[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی ::
معرفی قطب ::
معرفی افراد ::
امکانات و توانمندیها ::
تفاهم نامه ها::
کتابخانه الکترونیکی::
معرفی کتاب ::
نشریه ::
اخبار ::
فرم عضویت::
تماس با ما ::
تسهیلات پایگاه::
::
مجله پژوهشهای معماری اسلامی
AWT IMAGE
..
شبکه خبری و تحلیلی مهندس نیوز

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

..
مجله همشهری معماری
AWT IMAGE
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
نظرسنجی
سایت قطب علمی معماری را چگونه ارزیابی می کنید:
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
   
..
Rss

AWT IMAGE

..
:: نشریه پژوهشهای معماری اسلامی ::
مجّله « پژوهشهای معماری اسلامی » وابسته به قطب علمی معماری اسلامی دانشگاه علم وصنعت ایران  براساس قوانین و مصوبات وزارت علوم از شماره نخست آن دارای اعتبار علمی پژوهشی می باشد.
دفعات مشاهده: 30790 بار   |   دفعات چاپ: 3381 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 28 بار   |   0 نظر
::
:: فراخوان مقاله ::

  علاقمندان می توانند نسخه ای از فایل کار خود را که مطابق با شیوه نامه تنظیم مقاله نشریه تنظیم گردیده با مشخص کردن محور راهبردی زیر همراه با سه نسخه مکتوب از مقاله (که بصورت دو رو چاپ شده) به دفتر مجله واقع درمرکز تحقیقات معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران تحویل دهند.

  - جایگاه حکمت نظری و عملی اسلام، در فرآیند خلق آثار هنری، معماری و مسائل مشترک با شهرسازی

  - بررسی تطبیقی مبانی فلسفی و حکمت هنر و معماری مکاتب در مقایسه با اسلام(هستی شناسی، معرفت شناسی، انسان شناسی و زیبائی شناسی)

  - روش های تحقیق میان دانشی به ویژه با رویکرد دینی در آثار هنری و معماری و شهرسازی

  - آسیب شناسی و بحران درمبانی و آثار هنر و معماری و شهرسازی معاصرایران و جهان از منظر فرهنگی و هنراسلامی

  - بررسی تطبیقی زیبایی شناسی مکتب های مختلف، در مقایسه با زیبائی شناسی از منظر اسلامی

  - بررسی تطبیقی فلسفه هنر مکاتب مختلف در مقایسه با فلسفه هنر و معماری اسلامی (مباحثی از قبیل ایده پردازی، خلاقیّت، نماد پردازی، معناگرائی، فلسفه تاریخ هنر، جامعه شناسی هنر، حواس ظاهری و باطنی انسان، خیالهای متصل و منفصل )

  - تبیین رابطه انسان با طبیعت و تأثیر آن بر معماری و شهرسازی از منظر اسلامی و دیگر مکاتب

  - بررسی تعاملی ادراک انسان با محیط مصنوع (از قبیل: ایده های فضائی- هندسی، نمادها، آرایه ها، احجام، مصالح)

  - تأثیر اخلاق حرفه ای، استعداد، آموزش و تجربه، حقوق اجتماعی،‌ حقوق زیست محیطی و ... در فرآیند طراحی معماری و شهرسازی

  - استنتاج اصول راهبردی و راهکارهای عملی، از معماری و شهرسازی اصیل دوران اسلامی جهت تحقق پذیری هنر، معماری و شهرسازی اسلامی

  - معرفی و ارزیابی آخرین دستاوردهای برجسته و ارزشمند نظریه ها، کتب و آثار معماری و شهرسازی اسلامی در سطح ایران و جهان

  - تبیین مفهوم خانواده در فرهنگ اسلامی و طراحی خانه مطلوب

  - تبیین حقوق همسایگی و وظایف اجتماعی مسلمانان و طراحی محله مطلوب

  - فقه و حقوق معماری و شهرسازی، اخلاق حرفه ای و اصول و مبانی اجتهاد هنری و حرفه ای

