معاونت فرهنگی- اخبار و رویدادها
برگزاری چهل و ششمین جلسه فرهنگی اساتید

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1392/3/1 | 

AWT IMAGE

چهل و ششمین جلسه فرهنگی اساتید برگزار شد

  دوشنبه، سی­ام اردیبهشت ماه سال 1392، جلسه فرهنگی اساتید با موضوع «کشمکش­ها جهانی در سوریه» در مجتمع حضرت امام خمینی (ره) دانشگاه علم وصنعت ایران برگزار شد.

  در این جلسه دکتر یعقوب توکلی، محقق، مورخ و مدرس حوزه و دانشگاه سخنرانی و در انتها به سوالات اساتید حاضر در جلسه، پاسخ گفت. وی در مورد ساختار قومیتی و مذهبی جامعه سور یه گفت: در سوریه دولتی را شاهد هستیم که به دولت علوی مشهور است ولی در این کشور شاهد ترکیب چند ملیتی و چند مذهبی هستیم. وی افزود: در این کشور بین 25 تا 30 درصد جمعیت را اهل تسنن تشکیل می­دهند که اخوان المسلمین، جریان سیاسی حاکم بر آن است. همچنین در سوریه حدود 20 درصد را علویان، کمتر از 5 یا 6 درصد را شیعیان اثنی­عشری و بخشی را هم مسیحیانی که مورد حمایت اروپائیان و به ویژه فرانسویان هستند، تشکیل می­دهند.

  دکتر توکلی سپس با تصریح این نکته که هم اکنون، جریانهای مختلفی در سوریه در حال رقابت و منازعه هستند، به تشریح گروه­های متعارض و متخاصم دولت سوریه پرداخت و گفت: بیداری اسلامی، موجب تغییر موازنه اساسی در خاورمیانه شد. وی افزود: یک سوی این منازعه، غرب و امریکاست که به دنبال فرآیند تشکیل خاورمیانه جدید است. در سوی دیگر، اسرائیل است که به دنبال فرصتی برای تجزیه سوریه یا تضعیف آن است در حدی که تا سالیان دراز قدرت رویارویی با اسراییل را نداشته باشد، ضمن اینکه می­تواند دست ایران را هم کوتاه کند چون می­داند پایگاه نفوذ ایران در منطقه، سوریه است.

  این مدرس حوزه و دانشگاه، ترکیه را مکمل بحران در سوریه دانست و گفت: دولت ترکیه به دلیل موفقیت­های ساختاری و اقتصادی، به عنوان الگو از سوی دولتهای جدیدی نظیر مصر و تونس مطرح شده که فرصتی برای ترکیه ایجاد کرده که بخواهد مسیر گذشته عثمانی­گرایی خود را طی کند و از سویی در شرایطی که اروپا و امریکا توان اعزام نیرو حتی به عنوان حافظ صلح به سوریه و منطقه را ندارند، ریسک ورود به منازعه سوریه، برای ترک­ها، وسوسه­انگیز است.

نشانی مطلب در وبگاه معاونت فرهنگی:
http://www.iust.ac.ir/find-41.3455.28496.fa.html
برگشت به اصل مطلب