[صفحه اصلی ]    
منوی اصلی
صفحه اصلی::
معرفی معاونت::
اخبار و رویدادها::
آئین نامه ها ::
آلبوم تصاویر::
::
مدیریت ها

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

..
سایت های مرتبط با معاونت

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

..
دفتر ترویج قرآن و عترت(ع)

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
نظرسنجی
سایت معاونت فرهنگی و اجتماعی را چگونه ارزیابی می کنید؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
   
..
کرسی آزاد اندیشی

AWT IMAGE

..
آرشیو مطالب

..
کارگروه امور بانوان

AWT IMAGE

..
ملاقات های عمومی معاونت

..
جشن دانش آموختگان
..
:: جلسه مجازی معاون فرهنگی و اجتماعی با دبیران و اعضای کانون های فرهنگی، هنری، دینی و اجتماعی ::
 | تاریخ ارسال: 1400/2/23 | 
جلسه مجازی معاون فرهنگی و اجتماعی
با دبیران و اعضای کانون های فرهنگی
هنری، دینی و اجتماعی

جلسه مجازی معاون فرهنگی و اجتماعی با دبیران و اعضای کانون های فرهنگی، هنری، دینی و اجتماعی در روز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۸ برگزار شد.
حاضرین: دبیران محترم کانون های کتاب و کتاب خوانی، هنرهای تجسمی، قرآن و عترت، ارغوان، هلال احمر، فیلم و سینما، بهار، همیاران سلامت روان، کیهان شناسی، شعر و ادب و پژوهش های اجتماعی.
این جلسه با تلاوتی از کلام الله مجید آغاز، سپس کلیپ جشنواره دانشگاهی رویش پخش شد.
آقای دکتر اکبرزاده مدیر امور فرهنگی و فوق برنامه با خوش آمدگویی از حضور اعضای محترم کانون های فرهنگی و هنری، ادامه جلسه را در اختیار دبیران محترم کانون ها قرار دادند تا هر کدام مسایل، مشکلات و پیشنهادات خود را با معاون محترم فرهنگی بیان کنند.
آقای فضائلی دبیر کانون هلال احمر: کانون هلال احمر معمولا  کارهایش به صورت عملی است و فعالیت مجازی غیر ممکن یا مشکل است. به همین دلیل در سال گذشته فعالیت های کانون محدود بوده. انشاالله در آینده فعالیت خواهیم داشت. اگر چه ارتباط کانون با هلال احمر منطقه حفظ شده است.
ایشان افزودند از معاونت فرهنگی و اجتماعی بابت لطفی که در جشنواره رویش به کانون هلال احمر داشتند تشکر می کنم.

خانم نادری دبیر کانون کتاب و کتابخوانی: درخواست داریم با توجه به محدودیت های کرونایی، یک روز در هفته تعیین شود تا درخواست ها بررسی و مجوزها داده شود. همچنین درخواست فعالیت حضوری در دفاتر کانون های فرهنگی را داشتند.
خانم گودرزی دبیر کانون بهار: ضمن تشکر از این که همه مسائل کانون به خوبی پیش رفته و مورد حمایت مادی و معنوی معاونت فرهنگی بودیم، ابراز امیدواری کردند که کارها  با همین روند ادامه پیدا کند.
آقای چقازردی دبیر کانون قرآن و عترت: یکی از مشکلاتی که همه کانون ها و تشکل ها با آن مواجه هستند دوران کرونا و بحث ورودی های جدید است. هرساله جذب ورودی های جدید در برنامه های حضوری بوده و ما در این قسمت دچار چالش ها و مشکلاتی هستیم، که الان تبدیل به تهدید شده است. باید راه هایی ایجاد شود تا این فرآیند تسهیل شود.
همچنین برای تبلیغات برنامه های کانون ها در کانال رسمی دانشگاه، کانال اختصاصی ورودی های جدید فعال شود. درخواست استفاده از ظرفیت های دانشگاه برای تبلیغ بیشتر برنامه های کانون را داریم.

