معاونت فرهنگی- اخبار و رویدادها
برگزاری سی و چهارمین جلسه فرهنگی اساتید

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1391/10/17 | 

AWT IMAGE

جلسه فرهنگی اساتید با موضوع کلیدهای پیشرفت و الگوهای توسعه برگزار شد

  جلسه فرهنگی اساتید با موضوع «کلیدهای پیشرفت و الگوهای توسعه» روز دوشنبه یازدهم دی ماه 1391 با سخنرانی دکتر قدیری ابیانه در مجتمع حضرت امام خمینی (ره) دانشگاه برگزار شد.

  دکتر قدیری ابیانه در بخشی از سخنان خود به بررسی «مطالبات عمومی و راهکارهای تحققق آن» پرداخت و گفت: یکی از مطالبات عمومی که جامعه انتظار آن را دارد این است که قیمت کالاها کاهش یافته و ارزانی به وجود بیاید که برای تحقق این مطالبه می‌بایست تولید را افزایش داده و تقاضا را کاهش دهیم.

  وی گفت: پرهیز از اسراف و رعایت الگوهای مصرف منجر به عدم اتلاف سرمایه و کاهش تقاضا می‌شود که کاهش تقاضا باعث کاهش قیمت و در نتیجه مهار تورم خواهد شد.

  وی از «میزان تولید ثروت»، «میزان قدرت اقتصادی کشور»، «میزان مبادلات خارجی» و «میزان اسکناس منتشره» به عنوان عوامل موثر بر نوسان نرخ ارز یاد کرد و گفت: به نظر بنده اگر اقتصاد مقاومتی در کشور تحقق پیدا نکند،‌ اقتصاد ریاضتی ایجاد خواهد شد.

  دکتر قدیری ابیانه از افزایش سطح حقوق و دستمزدها به عنوان مطالبه دیگر مردم یاد کرد و گفت: راهکار تحقق این مطالبه آن است که درآمد سرانه کشور افزایش یابد و برای این منظور باید با کار و تلاش بیشتر و افزایش کمی و کیفی ساعت مفید کار و عواملی چند به این مهم دست یافت.

  وی در پایان صحبت‌های خود با اشاره به وجود 25 روز تعطیلی مناسبتی سالانه در کشور، پایین بودن میزان مفید ساعت کاری و پایین بودن تعداد افراد شاغل در هر خانواده اظهار داشت: به نظر بنده با این شرایط اقتصاد کشور، اقتصاد رو به رو شد نیست بلکه در وضعیت اقتصاد استراحتی است.

  دکتر قدیری ابیانه نیاز اقتصادی کشور در شرایط حاضر را صرفا 12 روز تعطیلات سالانه، 8 ساعت کار مفید روزانه و بار تکفل دو برابر ذکر کرد و گفت: اگر در شرایط حاضر اقتصاد مقاومتی تحقق پیدا نکند، اقتصاد ریاضتی اجتناب ناپذیر خواهد بود.

  لازم به ذکر می‌باشد، دکتر قدیری ابیانه دارای مدرک دکتری در دو رشته معماری با گرایش شهرسازی و علوم استراتژیک می‌باشد که روز دوشنبه یازدهم دی ماه 1391 از کتاب خود با عنوان «کلیدهای پیشرفت والگوهای توسعه» رونمایی نمود.

AWT IMAGE

AWT IMAGE

نشانی مطلب در وبگاه معاونت فرهنگی:
http://www.iust.ac.ir/find-41.3455.27042.fa.html
برگشت به اصل مطلب