گروه پژوهشی مواد- مواد دیر گداز
مواد دیرگداز

حذف تصاویر و رنگ‌ها

AWT IMAGE

معرفی مواد دیرگداز

طبق تعریف کلاسیک، مواد دیرگداز موادی هستند که توان تحمل حرارت بالای 1500 درجه را داشته باشند. البته در حال حاضر موادی که بتوانند در محیط­های خورنده و شرایط حساس محیط (از لحاظ دما و ترکیب شیمیایی) تا 1000 درجه تحمل داشته باشند را نیز جزء مواد دیرگداز می­شمارند.
بنابراین مواد دیرگداز به موادی اطلاق می­­شوند که توان حرارتی، شیمیایی و مکانیکی نسبتاً بالایی داشته باشند.

لزوم رویکرد به مواد دیرگداز در کشور

دلایل زیر اهمیت و ضرورت رویکرد کشور به تولید مواد دیرگداز پیشرفته را نشان می­دهد:
1) استراتژیک بودن: استفاده از این مواد در صنایع نظامی، بعدی استراتژیک به این مواد داده است که اهمیت قابل توجه آنها را مشخص می­کند.
2) بازار مصرف: با توجه به توسعه ی صنایع فولاد، سیمان و پتروشیمی در کشور، بازار مصرف بسیار خوبی برای این مواد در کشور وجود دارد و در آینده نیز با توجه به توسعه ی صنایع فوق بازار گسترده و رو به رشدی وجود خواهد داشت.

3) مزیت­های کشور: کشور ما با توجه به مزیتهایی که در این زمینه دارد مانند مواد اولیه ارزان، نیروی متخصص ارزان و ارزان بودن انرژی، می­تواند پیشرفت خوبی در این زمینه داشته باشد و محصول قابل رقابتی را تولید نماید.

درباره ی آزمایشگاه مواد نسوز

این آزمایشگاه  با دارا بودن امکانات و تجهیزاتی نظیر  CCS ، HMOR ، کوره های دمای 1800 درجه سانتی گراد و کوره تیوبی با اتمسفر کنترل شده،  امکان تحقیقات در زمینه بهبود کیفیت محصولات تولیدی در ایران را فراهم آورده است.

خدمات آزمایشگاه :

  1. خدمات مشاوره‌ای در زمینه ی مواد اولیه و تکنولوژی مواد نسوز
  2. انجام آزمایشات و تستها بر روی مواد نسوز مطابق با استانداردهای ISO ، PRE ، ASTM و DIN

AWT IMAGE

نشانی مطلب در وبگاه گروه پژوهشی مواد:
http://www.iust.ac.ir/find-43.8050.10452.fa.html
برگشت به اصل مطلب