی استفاده می نماید. بنابر این تربیت صحیح و شایسته افرادی که برای رسیدن به اهداف  متعالی کشور در آینده و تحصیل علم ناچارند قسمتی از عمر خود را که معمولاً در دوران جوانی است در دانشگاه و محیطی به دور  ازخانواده به سر ببرند باید با برنامه ریزی صحیح و با در اختیار قراردادن امکانات رفاهی لازم برای دانشجویان آنها را در رسیدن به این امر مهم یاری نمود .

 

       

 

نشانی مطلب در وبگاه معاونت دانشجویی:
http://www.iust.ac.ir/find-58.10050.4153.fa.html
برگشت به اصل مطلب