دفعات مشاهده: 7399 بار   |   دفعات چاپ: 2136 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 27 بار   |   0 نظر
>
:: اصول کلی تنظیم مقالات ::

  اصول کلی

  

  - مقاله ها باید حاصل کار پژوهشی نویسنده یا نویسندگان باشد. مقاله علمی- پژوهشی مقاله ای است که در آن، نویسنده یک یا چند پرسش مرتبط راکه واجد معنا و اهمیت و قابل پاسخگویی باشند،‌مطرح و تشریح می کند و سپس بر اساس روش علمی موجهی که با سرشت پرسش مقاله سازگار باشد، با اتکا به منابع معتبر مرتب، برای یافتن پاسخشان تلاش می کند.یک مشخصه مهم مقاله علمی- پژوهشی آن است که حدود صدق و اعتبار یافته هایش به تناسب منابع، متغیرها و مسائل و روشهای تحلیل و استدلال و تعلیل، قابل تعیین و قابل بحث است.

  - مقاله های ارسالی قبلاً در نشریه دیگر یا مجموعه مقالات همایش ها چاپ و یا همزمان برای مجله دیگری ارسال نشده باشند .

  - مقاله ها باید به زبان فارسی و با رعایت اصول و آیین نگارش این زبان باشند .

  - مسئولیت مطالب مطرح شده در مقاله به عهده نویسنده یا نویسندگان است.

  - مجله در قبول، رد یا ویرایش مقاله ها آزاد است .

  - مقاله های دریافتی بازگردانده نخواهد شد .

  - استفاده از مقاله های منتشر شده در این مجله بدون ذکر منبع در سایر مجله ها و کتاب ها ممنوع است.

  - مجله از پذیرش ترجمه، گزارش، یادداشت و مانند اینها معذور است.

  - چنانچه مقاله مستخرج از طرح پژوهشی یا رساله باشد، عنوان طرح پژوهشی یا رساله نیز در صفحه اول درج گردد .

  چنان چه مقاله ای خارج از این ضوابط باشد، قبل از ارائه به گروه داوران، از فهرست موارد بررسی حذف خواهد شد.

دفعات مشاهده: 6808 بار   |   دفعات چاپ: 1789 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 32 بار   |   0 نظر
>
:: شیوه نامه تنظیم مقالات ::

1- اصول نگارش مقاله:

 - جهت تنظیم مقالات بایستی از نرم افزار(Word) استفاده شود.

- مقاله باید در صفحه اندازه A4 تنظیم شود.

 - متن مقاله بصورت دوستونی و فاصله بین دو ستون 1 سانتی متر باشد و حاشیه صفحه از راست و چپ 5/2 سانتی متر، ازبالا 4 سانتی متر و از پایین 5 سانتی متر ، فاصله بین خطوط single در نظر گرفته شود.

- نوع قلم مورد استفاده در متن فارسی BMitra و در متن انگلیسی Times New Roman باشد.

 - برای اندازه قلم ها از جدول زیر استفاده نمایید: محل استفاده نوع قلم عنوان مقاله 11 متن فارسی مقاله 12 کلمات لاتین درون متن 10 سرتیترها 12 Bold تیترهای فرعی 11 Bold توضیحات جداول و تصاویر، متن داخل جداول 11 منابع فارسی 12 منابع لاتین،چکیده لاتین، ,پی نوشت های لاتین 10 منابع فارسی ، پی نوشت های فارسی، جداول 11

- چکیده لاتین به صورت ساختار یافته تمام نما بین 1000 تا 1200 کلمه باشد .

 - تعداد صفحات مقاله نباید از 17 صفحه بیشتر شود.

