گروه پژوهشی مواد- مواد پیشرفته
سرامیک های پیشرفته

حذف تصاویر و رنگ‌ها

AWT IMAGEسرامیک های پیشرفته

  سرامیک های پیشرفته به دلیل برخورداری از ویژگی هایی چون پایداری در دماهای بالا، استحکام زیاد و مقاومت بالا در برابر خوردگی، خواص مغناطیسی و الکتریکی خاص و منحصر به فرد (چون پیزوالکتریسیته، ابررسانایی، عایق بودن یا نیمه هادی بودن و … ) و سایر خواص در بسیاری از صنایع در لیست اجزای بسیار مهم و استراتژیک قرار گرفته اند. مثلا در ماشین سازی و ساخت قطعات صنعتی، خواصی چون استحکام و مقاومت در برابر سایش و خوردگی آنها، بسیار اهمیت دارد.
در صنایع شیمیایی، مقاومت خوب این مواد در برابر اسیدها و سایر مواد خوردنده بسیار مورد توجه می باشد. در صنایع هوا-فضا مقاومت این مواد در برابر حرارت اهمیت دارد، و در صنایع الکترونیک و ارتباطات به علت خواص نوری و الکتریکی خوبی که دارند، از اجزای مهم محسوب می شوند. امروزه سرامیک ها در قسمتهای مختلف صنایع اتومبیل سازی نیز روزبه روز کاربرد بیشتری می یابند. چه در سیستم ترمزها و چه در موتورها و سایر اجزاء.
در 60 سال اخیر در مورد 25 گروه مختلف از سرامیک های پیشرفته، تحقیقات وسیعی صورت گرفته و بسیاری از آنها به تولید رسیده اند. در سالهای اخیر، شکوفایی و گسترش صنایع الکترونیک و همچنین کاربرد وسیع سرامیک های پیشرفته در صنایع مربوط به تکنولوژی پزشکی و اتومبیل سازی، موجب رشد چشم گیر بازار سرامیک های پیشرفته گردیده است و اکنون این سرامیک ها رقمی حدود 50 میلیارد دلار را به خود اختصاص داده اند (بدون احتساب سرامیک های سنتی، شیشه و مواد نسوز معمولی). این بازار از نرخ رشد سالانه ای در حدود 7-6 درصد برخوردار بوده و پیش بینی می شود که نرخ رشد آن در سال های آینده همچنان افزایش یابد.
موادی که در سال های آینده از اهمیت روزافزون برخوردار خواهند بود، موادی چون شیشه های پیشرفته، کربن و کامپوزیت ها می باشند. به طور مثال در سالهای اخیر توجه زیادی به کامپوزیت های زمینه سرامیکی معطوف شده است (به خصوص به انواعی از این مواد که در دماهای بالا قابل استفاده هستند). مواد کربنی و تکنولوژی های مربوطه نیز مورد توجه زیادی قرار دارند.

  

درباره ی آزمایشگاه تحقیقاتی سرامیک های پیشرفته

این آزمایشگاه با دارا بودن امکاناتی نظیر: کوره 1500 درجه سانتیگراد، کوره ی 1250 درجه سانتیگراد،fast mill، خشک کن، دستگاه ریخته گری لایه نازک، ابزار آماده سازی مواد اولیه و.... در زمینه های سرامیکی مورد مصرف در صنایع پزشکی،بسترهای سرامیکی جهت حفظ مواد رادیواکتیو، مواد ابر رسانا ، سنتز احتراقی و .... فعالیت می کند.

زمینه ی کاری

  1. مواد دیرگداز پیشرفته

  2. سرامیک های مغناطیسی

  3. سرامیک های نوری

  4. سرامیک های الکتریکی

  5. شیشه سرامیک ها

  6. مواد ترکیبی با زمینه سرامیکی

خدمات آزمایشگاه
تهیه ی پودرهای سرامیکی و مواد مقاوم در برابر حرارت


  

AWT IMAGE

 

نشانی مطلب در وبگاه گروه پژوهشی مواد:
http://www.iust.ac.ir/find-43.8049.10413.fa.html
برگشت به اصل مطلب