آقای بهارپور دبیر کانون هنرهای تجسمی: خیلی از برنامه های ما به خاطر کرونا و حضوری نبودن برنامه ها منتفی شد و شهریه بالای کلاس ها هم مزید بر علت شده است. اگر مثل سال گذشته شهریه ها ۵۰ درصد باشد فعالیت ها بیشتر می شود. همچنین اگر مثل انجمن های علمی سایتی درنظر گرفته شود خیلی خوب است. آیا می توانیم کلاس عکاسی را به صورت عملی و حضوری با تعداد محدود و رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار کنیم
آقای ادهمی دبیر کانون همیاران سلامت روان: کانون ما در سال ۹۸  فعالیت خود را شروع کرد. تعداد زیادی کارگاه برگزار کردیم. در خوابگاه های دانشجویی برنامه های زیادی داشتیم. بحث های روانشناختی که عمدتا برای ورودی های جدید بود برگزار شد، جلسات هم اندیشی و اردوها  که غالب برنامه های ما بود و متاسفانه بعد از کرونا به طور کل شکل برنامه ها تغییر کرد. نظرسنجی ها در دوره مجازی استقبال بیشتری شد. اردیبهشت باید انتخابات کانون انجام می شد ولی به دلیل مسائل مالی و مهیا نبودن زیرساخت ها هنوز انجام نشده است. ولی از حمایت های مادی و معنوی از فعالیت های کانون و مرکز مشاوره توسط آقای دکتر ارجمندی در این مدت مسولیت شان، تشکر می کنم.


 
آقای اسدی دبیر کانون فیلم و سینما: مشکلات کرونا بر روی کانون ما هم بی تاثیر نبود. بچه های کانون ترم بالایی هستند و فشار درسی  زیاد است. کانون ما منفعل بوده چون نیاز به حضور داشته، برنامه هایی در نظر داریم که در  آینده انشاالله به کمک معاونت فرهنگی انجام می شود.
آقای علیزاده دبیر کانون پژوهش های اجتماعی:  مشکلات به دلیل عدم حضور در دانشگاه است. کانون ما از اول هم کانون ساکن و راکدی بود. مشکلات ما در عضوگیری و تشکیلات است. اگر دانشگاه فعالیت حضوری داشت، خیلی از مشکلات ما حل می شد. عضوگیری جدید معضلی شده و می توان پیشنهاداتی داد تا مشکلات حل شود. معاونت با ایجاد پلتفرم و اپلیکیشن ها و حضور دبیران در دانشگاه می تواند باعث فعالیت بیشتر کانون ها شود.  پیشنهاد می کنم جلساتی منظم و حضوری با معاونت داشته باشیم، چون تاثیرش از جلسات مجازی خیلی بیشتر است. همچنین امکان فعالین و همکاری با کانون های دیگر همچنین انجمن های علمی وجود داشته باشد.
علیزاده دبیر کانون پژوهش های اجتماعی:
ایده های دانشگاه های دیگر که به وسیله معاونت فرهنگی در کانال دبیران قرار داده می شود خیلی خوب است و دبیران کانون ذهنشان درگیر می شود. اگر ظرفیت ها مشخص شود و زمینه و بستر هم مشخص شود با همکاری با کانون ها  و انجمن های علمی می توان برنامه های قدرتمندی ارائه کرد.
 
