معاونت فرهنگی- اخبار و رویدادها
برگزاری سی و دومین جلسه فرهنگی اساتید

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1391/10/3 | 

AWT IMAGE

جلسه فرهنگی اساتید با موضوع «وحدت حوزه و دانشگاه» برگزار شد

  جلسه فرهنگی اساتید، با موضوع «وحدت حوزه ودانشگاه»روز دوشنبه 27 آذرماه سال 91، با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین محمدیان (مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها)، برگزار شد.

  در بخشی از این جلسه فرهنگی، دکتر جبل‌عاملی به موضوع «ولایت» در جامعه اسلامی اشاره کرد و گفت: بحث محوری حکومت اسلامی و لنگر اصلی حکومت اسلامی که از زمان پیامبر هم وجود داشته موضوع «ولایت» است.

  رئیس دانشگاه اظهار داشت: ما در بحث «ولایت پذیری» ضعف داریم که متاسفانه این ضعف هم در حوزه و هم در دانشگاه وجود دارد و می‌بایست نظم خاصی به این موضوع بدهیم.

  حجت‌الاسلام و المسلمین حاج آقا محمدیان، مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها بعد از تبریک هفته پژوهش و سالروز وحدت حوزه و دانشگاه در جمع اساتید گفت: وحدت حوزه و دانشگاه یعنی اینکه می‌بایست جهان را جامع دید، چرا که ما معتقدیم همه علوم منشاء الهی دارد و معلم بشریت خدا است و این با دید توحیدی یعنی همه علوم از خداست.

  وی در ادامه افزود: بعد از گذشت 33 سال از انقلاب اسلامی، ضرورت‌هایی پیوسته پیش آمده که وحدت حوزه و دانشگاه را در حد وسیعی ارتقاء داده است و خوشبختانه این ضرورت‌ها موجب شده تا بدبینی‌ها و قضاوت‌های نادرست بین این دو قشر بسیار کمتر شود.

  مسوول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: نمونه وحدت حوزه و دانشگاه در فتنه سال 88 رخ داد که برخورد مناسب دانشگاهیان و حوزویان با این موضوع باعث شد تا کشور بتواند از این برهه عبور نماید.

  وی در پایان گفت: ما می‌توانیم ارتباط حوزه و دانشگاه را نهادینه کنیم و قطب‌های علمی مشترک را با همدیگر پیگیری کنیم.

  در ابتدای این جلسه دکتر محمدنژاد (عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق) در سخنانی گفت: وحدت حوزه و دانشگاه محور اصلی صحبت است که این بحث مورد عنایت حوزویان و دانشگاهیان است و در ادامه افزود: حوزه و دانشگاه مانند دو بال علمی و فرهنگی جهان اسلام هستند و این دو بال مهم و علمی و فرهنگی اگر هر کدام راه خودشان را بروند و با هم در تضاد باشند، یک برآیند موثر که در راستای نظام باشد نخواهیم داشت و چه استاد و چه طلبه باید به نیازهای فرهنگی و علمی و اجتماعی جامعه کاملا اشراف داشته باشند.

  دکتر معینی (رئیس دانشکده مهندسی صنایع) نیز در بخشی از این جلسه گفت: باید وحدت حوزه و دانشگاه را با دید عترت ببینیم و مبنای کار دانشگاه را بشناسیم.

نشانی مطلب در وبگاه معاونت فرهنگی:
http://www.iust.ac.ir/find-41.3455.26881.fa.html
برگشت به اصل مطلب