[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره مرکز::
معرفی افراد ::
اخبار و آگهی ها::
فراخوان ها و فرم ها::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
نظرسنجی
فعاليت هاي آموزش كاركنان
عالي
خوب
متوسط
ضعيف
   
..
اطلاعات تماس
AWT IMAGE
آدرس: خیابان هنگام -
 دانشگاه علم و صنعت ایران
ساختمان ریاست - طبقه همکف
 مرکز برنامه و بودجه
 کدپستی 1674613114
تلفن : 77240402
تلفن داخلی دفتر : 2281
فاکس : 77240309
  planning_budget@iust.ac.ir
..
:: راههای مقابله با مشکلات ::

راههای مقابله با مشکلات
"خداوند اوضاع هیچ ملتی را تغییر نمی دهد، مگر آنکه آن مردم به اراده خویش اوضاع خود را تغییر دهند. "
***
انسان با شخصیت در مشکلات جذبه ویژه می یابد، چون تنها با دست و پنجه نرم کردن با مشکلات است که می تواند از استعدادهای خود آگاه شود .
***
پسر برادرم، بدون غده های عرق به دنیا آمد، وضعی که Hed نامیده می شود. مفهوم آن این است که هر فعالیتی می تواند باعث شود بدنش بیش از حد معممول گرم شود که می تواند بسیار آسیب پذیر باشد. بازی کردن، در واقع می تواند برایش کشنده باشد! منع کردن یک کودک از بازی کردن، کاری بسیار دشوار است. او نمی توانست بفهمد که چرا ما نمی گذاریم او مانند سایر بچه ها بازی کند و به هر طرف بدود. کدام بچه ای می تواند بدون بازی کردن زندگی کند؟
روزی به شوهرم گفتم: " اگر ما می توانیم فردی را به کره ماه بفرستیم، پس باید کاری باشد که ما بتوانیم برای استیوی بکنیم!" این مسئله مرا به فکر انداخت، و نتیجه منطقی سلسله افکارم به ناسا ختم شد. محکم گفت: "می خواهم به ناسا تلفن بزنم". تعجب آور بود، ولی به هر حال توانستم با کسی تماس بگیرم که به من کمک کرد. وقتی مشکل استیوی را مطرح کردم، مردی که در آن طرف خط بود کمی فکر کرد، سپس راجع به "لباس خنک کننده" صحبت کرد. لباس هایی که در معدودی از ماموریت ها مورد استفاده قرار می گیرند و او فکر کرد که شاید آن لباس ها برای استیوی مفید واقع شود. من به هیجان آمده بودم. ولی همیشه مسئله ای وجود دارد. لباس خنک کننده 2600 دلار خرج داشت. مطمئنا" ما آن پول را نداشتیم. ولی می دانستم که باید آن پول را تهیه کنم. مجبور بودم. بنابراین اقدام به پختن و فروش سوسیس و همبرگر در بیرون باشگاه محلی نمودم. پول ها کم کم روی هم جمع شد. ما لباس خنک کننده را خریدیم و به آن مرد کوچولو پوشاندیم. نگاهش دیدنی بود. او سوار دوچرخه اش شد و با بال های شادی در کنار پیاده رو به پرواز درآمد.
***
(هر چه مشکل بزرگتر باشد چیره شدن بر آن افتخار بیشتری می طلبد. (اپیکور
***
زندگی برای همه ما باید سرشار از شادی و نشاط باشد، با این حال مردم هرگز در دنیای بی عیب و نقص زندگی نکرده اند و اصلا" دنیای بدون مشکل وجود ندارد. اما آیا بهتر نیست به جای تسلیم و افسردگی در برابر مشکلات به جنگ آن برویم و تسلیم نشویم، هر چند ساده نباشد.
ارتباطات- داشتن ارتباط یکی از جنبه های مهم زندگی است. بسیاری از مردم عصر ما در زمینه ایجاد ارتباط دوستانه با دیگران با مشکلات عدیده ای رو به رو هستند. وقتی از دوستی دل آزرده می شوید، دل از آنها برنکنید. به جای این کار بنشینید و فکر کنید و راههایی برای بهبود روابط بیابید.
هنر دوستی با دیگران از جمله والاترین هدفهای زندگی است. دوستان خوب پشتوانه های با ارزشی در زندگی هستند.
