جلیل از پژوهشگران منتخب دانشگاه در سال 95

 | تاریخ ارسال: 1396/9/22 | 
                 
سمینار پژوهشی دانشگاه علم و صنعت ایران، دوشنبه بیستم آذرماه 1396، در محل مجتمع فرهنگی امام خمینی(ره) برگزار شد.
این سمینار به منظور تشریح فعالیتهای پژوهشی دانشگاه برگزار شد و طی آن از دو استاد ممتاز دانشگاه تقدیر به عمل آمد و منتخبین پژوهش و فناوری دانشگاه بر اساس کسب بالاترین امتیاز پژوهشی (در زمینه امور پژوهش، ارتباط با صنعت و امتیاز کل)، به تفکیک دانشکده ها معرفی و تقدیر شدند.
در این سمینار، دکتر برخورداری (رییس دانشگاه)، به مهمانان و مدعوین خیر مقدم گفت و دکتر محمدی (معاون پژوهش و فناوری دانشگاه)، گزارشی از عملکرد فعالیت پژوهشی دانشگاه در چهار سال اخیر ارایه کرد.
وی به رتبه های دانشگاه در نظام های رتبه بندی بین المللی اشاره کرد و گفت: در پایگاه ESI در سال 2017، دانشگاه علم و صنعت ایران در بین یک درصد دانشگاههای برتر دنیا قرار گرفته است و در رتبه بندی تایمز، در دسته دوم دانشگاههای کشور و رتبه 601 تا 800 جهان قرار داریم. وی با اشاره به تلاش دانشگاهها برای کیفی کردن فعالیت های پژوهشی، از وظایف دانشگاهها در این راستا کمک به اعضای هیات علمی، شناسایی جبهه های تحقیق، مد نظر قرار دادن نیازهای کشور، تشکیل گروههای تحقیقاتی را برشمرد. وی سپس به اقدامات انجام شده توسط این معاونت در چهار سال گذشته اشاره کرد و از جمله تدوین آیین نامه حمایت از ماموریت های علمی بین المللی و اعضای هیات علمی با رویکرد انجام تعاملات بین المللی دانشگاهی به صورت هدفمند و در راستای اعتلای موقعیت علمی و فناوری دانشگاه؛ برگزاری کارگاه ارتقای رتبه و مرجعیت علمی و فناوری دانشگاه در سطح ملی و بین المللی و کارگاه چگونه به یک پژوهشگر برتر ملی و بین المللی تبدیل شویم و نیز، اقدام جهت اخذ کرسی و گرنت پژوهشی برای اعضای هیات علمی از صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور (مرحله دوم) را اقدامات این حوزه برشمرد.

 