ایده های دانشگاه های دیگر که به وسیله معاونت فرهنگی در کانال دبیران قرار داده می شود خیلی خوب است و دبیران کانون ذهنشان درگیر می شود. اگر ظرفیت ها مشخص شود و زمینه و بستر هم مشخص شود با همکاری با کانون ها  و انجمن های علمی می توان برنامه های قدرتمندی ارائه کرد. در مورد مسائل مالی وبینارها و واریزهای مالی قبلا جوری بود که بعد از برگزاری، واریز مالی مدعوین و مدرسین طول می کشید که باید مساعدت بیشتر شود.
خانم اطاعتی نایب دبیر کانون پژوهش های اجتماعی: با توجه به تجربه تلخ وبینار قبلی، از کارشناس کانون های فرهنگی می خواهیم که لیست موضوعاتی که بیشتر مورد توجه دانشگاه هست در اختیار ما بگذارید. اپلیکیشن کانون که قبلا استارت زده بودیم در حال تکمیل است و باید سوالاتی از کارشناس کانون ها بپرسیم و اپلیکیشن را تکمیل کنیم.
 آقای غریب شاهیان دبیر کانون ارغوان: تعامل بین کانون ها خیلی مهم است. مطالب و موضوعات در حوزه های مختلف تفکیک و افراد طبق علایق خود مراجعه کنند. مشکلات پرداخت های مالی برطرف شده و مشکلی نداریم. به دلیل کرونا و مجازی شدن کلاس های درسی فضای خشک درسی حاکم شده است و دانشجویان فرصت وقت گذاشتن برای کارهای فرهنگی و فوق برنامه را ندارند، اگر بین معاونت فرهنگی و معاونت آموزشی هماهنگی باشد خیلی کمک می شود. ضمن تشکر از معاون محترم فرهنگی بابت تشکیل چنین جلساتی، بیان کردند که جلسات حضوری با تعداد کم، همچنین جلسات بین اعضای کانون ها و معاونت فرهنگی می تواند کمک کننده باشد.
خانم برزویی کانون کیهان شناسی: کانون ما تازه تاسیس است، اگرچه مجوز نهایی ما صادر نشده  و تکلیف نهایی را نمی دانیم و هنوز وارد فعالیت نشدیم. از آقای دکتر اکبرزاده بابت پیگیری برای ثبت کانون تشکر می کنیم.
دکتر ارجمندی معاون محترم فرهنگی و اجتماعی در ادامه جلسه مطالب خود را این گونه آغاز کردند:
با آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه حاضران در جلسه، بیان داشتند که در جوانی پاک بودن شیوه پیغمبریست و در این روزهای پایانی ماه مبارک رمضان به دلیل اینکه شما جوان و با اخلاص هستید در حق هم دعا کنیم.
عزیزان دانشجو؛ در این دنیای بزرگ، هر جا که سخن از هنر و زیبایی است توجه انسان‌ها به آن جلب شده است، چرا که انسان‌ها اساسا علاقه‌مند به هستی‌شناسی، زیبایی‌شناسی و معرفت خداوند و آفریده‌های زیبای باری تعالی هستند. رسول‌الله(ص) می‌فرمایند: «ان‌الله جمیل و یحب الجمال» خداوند زیباست و زیبایی‌ها را دوست دارد.
دکتر ارجمندی:
اساس و منشاء همه زیبای ها خداوند است
اساس و منشاء همه زیبای ها خداوند است و زیبایی خداوند را در چهار چیز می توان بیان کرد :
زیبایی ذات خداوند
زیبایی اسم‌های خداوند
 زیبایی صفات خداوند
و زیبایی افعال خداوند