برنامه ریزی - مسلما" باید در زندگی هدف داشت. این هدف باید به قدری با ارزش و جذاب باشد که شما را برای فعالیت و تلاش برانگیزد. همیشه در رویای خود ببینید که به هدفتان رسیده اید. این کار انگیزه شما را بالا می برد. برای این کار نیز برنامه ریزی لازم است. هرگز " باری به هر جهت" زندگی نکنید. زندگی گذران عمر نیست. با برنامه ریزی مرتب و زمان بندی شده برای رسیدن به هدف تلاش کنید.
نیروی خلاق درون- موفقیت های کوچک خود را بی اهمیت جلوه ندهید. موفقیت ها پایه هایی هستند که می توانید نیروی درون خود را بر محور آن بنا کنید. باید یاد بگیرید تا در ذهن خویش لحظات خوب زندگی را مجسم کنید و در قلبتان احساس کنید تا ملکه وجود خویش تولید کنید. باید درک کنید که انسانی ارزشمند هستید، تقصیر ها را فراموش کنید. تصویر موفقیت را در ذهن خویش وسعت بخشید و آن را با تجربه های جدید تکمیل کنید.
واقع بینی- قبل از هر چیز واقعیات زندگی را تصدیق کنید. با در نظر گرفتن واقعیت ها، هدف گیری و برنامه ریزی نمایید. با تحریف حقایق و با دروغ گفتن به خود هیچ چیز عاید شما نخواهد شد. این کار ممکن است اهداف شما را منحرف کند.
عفو خود و دیگران- قبل از هر چیز باید خود را مشمول عفو قرار دهید. باید خود را از تصمیمات غیر عاقلانه و حرفهای احمقانه گذشته تبرئه کنید. خطاها، لغزش های گذشته را به خود ببخشایید. از شکنجه دادن خویش به خاطر عقل و درایتی که باید در گذشته به خرج می دادید و نداده اید، دست بکشید.
خاطره تلخ صدها لغزش و خطای گذشته را از ذهن خود بشویید. باید درک کنید که شما انسان هستید و انسان کامل و بی عیب و نقص وجود ندارد. به موفقیت های خود بیندیشید وقتی خود را می بخشید به احتمال زیاد توانایی بخشیدن دیگران را نیز پیدا می کنید. شهد و شیرینی عفو خود و دیگران را بچشید.
غلبه بر احساس تنهایی- غلبه بر احساس تنهایی کاری دشوار است. برای تسلط بر احساس تنهایی از تحمیل محدودیت های غیر منطقی بر خود بپرهیزید. به عقاید دیگران احترام بگذارید، با تمام قوا به جنگ احساس ناتوانی بروید. جای دلتنگی برای گذشته را با احساس جدید توجه به روزهای خوش آینده عوض کنید. با قبول خود، دیگران را نیز می پذیرید و بر احساس تنهایی فائق می شوید. هر روز موفقیت های گذشته را در آینده ذهن خود مجسم سازید تا هر روز با اعتماد به نفس بیشتر و با تصویر ذهنی قوی تری به استقبال زندگی بروید.
خود پردازی- برای تسلیم نشدن در زندگی باید از امکانات و توانائیهای خود استفاده کنید. با خود پردازی از اشتباهات خود درس بگیرید. تحمل شنیدن صحبت های دیگران را در خود پرورش دهید. گوش کردن، هنر درک کردن نیز هست. تسلیم گرفتاری های زندگی نشوید. به تصویر ذهنی خود بها دهید و بر آن مهر تایید بزنید.
نظم و ترتیب کلید طلایی شماست. بدون آن زندگی خلاق میسر نیست. از تخیل خود در جهت تحقق آرزوهایتان مد بگیرید. خود را در حال رسیدن به آن تجسم کنید. برای رسیدن به هدف اشتیاق داشته باشید و انگیزه خود را از دست ندهید. باید به حرکت و پیشرفت ادامه داد. برای استفاده از منابعی که در اختیار دارید هیچوقت دیر نیست.
مسلما" دنیای ما دنیای بی عیب و نقصی نیست. اما باید بدانید علیرغم همه ایرادها نکته های مثبت هم هست و بر شماست که آنها را بیابید. در دنیای امروز است که باید خوش زیستن را یاد بگیرید. خلاقیت برای امروز، هدف گذاری برای امروز، بیایید امروز را مغتنم بشماریم. 

اقتباس از کتاب:
روانشناسی خلاقیت

دفعات مشاهده: 7142 بار   |   دفعات چاپ: 1715 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 99 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 50 queries by YEKTAWEB 4652