گروه پژوهشی مواد- مهندسی سطح
مهندسی سطح

حذف تصاویر و رنگ‌ها

 مهندسی سطح چیست؟

 

AWT IMAGE

  در ابتدای دهه 1970 ، واژه جدیدی به نام مهندسی سطح در اصطلاحات فنی وارد شد و سپس این زمینه علمیِ جدید به سرعت گسترش یافت. امروزه، تعاریف زیر برای این شاخه مهندسی ارائه یا پیشنهاد شده است.

  مهندسی سطح می توان به عنوان یک تکنولوژی توانمند تعریف گردد که در طیف وسیعی از فعالیت های صنعتی به کار می رود. این تکنولوژی سه گروه عمده از فعالیت های مرتبط با هم را شامل می شود.

  1 ) بهینه سازی خواص سطحی: این گروه شامل بهینه سازی سطح در مقابل خوردگی، چسبندگی، سایش و خواص فیزیکی و شیمیایی دیگر می شود .

  2 ) تکنولوژی پوشش: این گروه شامل تکنولوژی های قدیمی تر مانند رنگ کاری، ابکاری الکتریکی، جوشی کاری سطحی ، پاشش پلاسمایی و انواع عملیات های حرارتی و ترمومکانیکی مانند نیتروژن دهی، کربن دهی و همچنین تکنولوژی های نوین مانند سطح کاری لیزری، رسوب دهی شیمیایی و فیزیکی از فاز بخار و کاشت یونی می گردد .

  3 ) پوشش شناسی : در این گروه توجه عمده بر روی ارزیابی سطوح و فصل مشترکها از نظر ترکیب، مورفولوژی، ساختار و نیز خواص مکانیکی، سایشی، الکتریکی و نوری است .

  علاوه بر این، عبارت معکوس « سطوح مهندسی » نیز استفاده می گردد. این «مهندسی» شامل کنترل فرایندهای نهایی انجام گرفته بر روی لایه خارجی، به منظور اطمینان از پایداری اجزاء و محصولات در کارائی مورد نظر می باشد. مواد مهندسیِ سطحی شده، به دلیل نفوذ کربن و (یا) نیتروژن و یا پوشش دهی به وسیله برخی از مواد دیگر، معمولا از سطوحی بهبود یافته برخوردارند تا مقاومت در مقابل سایش، خوردگی و یا خستگی انها افزایش یابد . استات بیان کرده است که اعمال روشهای دقیق تر در سطوح مهندسیِ حاصل از انواع فرایندهای مهندسی سطح می تواند نقش موثرتر و اقتصادی تری را در جهت موفقیت امیزتر و سودبخش تر شدن تولید داشته باشد.

  پیشرفت های قابل توجه مهندسی سطح در سه دهه گذشته اصولا بدین دلیل می باشد که این رشته توانسته است روابط جدیدی میان انرژی، به کارگیری مواد و نیز تاثیرات محیطی، برقرار کند. به ویژه فواید زیر ملاحظه شده است:

  · صرفه جویی اقتصادی

  · افزایش اطمینان

  · افزایش کارائی

  · کاهش قابل توجه در تلفات انرژی

  · کاهش آ لودگی های محیطی

   

  درباره آزمایشگاه تریبولوژی

  

این آزمایشگاه با داشتن دو دستگاه (ماشین) سایش از نوع پین روی دیسک، Pin-on-Disk، به همراه تجهیزات جنبی جهت آماده سازی پین و دیسک،Lapping Machine، قادر است تا رفتار سایشی مواد فلزی و سرامیکی به دو صورت یکپارچه  و قطعات پوشش داده شده (از طریق عملیات حرارتی و یا آبکاری) را تعیین نماید. محور اصلی فعالیت های این آزمایشگاه انجام پروژه های دانشجویی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و نیز پروژه های صنعتی می باشد.

  زمینه های کاری

  بررسی مقاومت و خواص سایشی انواع مواد فلزی ، پلیمری ، نانو و ...

  برسی ضریب اصطکاک میان سطوح مختلف در شرایط مختلف سایشی

  بررسی مکانیزم سایش در نیرو ها و سرعت های مختلف اعمالی

  بررسی اثر دما بر مقاومت سایشی مواد

 

  امکانات

  دستگاه تست سایش پین روی دیسک

  دستگاه اندازه گیری ضریب اصطکاک با امکان خروجی اطلاعات از قبیل نیرو و تنش اعمالی به صورت فایل Excel

  امکان آماده سازی نمونه های آزمایشی و دیسک های ساینده

  انجام آزمایشات سایش در دمای بالا

 

AWT IMAGE


 • خدمات آزمایشگاه
  1. آماده سازی نمونه های آزمایشی و دیسک های ساینده 

  2. انجام آزمایشات سایش در حضور و عدم حضور روانکار 

  3. انجام آزمایشات سایش در دمای بالا (در حال راه اندازی) محاسبه ضریب اصطکاک و رسم نمودار کاهش وزن-مسافت (خروجی اطلاعات از قبیل نیرو و تنش اعمالی به صورت فایل Excel ) 

  4. تعیین مکانیزم سایش و ارائه ی راه حل جهت بهبود مقاومت سایشی

 • نشانی مطلب در وبگاه گروه پژوهشی مواد:
  http://www.iust.ac.ir/find-43.8047.10357.fa.html
  برگشت به اصل مطلب