معاونت فرهنگی- اخبار و رویدادها
برگزاری سی و نهمین نشست فرهنگی اساتید

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1391/12/22 | 

AWT IMAGE

جلسه فرهنگی اساتید با موضوع «نکاتی از قرآن در باب عالم آخرت» برگزار شد

 جلسه فرهنگی هفتگی اساتید در روز دوشنبه چهاردهم اسفندماه 1391 با سخنرانی دکتر محسن میرباقری، مفسر و قرآن‌پژوه کشورمان برگزار شد. دکتر میرباقری در این جلسه با موضوع «نکاتی از قرآن در باب عالم آخرت سخنرانی کرد. وی با اشاره به ترجمه و تفسیر آیاتی چند با موضوع قیامت، زمان قیامت را از دید فردی که از دنیا رفته بسیار نزدیک توصیف کرده و به این موضوع اشاره نمودند که وقتی انسان از دنیا میرود و بعد از مراحل برزخ دوباره در قیامت به عالم باز می‏گردد گذشت زمان برایش متصور نیست و مانند اصحاب کهف این حس را خواهد داشت که انگار زمانی نزدیک به یک روز را سپری نموده است.

دکتر میرباقری تصریح کرد: نباید در ذهن قیامت را دور دانست بلکه قیامت هرکس با توجه به تعبیر فوق، به اندازه یک روز بعد از مرگ وی خواهد بود. چرا که با این دیدگاه اعمال ما اصلاح شده و دیگر دچار وسوسه مهلت نخواهیم شد.

این مفسر و قرآن پژوه برجسته سخنان خود را با شرح ویژگی‏های قیامت و روز حشر ادامه داد و نکات تفسیری جدیدی را برای حاضرین در جلسه تبیین نمود وی در ادامه به این نکته اشاره کردند که در عین توجه به معانی و مفاهیم لایه های عمیق قرآن کریم، برای تمام افراد حتی در ظاهر کلمات قرآن کریم هم نکات قابل توجهی نهفته است، چرا که قرآن معجزه‏ای است برای تمام بشر در هر سطحی، البته باید دانست که تفسیر حقیقی و صحیح قرآن فقط نزد امام معصوم(ع) است و دیگر تفاسیر الزاماً خالی از اشکال نیست.

نشانی مطلب در وبگاه معاونت فرهنگی:
http://idea.iust.ac.ir/find-41.3455.27857.fa.html
برگشت به اصل مطلب