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه، همچنین نشر 64 کتاب اعضای هیات علمی دانشگاه توسط انتشارات بین المللی معتبر و ثبت 4 اختراع بین المللی را از دستاوردهای چهار ساله دانشگاه در حوزه پژوهش گزارش کرد.
دکتر محمدی سرانه مقالات ISI سال 95 را 99/2 و سال جاری را 10/3 اعلام کرد و افزود: پیش بینی ما برای تا پایان سال، 30/3 می باشد. وی همچنین گفت روند تعداد ارجاعات در دانشگاه، رشد بسیار خوبی داشته است.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه، همچنین گفت برای سال جاری، بیش از سه میلیارد تومان، خرید تجهیزات آزمایشگاهی پیش بینی شده است. وی از انعقاد تفاهم نامه با آزمایشگاه جابر (مربوط به سازمان انرژی اتمی ایران) برای انجام فعالیت های مشترک هسته ای و راه اندازی سرویس مشابهت یاب- برای آگاهی اعضای هیات علمی از میزان مشابهت مقالات خود با سایر مقالات، پیش از ارسال مقاله خود- خبر داد و افزود در ارتباط با صنعت نیز، الگوهای مختلفی را مد نظر قرار دادیم و گزارش داد: بیش از 13 میلیارد تومان وصولی قراداد دانشگاه تا پایان شهریورماه 1396بوده است.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه در ادامه به افزایش پهنای باند دانشگاه به 525 مکابیت بر ثانیه و سرعت اینترنت دانشگاه به 16 مکابیت بر ثانیه برای اعضای هیات علمی و افتتاح رسمی مرکز علم سنجی در ماه های آینده اشاره کرد.
سپس دکتر پاک سرشت (مدیر کل پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران) در خصوص راه اندازی انستیتو توربین گازی و اندازه گیری هوشمند در دانشگاه علم و صنعت ایران توضیح داد. وی گفت: برای دانشگاهی مثل علم و صنعت ایران که جزو دانشگاههای برتر است، موضوع پژوهش و اهمیت آن، کاملا روشن و شفاف است و همه شما می دانید نیازمندیهای رشد و پیشرفت در کشور، برخورداری از مجموعه دانشگاهی پیشرفته و پیشرو برای پاسخگویی به نیازهای صنعت است. وی افزود: یکی از راهبردهایی که در چند سال اخیر در وزارت نفت در ارتباط نزدیک با برخی دانشگاههای تراز اول کشور مطرح شده، ایجاد انستیتوهای تحقیقاتی تخصصی شرکت های زیرمجموعه وزارت نفت با دانشگاههاست.
مدیر کل پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران گفت: ما با تعریف انستیتوهای تحقیقاتی، نظام جدیدی را ایجاد کردیم چون در مسیر رشد و پیشرفت، نظام های قبلی را کارآمد نمی دیدیم وامیدواریم این نظام جدید، پاسخگوی انتظارات امروز ما باشد. وی سپس به تبیین انتظارات وزارت نفت از انستیتوهای تحقیقاتی تخصصی پرداخت و گفت: اولین انتظار ما پاسخگویی به نیازهای توسعه فناوری است و تامین نیازهای فناورانه و کاربردی صنعت نفت و گاز کشور است. دوم اینکه انتظار داریم این مجموعه محور اصلی شبکه باشد و اگر امروز دانشگاه علم و صنعت ایران به عنوان انستیتوی تحقیقاتی انتخاب شده انتظار داریم این دانشگاه، مجموعه ذی نفعان این عرصه را گردآورد و نیازهای آن را پاسخ دهد. وزارت نفت نیز وظیفه تسهیلگری خود را ایفا کند. ویژگی سوم نیز برقراری ارتباط نزدیک و تعامل دو سویه با صنعت به منظور شکل گیری تقاضای واقعی است.
وی در پایان از ارتباط بسیار خوب وزارت نفت با دانشگاه علم و صنعت ایران در دو سال گذشته سخن گفت و افزود: از قِبل این همکاری امروز آینده بسیار خوب و روشنی در این حیث می بینیم.
در ادامه این سمینار، دکتر سلطانیه (مدیر امور پژوهش دانشگاه)، گزارشی از فرآیند انتخاب استاد ممتاز سال 1396 ارایه کرد و دکتر شکریه (استاد دانشکده مهندسی مکانیک و استاد ممتاز دانشگاه)، درباره علم در جهان اسلام، نکاتی را متذکر شد.
در خاتمه نیز افراد زیر مورد تقدیر قرار گرفتند:

 استاد ممتاز:
  • دکتر تورج محمدی
 
 

پژوهشگر برتر با امتیاز سال 1395:
  • نفر سوم امتیاز کل، نفر اول ماده پژوهش در دانشگاه و نفر اول کل و ماده پژوهش دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز: دکتر تورج محمدی
  • نفر اول ماده صنعتی در دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز: دکتر سیدحسن هاشم آبادی
  • پژوهشگر برتر بانوان دانشگاه : دکتر سوسن روشن ضمیر
احراز این موافقیت را به اساتید گرامی و جامعه دانشگاهی دانشگاه علم و صنعت صمیمانه تبریک عرض کرده و آرزوی موفقیت روز افزون داریم.

 

دفعات مشاهده: 3207 بار   |   دفعات چاپ: 629 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر