دانشگاه علم و صنعت ایران- آخرین اخبار
ویژه­نامه معرفی آزمایشگاه فوتونیک و اپتوالکترونیک دانشگاه علم و صنعت ایران

حذف تصاویر و رنگ‌ها

AWT IMAGE

  ویژه­نامه معرفی آزمایشگاه فوتونیک و اپتوالکترونیک دانشگاه علم و صنعت ایران

 

  سیستم­های اپتوالکترونیکی به صورت گسترده در حوزه­های پزشکی، صنعتی، نظامی و... مورد استفاده قرار می­گیرند. آزمایشگاه فوتونیک و اپتوالکترونیک دانشکده فیزیک دانشگاه علم و صنعت ایران پروژه­های کلانی را در زمینه طراحی و ساخت و تست سیستم­های اپتوالکترونیکی همچون مخابرات فضای آزاد، اپتیک تطبیقی و... در حال مطالعه و اجرا دارد. این آزمایشگاه از جایگاه علمی ویژه ای در سطح ملی برخوردار است.

   در سال­های اخیر سیستم­های فوتونیکی و اپتوالکترونیکی نقش بسزایی را در سطوح مختلف در محیط کار و زندگی ایفا می­نمایند. به عنوان مثال می­توان به سیستم­های تصویربرداری، مخابرات نوری فضای­آزاد، مخابرات فیبر نوری، سیستم­های تشخیص و درمان پزشکی، سیستم­های کنترل صنعتی و بسیاری از سیستم­های نظامی اشاره کرد.

  ورود به مباحث فوق و بهبود زیرساخت­های نظامی و صنعتی از جمله رسالت­های این مرکز پژوهشی-آموزشی می­باشد. آزمایشگاه فوتونیک دانشگاه علم وصنعت فعالیت­های خود را در راستای بهبود زیرساخت­های علمی مرتبط با کاربردهای صنعتی، پزشکی و نظامی متمرکز نموده ­است. از جمله پروژه­های در حال اجرا در این مرکز، طراحی و ساخت سیستم­های مخابرات لیزری فضای آزاد، بهبود کیفیت تصاویر و کاهش تأثیر اغتشاشات اتمسفری بر کیفیت تصویر با استفاده از اپتیک تطبیقی، شبیه­سازی انتشار امواج اپتیکی در محیط­های تصادفی و منظم می­باشد. در این آزمایشگاه، دانشجویان با همکاری اساتید در عرصه طراحی و ساخت و تست سیستم­های اپتوالکترونیکی فعالیت نموده و پروژه­هایی دانش­بنیان را در مرزهای دانش پیگیری و اجرا می­کنند.

در حال حاضر این مرکز تحت نظارت و سرپرستی سرکار خانم دکتر دباغ کاشانی و جناب آقای دکتر غفاری اداره ­شده و تعداد زیادی از دانشجویان در مقاطع کارشناسی­ارشد و دکتری مشغول فعالیت های پژوهشی در این مرکز می باشند.

 همچنین فارغ­التحصیلان این مرکز پژوهشی- آموزشی در مراکز مختلف تحقیقاتی و صنعتی مشغول به کار هستند.

نشانی مطلب در وبگاه دانشگاه علم و صنعت ایران:
http://idea.iust.ac.ir/find-1.3346.25233.fa.html
برگشت به اصل مطلب