[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
مدیریت دانشکده::
درباره دانشکده::
معرفی افراد::
امور پژوهشی::
امور آموزشی::
فضاهای تحقیقاتی::
اخبار و رویدادها::
مستندات و فرمها::
::
پیوند با دانشگاه

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

..
شبکه بیت
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
نظرسنجی
نظر سنجی در خصوص وب سايت دانشکده
عالی
خوب
متوسط
   
..
Rss

AWT IMAGE

..
:: دفاعیه دکترا در دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز ::
 | تاریخ ارسال: 1399/11/11 | 
    مهندس سمیرا فرزام دانشجوی دوره دکتری مهندسی‌شیمی، یکشنبه دوازده بهمن ماه  ۱۳۹۹، از رساله خود با عنوان « جداسازی استخراجی یون­های فلزی از محلول­های آبی به کمک مایعات یونی و مدلسازی ترمودینامیکی سیستم» با راهنمایی دکتر فرزانه فیضی دفاع خواهد نمود.
به دانشجویان دکترا توصیه میشود در این جلسه حضور داشته باشند
http://ocwvc.unreal.iust.ac.ir/r۸c۲e۶nwvoo۹
برای ورود به سیستم از قسمت مهمان با ثبت نام و نام خانوادگی وارد شوید.
چکیده
دراین کار استخراج طلا (III) از محیط اسیدی با استفاده از مایع یونی بررسی و مدلسازی ترمودینامیکی سیستم استخراجی انجام شد. در مرحله اول از مخلوط مایع یونی ۱-بوتیل-۳-متیل ایمیدازولیوم هگزافلوئوروفسفات (bmimPF۶) و ۱- اکتانول به عنوان استخراج‌گر استفاده شد. به منظور به حداقل رساندن تعداد آزمایش­ها و همچنین در نظر گرفتن کلیه برهم­کنش­های دوتایی موجود بین عوامل اثرگذار بر استخراج طلا (III) از محیط اسیدی از روش طراحی آزمایش با استفاده از روش سطح پاسخ و با روش طراحی مرکب مرکزی استفاده شد. در این روش ضمن بررسی اثر پنج متغیر موثر بر بازده استخراج یون هدف (غلظت اولیه یون فلزی، غلظت مایع یونی در فاز آلی، اسیدیته فاز آبی، نسبت حجمی فاز آبی به آلی و مدت زمان استخراج)، شرایط بهینه با استفاده از تابع مطلوبیت تعیین شد. نتایج نشان می­دهد جداسازی طلا (III)  از محیط اسیدی به کمک مخلوط سینرژیک مایع یونی bmimPF۶  و ۱- اکتانول یک روش کارا، ساده، فنی، اقتصادی و سازگار با محیط زیست است.
با توجه به پیچیده بودن سیستم­ تعادلی استخراجی مورد مطالعه، جهت مدلسازی ترمودینامیکی، آزمایشات استخراج طلا (III) از سیستم آبی ۰.۱ مولار هیدروکلریدریک اسید تنها با استفاده از مایع یونی bmimPF۶  به عنوان حلال استخراجی انجام، و مدلسازی ترمودینامیکی سیستم استخراجی برای اولین بار با استفاده از معادله حالت eSAFT-HR انجام شد. به این صورت که نسخه غیرصریح MSA جهت محاسبه  برهم­کنش­های برد بلند یون-یون به معادله حالت SAFT-HR اضافه و غیر ایده آلی محلول در هر دو فاز آبی و آلی محاسبه شد. به منظور مدلسازی ترمودینامیکی سیستم استخراجی یاد شده در ابتدا پارامترهای تک تک اجزاء موجود در سیستم، در هر دو فاز، با استفاده از معادله eSAFT-HR محاسبه شد. پس از آن با حل همزمان معادلات واکنش شیمیایی حاکم برسیستم، معادلات موازنه جرم و معادله موازنه بار الکتریکی، پارامترهای کمپلکس استخراجی با برازش بر داده­های تعادلی غلظت طلای استحصال شده به دست آمد. میانگین خطای نسبی بازده استخراج محاسبه شده نسبت به بازده استخراج آزمایشگاهی ۰.۰۸۵ درصد محاسبه شد. نتایج به دست آمده نشان می­دهد معادله حالت eSAFT-HR، ابزاری نیرومند جهت مدلسازی سیستم استخراجی حاوی آب، یون­ها و مایع یونی است.
 
واژه‌های کلیدی: استخراج مایع- مایع، یون طلا (IIIطراحی مرکب مرکزی، مدلسازی ترمودینامیکی، معادله حالت SAFT.
دفعات مشاهده: 128 بار   |   دفعات چاپ: 13 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

Persian site map - English site map - Created in 0.1 seconds with 51 queries by YEKTAWEB 4317