روابط عمومی دانشگاه- آخرین اخبار
افتتاح اولین کنفرانس ملی توسعه پایدار در سیستم های مهندسی انرژی، آب و محیط زیست در دانشگاه

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1394/3/2 | 

  افتتاح اولین کنفرانس ملی توسعه پایدار در سیستم های مهندسی انرژی، آب و محیط زیست در دانشگاه

AWT IMAGE

  اولین کنفرانس ملی توسعه پایدار در سیستم های مهندسی انرژی، آب و محیط زیست، صبح سه شنبه بیست و نهم اردیبهشت ماه 1394، در مجتمع فرهنگی امام خمینی(ره) دانشگاه گشایش یافت.

  در مراسم افتتاحیه این کنفرانس ملی، ابتدا دکتر برخورداری(رییس دانشگاه) ضمن خیر مقدم گویی به مهمانان و مدعوین همایش، از دست اندرکاران برگزاری و حامیان اولین کنفرانس ملی توسعه پایدار در سیستم های مهندسی انرژی، آب و محیط زیست، تشکر کرد. وی گفت: توسعه پایدار هنوز در کشور ما جدی گرفته نشده و جای بسی تقدیر است که این همایش به چنین موضوع اساسی ای پرداخته است. دکتر برخورداری افزود: ما در ابعادی توسعه را به رسمیت شناخته و پیگیرش هستیم ولی به پایداری کم توجه کرده ایم در حالی که اگر توسعه، پایدار نباشد روزی می تواند همه زحمتها را به باد دهد و زیر بنا را به هم بریزد. رییس دانشگاه تاکید کرد: توسعه پایدار، موضوعی بسیار بزرگ، حکومتی و فرادولتی است و برای دستیابی به آن، باید تمام دستگاه های اجرایی و نظارتی آن را مورد توجه ویژه قرار دهند.

  دکتر برخورداری در بخش دیگر سخنان خود به دلایل ورود دانشگاه به بحث توسعه پایدار اشاره و تصریح کرد: یکی از ماموریت های دانشگاه این است که فکر کند و به نهادهای بالادستی تفکر ارائه دهد. بخشی از بحث نیز جنبه علمی و کار خود دانشگاههاست. در این کنفرانس هم توسعه پایدار در بخش انرژی و محیط زیست تاکید شده که به دانشگاه ما مربوط است.

  رییس دانشگاه تصریح کرد: حرکت بسیار بزرگی را در دانشگاه شروع کردیم و اینکه این موضوع مطرح شود، دستاوردهای نیکی به دنبال خواهد داشت. استنباط من این است که کار این کنفرانس این است که موضوع را به جریان بیاندازد که کار بزرگی برای کشور است و امیدوارم دانشگاه علم و صنعت ایران، پیش قراول حرکتی سازنده در جهت جلب توجه نهادهای متولی و دیگر دانشگاهها به بحث توسعه پایدار باشد.

  سخنران بعدی مراسم افتتاحیه، دکتر حسینعلی پور (دبیرکنفرانس) بودکه به ارایه گزارشی از روند برگزاری این همایش دو روزه پرداخت. وی توضیح داد از 171 مقاله دریافتی، 134مقاله مود داوری و پذیرش قرار گرفت که از این تعداد 51 مقاله به صورت شفاهی و 83 مقاله در قالب پوستر ارایه می شوند.

  در ادامه مراسم افتتاحیه، دکتر نوری (رییس دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه) سخنرانی و از زحمات دکترحسینعلی پور و کمیته اجرایی همایش تشکر کرد. وی بر لزوم توجه جدی به مدیریت توسعه آینده نگر و حفظ محیط زیست تاکید کرد.

  دکتر دوایی مرکزی(معاون پژوهش و فناوری و رییس پژوهشگاه دانشگاه) نیز در سخنان کوتاهی، گفت: در توسعه پایدار که عمدتا مبتنی بر استفاده از محیط زیست می باشد، باید بیش از استفاده ای که از محیط زیست می کنیم به آن برگردانیم. وی تاکید کرد: جامعه علمی نیز همانند محیط زیست، یک ابزار قوی برای توسعه به ما می دهد.

  سخنران کلیدی مراسم افتتاحیه، مهندس احمدی نژاد (مدیرکل برنامه ریزی شرکت پخش فرآورده های نفتی ایران) بود که با عنوان «انرژی پایدار، توسعه پایدار؛ زمینه ها و موانع» سخنرانی خود را ارایه کرد. وی سرمایه های مورد نیاز برای تحقق رشد و توسعه پایدار را اعتماد، همیاری، مشارکت، قانون گذاری، هنجارهای اخلاقی و دیگر ویژگی های مثبت مدنی دانست و افزود: توسعه پایدار نزد بسیاری افراد به معنای رشد پایدار تلقی می شود در حالی که رشد، تنها به یک بعد از توسعه توجه دارد.

  مهندس احمدی نژاد به برخی موانع تولید و توسعه در بخش نفت، گاز و پتروشیمی از جمله عدم دسترسی به تکنولوژی؛ حجم پایین سرمایه گذاری و ضعف مدیریت به ویژه در مگا پروژه ها اشاره کرد و در ادامه بر نزدیک شدن صنعت به دانشگاه به عنوان کلید حل این مشکل تاکید کرد.

  در مراسم افتتاحیه همچنین از 9 فرد اثرگذار و شاخص در توسعه پایدار کشور با اهدای لوح تقدیر شد.

  گفتنی است برگزاری سه میزگزد تخصصی؛ ارایه دو کارگاه آموزشی «نحوه مشارکت در تدوین استاندارد های بین المللی» و «ساختمان Zero Energy » ؛ اجرای مسابقه عکاسی ؛ برپایی نمایشگاه عکس و برگزاری مسابقه دانشجویی؛ از دیگر برنامه های این کنفرانس ملی است.

  مراسم اختتامیه عصر روز چهارشنبه سی ام اردیبهشت ماه برگزار می شود و در آن سه سخنرانی کلیدی ارایه خواهد شد.

آلبوم تصاویر

AWT IMAGE

 

نشانی مطلب در وبگاه روابط عمومی دانشگاه:
http://idea.iust.ac.ir/find-112.14457.40108.fa.html
برگشت به اصل مطلب