معاونت فرهنگی- اخبار و رویدادها
برگزاری چهل و پنجمین جلسه فرهنگی اساتید

بازیابی تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1392/2/25 | 

بررسی شکل‌گیری وهابیت در جلسه فرهنگی اساتید

روز دوشنبه، بیست و سوم اردیبهشت ماه سال 1392، جلسه فرهنگی اساتید با موضوع شکل‌گیری وهابیت و گروه‌های تکفیری در مجتمع حضرت امام خمینی (ره) دانشگاه علم وصنعت ایران برگزار شد. در این جلسه یعقوب توکلی، محقق، مورخ و مدرس حوزه و دانشگاه به روند شکل‌گیری وهابیت پرداخت و اظهار داشت: ابن عبدالوهاب در سال 1150 هجری قمری و همزمان با دوره کریم‌خان زند در منطقه «درعیه نجد» عربستان ظهور کرد و به کمک ملک سعود که جد پادشاهان و حاکمان فعلی عربستان می‌باشد، براین منطقه سیطره پیدا کردند.

 وی افزود: در آن زمان ابن عبدالوهاب و ملک سعود توافق کردند که مقام مذهبی دراختیار ابن عبدالوهاب باشد و مقام سیاسی از بین آل سعود انتخاب گردد. این مورخ افزود: جریان وهابیت تعرض به مناطق مختلف اسلامی را در مقاطع مختلف تاریخی در دستور کار خود قرار داد و حتی در سال 1250 به کربلا و نجف نیز حمله کردند و در طول سال‌های 1250 تا 1340هجری قمری حرکت جدی از آنان دیده نشد.

 این استاد حوزه و دانشگاه گفت: این گروه که در عربستان ساکن بودند بعد از قرارداد سایکس پیکو مستعمره انگلستان بودند.

سخران جلسه فرهنگی اساتید در ادامه افزود: بعد از قرارداد سایکس پیکو، عربستان که مهد فرقه وهابیت بود، براساس دیدگاه چرچیل که وزیر مستعمرات انگلستان بود، اداره شد.

توکلی گفت: براساس نظر چرچیل، دولتهایی که تحت الحمایه کشور انگلستانند می بایست دولتی باشند که بر اساس سیاسیت های کشور انگلستان اداره گردند و از این دوره به بعد است که رد پای حضور انگلستان را در حمایت از فرقه وهابیت می توان یافت.

نشانی مطلب در وبگاه معاونت فرهنگی:
http://www.iust.ac.ir/find-41.3455.28326.fa.html
برگشت به اصل مطلب