- فایل مقاله باید به ترتیب شامل موارد زیر باشد: الف) صفحه اول شامل عنوان مقاله و مشخصات نویسندگان مقاله

ب) صفحه دوم شامل عنوان مقاله، چکیده مقاله و کلید واژه ها ج) صفحه سوم به بعد شامل مقدمه، بدنه مقاله، نتیجه گیری، پی نوشت ها، منابع

د) صفحه آخر بخش انگلیسی شامل عنوان مقاله، نام و مشخصات نویسندگان و چکیده انگلیسی الف) صفحه اول شامل عنوان مقاله و مشخصات نویسندگان مقاله عنوان مقاله باید وسط چین باشد و در زیر آن نام و نام خانوادگی نویسندگان به ترتیب اولویت همراه با مشخصات کامل آنها باشد. در نام نویسندگان از نوشتن عباراتی مانند دکتر، مهندس و از این قبیل اجتناب شود. مشخصات به ترتیب شامل نام و نام خانوادگی، مرتبه علمی، دانشکده، دانشگاه، شهر،نشانی پستی، شماره تلفن و پست الکترونیک تمامی نویسندگان است. یک نفر از نویسندگان بایستی به عنوان نویسنده مسئول معرفی شود.

ب) صفحه دوم شامل عنوان مقاله، چکیده مقاله و کلید واژه ها - چکیده فارسی باید بین 350 الی 400 کلمه باشد.

چکیده به اجمال، شامل سوال پژوهش و بیان مساله (حدود 150 کلمه)،هدف پژوهش (حدود 50 کلمه)، روش پژوهش(حدود 75 کلمه) و یافته های پژوهش (حدود 125 کلمه) است.

- کلید واژه ها بین 3 تا 5 کلمه و حاوی واژه های اصلی جستجو پذیر برای دسترسی به مقاله می باشد.

ج) صفحه سوم به بعد شامل مقدمه، بدنه مقاله، نتیجه گیری، پی نوشت ها، فهرست منابع کل حجم مطالب مقاله بدون دو صفحه اول 15 صفحه خواهد بود . - مقدمه بایستی شامل طرح موضوع (بیانگر مسئله پژوهش، فرضیه های پژوهش و ارتباط آن با موضوع مقاله)، اهداف پژوهش، پیشینه پژوهش، روش پژوهش و معرفی کلی مقاله باشد. در پژوهش هایی که پیشینه تحلیلی دارند، حجم پیشینه پژوهش می تواند بیش از مقالات پژوهشی معمول باشد که در این صورت پس ازمقدمه و به صورت بخشی جداگانه با تیتر پیشینه پژوهش نوشته می شود.

- بدنه مقاله شامل بحث و بررسی اطلاعات با استفاده از روشهای پژوهش علمی و تجزیه و تحلیل داده ها و یافته های تحقیق به شکل گویا و علمی به همراه تمامی نمودارها، تصاویر، جداول و متن علمی و مستند مورد استفاده در تحقیق است. - نتیجه گیری بایستی به گونه ای منطقی و مستدل و در راستای پاسخ به سوال پژوهش در قالب ارائه یافته های پژوهش باشد.

 -پا نوشت ها شامل معادل های لاتین کلماتی است که در متن مقاله برگردان به فارسی شده اند و نیز توضیحات ضروری درباره اصطلاحات و مطالب مقاله که ارائه آن در متن مقاله ضروری نیست که با شماره کوچک در بالای واژه مورد نظر در متن مشخص و در پایین هر صفحه ارائه می گردد. - فهرست منابع در پایان مقاله بر اساس حروف الفبا تنظیم می گردد، بمنظور نمایه شدن مجله در پایگاههای استنادی بین المللی لازم است همه مولفین و عناوین کتب و مقالات به زبان انگلیسی ارائه شوند همچنین سال انتشارنیز به تاریخ میلادی ذکر گردد .

