معاونت فرهنگی- اخبار و رویدادها
برگزاری چهل و هفتمین جلسه فرهنگی اساتید

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1392/3/7 | 

AWT IMAGE

جلسه فرهنگی اساتید با موضوع «سیری در نهج‌البلاغه» برگزار شد

 جلسه فرهنگی اعضای هیات علمی روز دوشنبه 6 خرداد ماه 1392 با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر علیزاده موسوی (استاد حوزه و دانشگاه و ریاست پژوهشکده حج و زیارت) با موضوع «سیری در نهج‌البلاغه» در محل مجتمع فرهنگی امام خمینی(ره) برگزار شد.

 حجت الاسلام والمسلمین دکتر علیزاده موسوی، در این جلسه، مشکل امروز غرب را مشکل بحران معنا و یا بحران متن دانست و گفت: در حقیقت یک متن دقیق و خوبی برای انسان وجود ندارد که بتواند با توجه به آن مشکلاتش را حل کند و در هر دوره‌ای جوابگوی مشکلاتش باشد. وی در ادامه افزود: اما ما با نگاه به قرآن که متنی فرازمانی و فرامکانی است می‌توانیم در همه شرایط و هر زمانی از آن استفاده نماییم.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر علیزاده موسوی، در این جلسه ابتدا به دسته‌بندی نهج‌البلاغه و بازخوانی قسمتی از آن پرداخت و گفت: اولین بحث در نهج‌البلاغه بحث خداشناسی است و بحث دوم جهان بینی نگاه انسان به خارج و داخل یا هستی شناسی است و در کل نهج‌البلاغه یک متون کامل از کلیه اخلاق فردی، اجتماعی است که حتی در آن اخلاق زمامداری نیز آمده است.

وی در پایان گفت: مشکل ما این است که هنوز نتوانسته‌ایم نهج‌البلاغه و صحیفه‌سجادیه که یکی از متون پر محتوا و کاربردی در زندگی انسان به شمار می‌آید، را وارد حوزه زندگی خود کنیم و بیشتر، هدف ما از مطالعه آنان انجام کاری مقدس و با نگاه کسب ثواب است تا استفاده کاربردی از آن.

گفتنی است این جلسه با طرح سوالاتی از سوی اعضای هیات علمی به پایان رسید.

نشانی مطلب در وبگاه معاونت فرهنگی:
http://www.iust.ac.ir/find-41.3455.28495.fa.html
برگشت به اصل مطلب