زیباترین چیز ذات خداوند متعال است. به همین جهت بهترین و زیباترین نعمت در بهشت که بهشتیان از آن شادمان می‌گردند نگاه به چهره زیبای خداوند متعال است و این بالاترین و بزرگترین نعمت در بهشت است. حتی در برخی از روایات آمده است که وقتی اهل بهشت پروردگارشان را ملاقات می‌کنند همه نعمت‌های بهشت را فراموش می‌کنند.
 به جرات می‌‌توان گفت که هنر اسلامی دارای مرتبه‌ای رفیع در میان میراث بشری است. در معماری اسلامی آنجا که زیبایی و شکوه در کنار حکمت،‌ عرفان، معرفت‌شناسی، هستی‌شناسی و خداشناسی جلوه می‌کند . وقتی خداوند انسان را خلق کرد فرمود: فتبارک الله احسن الخالقین. هنرهای تجسمی، حکمت، عرفان، معماری، عشق، هنرهای اسلیمی همه هنرها برگرفته از تبلور احساس و عشق حقیقی انسان نسبت به احسن الخالقین است.
معاون فرهنگی و اجتماعی:
کانون ها نقطه مشترک همه فعالین دانشجویی در عرصه های مختلف با سلیقه های مختلف می تواند باشد. همه گروه های با هر سلیقه ای می توانند در کانون های فرهنگی و هنری فعالیت مشترک داشته باشند.
هنرمند را نمی شود بگیم این را خلق کن و آن را خلق نکن، هنر از جان و روح هنرمند تراوش می کند و جاری می شود.
 کانون های فرهنگی و هنری بهترین مرکزی هستند که دانشجویان می توانند در آنجا کارهای بزرگی خلق کنند و به هدف بهبود حال روحی و افزایش سلامت اجتماعی جامعه دانشگاهی همکاری کنند.


دکتر ارجمندی تاکید داشتند که :
 کانون ها نقش محوری و تاثیرگذاری در مسائل فرهنگی دارند. کانون ها می توانند بالنده و زاینده باشند و مسائل فرهنگی و اجتماعی را خلق کنند. در بعد مسائل اجتماعی دانشگاه و دانشگاهیان هم باید احساس مسئولیت کرده و نیازهای جامعه خود را ببینند و تلاش کنیم. هویت ملی و ارتقای سطح همکاری های جمعی و تعمیم فرهنگ مشارکت جزو اهداف اصلی کانون ها باشد. ضرورت تقویت کانون ها در چارچوب آیین نامه و ضوابط دانشگاه لازم است.

دکتر ارجمندی  تاکید کرد که دکتر اکبرزاده  مدیریت امور فرهنگی و فوق برنامه با مشورت با اعضای  کانون ها راهکارهای مناسب برای تقویت کانون ها ارائه دهند و تا میزان مشارکت را بالا ببریم.
دکتر ارجمندی:
کانون ها نقش محوری و تاثیرگذاری
در مسائل فرهنگی دارند.
معاون فرهنگی دانشگاه بیان داشتند که معاونت فرهنگی در این دوره  بر مبنای برنامه راهبردی چهارسال آینده به سمت ماموریت گرایی می رود. بنابر این باید هم افزایی کنیم، کارهای مشترک تولید کنیم. کانون ها در راستای وحدت همه سلایق دانشجویی و ارتقای ارزش های ملی و دینی می توانند فعالیت های بزرگ وبا ارزش انجام دهند. کانون ها نقطه مشترک همه فعالین دانشجویی در عرصه های مختلف با سلیقه های مختلف می تواند باشد. همه گروه های با هر سلیقه ای می توانند در کانون های فرهنگی و هنری فعالیت مشترک داشته باشند. چون کانون ها پاسداشت فرهنگ و ادب و تمدن و صلابت و افتخارات زیبای ایران اسلامی است .  کانون های فرهنگی برای معاونت فرهنگی دانشگاه حائز اهمیت اند. قریب ۱۵۰۰۰ دانشجوی دانشگاه با  سلیقه و نظر و ایده های مختلف می توانند در برنامه کانون ها حضور مستقیم یا غیرمستقیم داشته باشند.
جلسات ماهانه و دو ماهانه خود را هماهنگ کنید که مرتب انجام شود. همه این  فعالیت ها برای رسیدن به کمال است.
ما زبالاییم و بالا می رویم        ما ز دریاییم و دریا می رویم
و بهترین هنرمندان شهیدان هستند که هنرمندانه برای رسیدن به کمال در خون، عشق بازی کردند.
اما  در مورد درخواست های کانون ها همکاری و همراهی خواهد شد. در جشنواره رویش به این نتیجه رسیدیم که خیلی کارها می توان انجام داد، دانشجویان به مسائل فرهنگی و هنری و کانون ها علاقه دارند. جشنواره رویش با حضور چند صد دانشجو دراین جشنواره نشان داد که دانشجویان دانشگاه هنر و ادب دوست هستن. دانشجویانی که آثار فرستادند برای رویش بهترین جذب نیرو برای کانون ها هستند. خیلی از افراد برگزیده در جشنواره رویش می آیند و می خواهند در کانون ها فعالیت کنند.
دکتر ارجمندی:
بهترین هنرمندان شهیدان هستند که هنرمندانه برای رسیدن به کمال، در خون، عشق بازی کردند.
معاون فرهنگی با اشاره به تک تک نکات مطرح شده توسط اعضای محترم کانون ها به آقای دکتر اکبرزاده اشاره داشتند که در خصوص برطرف شدن دغدغه های مطرح شده نهایت تلاش را انجام دهید..
 
