دانشگاه علم و صنعت ایران- آخرین اخبار
برگزاری جلسه فرهنگی اساتید تحت عنوان «پرسش و پاسخ اعتقادی»

حذف تصاویر و رنگ‌ها

 

AWT IMAGE

  

  برگزاری جلسه فرهنگی اساتید

  بیست و پنجمین جلسه فرهنگی اساتید، دوشنبه 10 مهرماه 1391 با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر محمدی، تحت عنوان «پرسش و پاسخ اعتقادی» در محل مجتمع فرهنگی امام خمینی (ره) برگزار شد.

  در این جلسه، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر محمدی ابتدا به ذکر روایات و احادیثی در باب اهمیت علم و جایگاه معلم پرداخت و گفت: گاه عمر یک معلم، هزاران سال می‌شود و آنچنان وجودش وسعت پیدا می‌کند که قابل تصور نیست. وی افزود: معلم آنچنان اثری از خود در عالم هستی باقی می‌گذارد که جز خدا کسی نمی‌تواند آن آثار و برکات را ببینید و اندازه بگیرد.

  وی با بیان این حدیث از پیامبر اکرم اسلام (ص) که فرمودند هیچ فرا گیرنده‌ای نیست که برای فراگیری علم و معرفت به محضر عالمی رفت و آمد کند مگر آنکه به ازای هر قدمی که بر می‌دارد ثواب یک سال عبادت را خداوند برای او می‌نویسد و به ازای هر قدمی که بر می‌دارد خدا شهری در بهشت برای او می‌سازد و همه موجودات برایش استغفار می‌کنند؛ حجت الاسلام محمدی در ادامه تصریح داشت: این فضای تعلیم و تعلم در اسلام است و اگر معلمی به قصد تقرب به خدا باشد هم کلاس، عبادتگاه می‌شود و هم درس عبادت.

  دکتر محمدی تاکید کرد: مطابق روایات، همه علوم می‌توانند علوم اسلامی باشند به دو شرط. اول آنکه گام را از علت فاعلی، فراتر گذاشته و به سمت علت غایی بروند که در این دید، همه علوم، آیات محکمه‌اند و دوم اینکه علم آموزی، به دنبال اجرای یک واجب الهی باشد و قصد قربت در آن لحاظ شده باشد.

  وی سپس به پرسش‌های اعضای هیات علمی حاضر در جلسه پاسخ گفت.

AWT IMAGE

 

نشانی مطلب در وبگاه دانشگاه علم و صنعت ایران:
http://idea.iust.ac.ir/find-1.3346.25737.fa.html
برگشت به اصل مطلب