[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره دانشکده::
مدیریت دانشکده::
اعضای هیات علمی ::
معرفی افراد::
امور آموزش::
امور فرهنگی::
امور پژوهشی::
کارشناسی ارشد مجازی::
کارشناسی ارشد پردیس::
اخبار و رویدادها::
فضاهای آموزشی و تحقیقاتی ::
تسهیلات پایگاه::
تماس با ما::
::
ورود به سایت دروس
دانشجویان روزانه و پردیس
دانشجویان مرکز آموزش الکترونیکی
..
دفاعیه‌ها

دفاعیه های دکتری

۱۴۰۰/۴/۳۰ - مریم آموزگار
۱۴۰۰/۱/۳۰ - محمدامین مهرعلیان


دفاعیه های کارشناسی ارشد

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: امیر هاونگی ::
 | تاریخ ارسال: 1400/1/30 | 

ارائه­ دهنده:

امیر هاونگی 

  استاد راهنما:

دکتر بهروز مینایی
هیات داوران:
 دکتر محمدرضا کنگاوری؛ دکتر سعیده ممتازی
زمان:
چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۲/۰۱


آقای امیر هاونگی دانشجوی کارشناسی ارشد آقای دکتر بهروز مینایی چهارشنبه  ۰۱  اردیبهشت ماه ساعت ۰۸:۳۰ از پروژه کارشناسی ارشد خود تحت عنوان "ارائه یک الگوریتم مستقل از زبان در جهت ابهام‌زدایی واژگان در فضای بازیابی اطلاعات، با رویکرد پیونددهی موجودیت و با استفاده از دانشنامه ویکی و کاربست آن در زبان فارسی " دفاع خواهند نمود.

چکیده پایان نامه:

علم بازیابی اطلاعات در جهت کشف یک سری حقایق و اطلاعات از متون و داده‎های خام می‌باشد. یکی از رویکردهای این علم، رتبه‌بندی مستندات در جهت رسیدن به اطلاعات است. با اتکا به پیونددهی موجودیت که فرایندی شامل استخراج موجودیت‌های اسمی در متون است و آن‌ها را به موجودیت‌های مرتبط در پایگاه دانش پیوند می‌دهد، می‌توان این رویکرد را محقق نمود. این فرایند به نوعی مرتبط با علم بازیابی اطلاعات است و می‌تواند عملکرد شبکه‌های دانش، ترکیب دانش، پردازش زبان طبیعی و جمعیت پایه دانش را بهبود بخشد. چند موجودیت متفاوت، ممکن است نام‌های مشابهی داشته باشند، مانند دو شخص متفاوت که از نام یکسانی ممکن است برخوردار باشند؛ در حالی که در سامانه پیونددهی موجودیت‌ها باید از هم تشخیص داده شوند. به همین دلیل اطلاعات مربوط به هر موجودیت می‌تواند نقش اساسی در تصمیم‌گیری درست بین موجودیت‌ها ایفا کند. هدف اکثر روش‌های موفق پیونددهی موجودیت، ارتباط دادن نام‌ها به موجودیت‌های مرجع آن، در یک پایگاه دانش ساختاریافته است.  الگوریتم‌ مورد بررسی در این پژوهش، یک روش بی‌ناظر است که بر روی داد‌گان فارسی و انگلیسی با استفاده از پایگاه دانش ویکی‌پدیا عمل می‌کند. همچنین از روش تولید کاندیدای این الگوریتم برای بهبود موتورهای جستجو استفاده می‌شود که کاملا در حوزه بازیابی اطلاعات می‌باشد. در الگوریتم ارائه شده، موجودیت‌های نامزد انتخاب شده، از طریق شیوه امتیازدهی مبتنی بر ویکی‌پدیا و روابط بین مقالات، تا دو سطح سنجیده شده و در نهایت موجودیت با بیشترین امتیاز انتخاب می‌شود. در این پایان‌نامه دقت الگوریتم ارائه شده نسبت به کارهای مشابه مورد بررسی، بیشتر است و میزان سنجه-اف روی مجموعه داده پارس.ای.ال.سوشال  ۹۱.۴% می‌باشد.
 
واژه‌های کلیدی: پیونددهی موجودیت، بازیابی اطلاعات، ابهام‌زدایی، مستقل از زبان، پردازش زبان طبیعی."دفاع به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود"
  دانشکده مهندسی کامپیوتر مدیریت تحصیلات تکمیلی
دفعات مشاهده: 322 بار   |   دفعات چاپ: 23 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
Persian site map - English site map - Created in 0.1 seconds with 53 queries by YEKTAWEB 4317