حتی الامکان تلاش شود عنوان مقاله و کتاب از اصل انگلیسی انتخاب شده مولفین انتخاب گردد و از بیان فارس عناوین با آوای انگلیسی (فینگلیش) پرهیز گردد. بر اساس شیوه نامه ایران (تهیه شده توسط پژوهشگاه اطلاعات و مدارک علمی ایران) که مطابق شیوه نامه شیکاگو Bاست، می باشد. این شیوه نامه در وبگاه نشریه قابل بارگیری است. یک نمونه از منبع نویسی (برای کتاب با یک نویسنده) در ذیل آمده است: Adams, Henry. 1918. The education of Henry Adams: An autobiography. Boston: Houghton Mifflin. (Adams,1918,77) د) صفحه آخر بخش انگلیسی شامل عنوان مقاله، نام و مشخصات نویسندگان و چکیده انگلیسی با توجه به درخواست مجله برای نمایه شدن در پایگاههای بین المللی مدارک علمی لازم است چکیده تمام نمای ساختار یافته با 1000 تا 1200 کلمه تنظیم گردد . در این چکیده لازم است چهار رکن چکیده فارسی به ویژه روش و یافته ها به همراه فرضیه و مسیر تحقیق با تفصیل بیشتر ذکر گردد. 2- شیوه تنظیم تصویر، جدول و شکل تصاویر، جداول و اشکال(شامل کروکی، نمودار، نقشه‌، اسکیس) بایستی باید در نزدیک ترین محل ممکن که در متن به آنها اشاره شده است گنجانده و تنظیم شوند.

 توضیحات جداول باید در بالای جدول و توضیحات شکل و تصویر در زیر آنها قرار گیرد. توضیحات مربوطه شامل شماره(به ترتیب ارائه در متن)، موضوع(نکته علمی موجود در تصویر که به شکل تحلیلی بیان می شود)، معرفی(شامل مکان و زمان ساخت و طراح یا ...)و سند (منبعی که تصویر از آن دریافت شده) می باشد. (توضیحات بایستی در یک text box جداگانه نوشته شده و با عکس به صورت group در بیاید.) کیفیت تصاویر باید مناسب و کلیه جزییات در آن به خوبی مشخص باشد. حداقل کیفیت مورد تایید جهت تصاویر 300 dpiاست. برای تنظیم تصاویر دقت شود که تصویر کاملاً عرض صفحه و محدوده تعیین شده متن را در بر بگیرد . در صورت نیاز از دو تصویر در کنار هم استفاده شوند. بدین صورت که تصاویر یا با عرض 15 و بصورت تک عکس یا با عرض 7 سانتیمتر و بصورت دو عکس در کنار و یا در زیر هم با 1 سانتیمتر فاصله در متن چیده شوند. به عنوان مثال یک نمونه را در زیر می بینید.

- تذکرات : - قبل از کاما، نقطه، نقطه ویرگول، کلمات دوهجایی و از این قبیل موارد، از فاصله استفاده نشود. بلکه از نیم فاصله استفاده شود و یا فاصله ای نباشد . - شماره رفرنس و پی نوشت ها در متن به اندازه خود متن تایپ شود و کوچک نشود. - در صورت امکان عکس ها به غیر از داخل متن بصورت فایل جداگانه ای با کیفیت بهتر ارسال گردد. - نمودارهای موجود در متن بصورت فایل جداگانه ای pdf-jpg ارسال گردد تا هیچ گونه تغییر ی نداشته نداشته باشد . - چیدمان عکس ها در متن بسادگی و مشخص در متن بیاید و گوشه متن و یا جاهای غیر قابل تشخیص نباشد. - آدرس عکس و یا مطالبی که زیرنویس نمودارها می آید داخل پرانتز باشد .

دفعات مشاهده: 24834 بار   |   دفعات چاپ: 3413 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 38 بار   |   0 نظر
>
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم و صنعت ایران می باشد . نقل هرگونه مطلب با ذکر منبع بلامانع می باشد .