[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
مدیریت دانشکده::
درباره دانشکده::
معرفی افراد::
امور پژوهشی::
امور آموزشی::
فضاهای تحقیقاتی::
اخبار و رویدادها::
مستندات و فرمها::
::
پیوند با دانشگاه

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

..
شبکه بیت
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
نظرسنجی
نظر سنجی در خصوص وب سايت دانشکده
عالی
خوب
متوسط
   
..
Rss

AWT IMAGE

..
:: دفاعیه دکترا در دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز ::
 | تاریخ ارسال: 1399/3/7 | 
  

مهندس مهدی زارع ، دانشجوی دوره دکتری مهندسی‌شیمی، شنبه دهم خرداد ماه ۱۳۹۹، از رساله خود با عنوان « شبیه‌سازی CFD راکتور بستر ثابت نامنظم تحت تأثیر دیواره با نسبت ابعادی بزرگ »  با راهنمایی دکتر سید حسن هاشم‌آبادی خواهد نمود

چکیده
بسترهای پرشده واکنشی جزو راکتورهایی هستند که در صنعت به وفور استفاده می­شوند و کارهای زیادی در زمینه پیش­بینی انتقال جرم، حرارت و افت فشار در آنها انجام شده است. با مطالعات انجام شده نتیجه­گیری شد که دو پارامتر مهم پیچ­وخم بستر و نقاط داغ در دیواره بستر وجود دارند که بررسی چندانی روی آنها انجام نشده است. همچنین یکی از مشکلات موجود در این بسترها، نسبت طول به قطر بالا و حضور تعداد زیاد کاتالیست در داخل آنها می­باشد که امکان بررسی با دقت بالای این راکتورها را با مشکل روبرو کرده است. بنابراین در این مطالعه به بررسی پارامترهای مذکور در ۴ بخش اصلی پرداخته شد. در بخش اول، تاثیر هندسه دانه کاتالیستی بر نقاط داغ ایجاد شده روی دیواره مطالعه شد. برای این منظور رفتار ۶ دانه غیرکروی (استوانه­ای، استوانه­ای شیاردار، سه­پر، استوانه­ای حفره­دار، استوانه­ای شیاردار حفره­دار و سه­پر حفره­دار) در مجاورت دیواره در دو حالت افقی و عمودی بررسی شد. نتایج نشان داد که شکل هندسی دانه کاتالیستی تاثیر بسزایی در تشکیل نقاط داغ دارد و از لحاظ کاهش نقاط داغ به ترتیب دانه­های سه­پر، استوانه­ای شیاردار و استوانه­ای، دارای اولویت می­باشند.  
در بخش دوم از روش طراحی آزمایش آنووا[۱] به منظور یافتن زاویه بهینه قرارگیری دانه در مجاورت دیواره استفاده گردید. در این قسمت رفتار دانه استوانه­ای در مجاورت دیواره حول محورهای X، Y و Z به ترتیب
۲۰-۰، ۴۵-۴۵- و ۳۰-۰ درجه بررسی شد و رابطه­ای جهت پیش­بینی دمای بیشینه ایجاد شده روی دیواره بستر ارائه گردید.

در بخش سوم تاثیر پیچ­وخم بستر بر انتقال حرارت و افت فشار در بسترهای پرشده منظم نمونه مطالعه شد. برای این منظور افت فشار و انتقال حرارت دو بستر نمونه با تخلخل و ضریب شکل دانه­های یکسان و چیدمان متفاوت بررسی گردیدند. داده­های خطوط جریان از شبیه­سازی استخراج شد و کدنویسی در محیط متلب بمنظور محاسبه پیچ­وخم بستر انجام شد. مشاهده شد که پیچ­وخم، تاثیر بسزایی در نتایج دارد و روابط موجود قادر به  پیش­بینی مناسب نتایج در این بسترها نمی­باشند. در نهایت پیچ­وخم بستر با استفاده از طول خطوط جریان، محاسبه و روابط افت فشار و انتقال حرارت اصلاح گردید.
در بخش چهارم روشی جهت شبیه­سازی بسترهای با طول بلند ارائه گردید. در این قسمت بستر موجود به ۴ واحد مساوی تقسیم شد و واحد اول شبیه­سازی گردید. خروجی واحد اول به صورت ورودی واحد دوم در نظر گرفته شد و همین روند برای واحدهای بعدی نیز تکرار گردید. در نهایت نتایج خروجی با نتایج حاصل از راکتور با طول واقعی مقایسه شد و نتایج نشان داد که می­توان از روش پیشنهادی به جای شبیه­سازی کل بستر (که ناممکن یا هزینه­بر می­باشد) استفاده نمود و از تکرار واحد نمونه به صورت سری به نتایج بستر با طول بلند رسید.
واژه‌های کلیدی: بستر پرشده، دانه کاتالیستی غیرکروی، نقاط داغ، پیچ­وخم بستر، بستر بلند
دفعات مشاهده: 804 بار   |   دفعات چاپ: 123 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

Persian site map - English site map - Created in 0.1 seconds with 51 queries by YEKTAWEB 4317