دکتر اکبرزاده مدیر امور فرهنگی و فوق برنامه بیان داشتند : موارد مطرح شده و فرمایشات آقای دکتر ارجمندی حتما پیگیری خواهند شد. در خصوص عضوگیری افزودند در نمایشگاه مجازی که جدیداً توسط مدیریت طراحی کرده، فرم های مخصوصی برای جذب علاقه مندان طراحی شده و در آن فضا قرار داده شده است. مسائل مالی به روز انجام می شود و ما از فعالیت های دانشجویان عزیز حمایت می کنیم. هر زمان هر دبیری درخواست جلسه داشت می تواند حضوری به دانشگاه بیاید.
ایشان خطاب به سرکار خانم اطاعتی گفتند، در مورد اپلیکیشن اگر کوتاه مدت است ما حمایت می کنیم. ولی معاونت با یک شرکت دانش بنیان قرارداد بسته و در حال تهیه یک اپلیکیشن کامل است. برای بازارچه خیریه بهار بسترسازی خوبی انجام شد. برای جلوگیری از آسیب های اجتماعی باید فعالیت های کانون ها گسترش داده شود.
برای تبلیغات تمامی برنامه های مجوز دار در کانال رسمی دانشگاه، کانال ورودی های ۹۹ و به ایمیل تمامی دانشجویان ارسال می شود. الگوبرداری هایی که از سایر دانشگاه ها و مجموعه های فعال فرهنگی و هنری در گروه ارسال می شود دقت بفرمایید. ایشان همچنین پاسخ دادند که برای تسهیل در امر مجوز فعالیت ها ، گروهی در واتساپ متشکل از اعضای محترم شورای نظارت بر کانون ها ایجاد شده و هر درخواستی حتی یک برنامه ارسال شود، به سرعت مورد بررسی قرار گرفته و مجوز آن صادر می شود.
در پایان
دکتر ارجمندی اشاره داشتند در امور پژوهشی دانشگاه یک هفته پژوهش دارد و از ممتازان پژوهشی تقدیر می شود. انشااالله به زودی در دانشگاه هفته فرهنگ خواهیم داشت، تا از فعالین فرهنگی نیز تقدیر به عمل آید.
ایشان از آقای دکتر اکبرزاده خواستند تا مشکلات آموزشی که باعث و مانع فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشجویان شده را از فعالان فرهنگی جمع آوری و طی یک نامه به ایشان ارجاع شود.
 ایشان با اشاره به اینکه غروب روزهای پایانی ماه مبارک رمضان است، دعا برای فرج آقا امام زمان داشته باشیم و دعا کنید که:
خدایا چنان کن سرانجام کار     تو خشنود باشی و ما رستگار
دفعات مشاهده: 236 بار   |   دفعات چاپ: 13 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علم و صنعت ایران می باشد نقل هرگونه مطلب با ذکر منبع بلامانع می باشد