[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره دانشکده::
معرفی افراد::
امور آموزشی::
امور پژوهشی::
فضاهای تحقیقاتی::
اخبار و رویدادها::
آیین نامه ها و فرم ها::
تسهیلات پایگاه::
::
اطلاعات تماس

AWT IMAGE

آدرس: تهران، میدان رسالت، خیابان هنگام، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشکده مهندسی مکانیک

کدپستی: 13114-16846

صندوق پستی: 163-16765

تلفن:9-77491228

فاکس:77240488

کانال تلگرام تحصیلات تکمیلی  دانشکده

..
سیستم جامع گلستان

AWT IMAGE

..
..
برنامه کلاس
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
نظرسنجی
سایت دانشکده مکانیک را چگونه ارزیابی می کنید:
عالی
خوب
متوسط
   
..
قطب علمی

AWT IMAGE

قطب علمی مکانیک جامدات تجربی و دینامیک

..
کادمان

AWT IMAGE

کانون دانش آموختگان و اساتید دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران

..
:: 23/10/93 دفاعیه دکترا ::
AWT IMAGEآقای معین طاهری دانشجوی دکترای جناب آقای دکتر حبیب نژاد، روز یکشنبه 28/10/93 از رساله دکترای خود تحت عنوان "مدل‌سازی دینامیکی و آنالیز حساسیت منیپولیشن میکرو/نانوذرات زیستی به‌وسیله‌ی میکروسکوپ نیروی اتمی" دفاع خواهد کرد. این جلسه ساعت 8 صبح روز یکشنبه در آمفی تاتر دانشکده مهندسی مکانبک برگزار می گردد.

 چکیده:

  در منیپولیشن مکانیکی نیروی اعمالی بر ذره تا مقدار بحرانی که بتواند بر نیروهای چسبندگی و اصطکاکی بین ذره و صفحه­ی مبنا غلبه نماید، افزایش می­یابد و در این لحظه حرکت ذره بر روی صفحه­ی مبنا آغاز می­گردد. در مورد ذرات بیولوژیکی افزایش بیش‌ازحد این نیرو سبب آسیب سلول می­گردد. بنابراین در بیومنیپولیشن مکانیکی مهم­ترین گام در آغاز شبیه­سازی، شناخت دقیق مکانیک تماس بین نانوذره/سوزن تیرک و نانوذره/ صفحه­ی مبنا می­باشد. لذا نخستین بخش این رساله شامل شناسایی کامل مدل­های مختلف مکانیک تماس، امکان­سنجی و بررسی استفاده از هر یک از این مدل­ها با توجه به خصوصیات بیولوژیکی میکرو/نانوذرات زیستی و محیط بیولوژیکی منیپولیشن، توسعه­ی هر یک از این مدل‌ها با توجه به تغییر شرایط محیطی و تغییرات محیط هوا به محیط مایعات بیولوژیکی و نیز تغییر ذرات هدف از نانوذره­ی طلا به میکرو/نانوذرات زیستی می­باشد.

  همچنین میکروسکوپ نیروی اتمی یک ابزار منحصربه‌فرد منیپولیشن است که به دلیل آن‌که در آن، شرایط فیزیولوژیکی می­توانند برای نمونه­های بیولوژیکی حفظ شوند، بیش از دیگر ابزار در محیط مایع به کار می­رود. از آن­جا که پیش‌ازاین مدل­سازی دینامیکی منیپولیشن در محیط‌های بیولوژیکی جهت جابه‌جایی میکرو/نانوذرات زیستی صورت نپذیرفته است، لذا بخش دوم شامل مدل­سازی دینامیکی میکرو/نانوذرات زیستی در محیط‌های مختلف بیولوژیکی شامل محیط آب، الکل و به‌ویژه محیط پلاسمای خون و بررسی و شناسایی کامل نیروهای موجود در این محیط‌ها و برهم­کنش­های بین این محیط‌های بیولوژیکی و میکرو/نانوذرات زیستی می­باشد.

  در ابتدای بخش سوم به شبیه­سازی منیپولیشن ذرات زیستی مختلف شامل مخمر، دی‌اِن‌اِی و پلاکت با شکل دقیق­تر و با در نظر گرفتن هندسه­ی استوانه­ای پخ­خورده برای این ذرات پرداخته شده و با نزدیک نمودن شکل استوانه­ی پخ‌خورده به کره با کاهش طول قسمت استوانه­ای نتایج به‌دست‌آمده صحه­سنجی شده و به‌درستی شبیه­سازی­ها پی برده خواهد شد. در قسمت بعدی به بررسی ضرایب سختی تیرک­های مختلف پرداخته و منیپولیشن با استفاده از تیرک­های V -شکل و خنجری را مورد بررسی قرار داده و نتایج به‌دست‌آمده با نتایج موجود برای تیرک­های مستطیلی مقایسه خواهند شد. در انتهای این بخش نیز به تهیه­ی یک بسته­ی نرم­افزاری جامع پرداخته خواهد شد که شامل رسم نمودارهای مختلف نیرویی، نمودارهای مدل­های مکانیک تماس و نمودارهای منیپولیشن بوده که قابلیت­های مختلفی ازجمله انتخاب شکل ذرات، محیط منیپولیشن و مدل تماسی مورد نظر را دارا می­باشد.

  در بخش نهایی ابتدا به امکان‌سنجی کار تجربی پرداخته شده و پس از عکس‌برداری با میکروسکوپ نیروی اتمی از نتایج به دست آمده جهت تعیین شکل دقیق، شناسایی خواص و تعیین پارامتر زبری سطح میکرو/نانوذرات زیستی استفاده شده است. پس از آن به آنالیز حساسیت مدل­های مختلف تماسی جهت به دست آوردن تأثیر پارامترهای مختلف بر مدل­های تماسی، به‌منظور منیپولیشن هر چه دقیق­تر میکرو/نانوذرات بیولوژیکی بررسی شده و از نتایج به‌دست‌آمده جهت انتخاب مدل تماسی مناسب به‌منظور منیپولیشن ذرات زیستی استفاده‌ شده است. سپس ‌به بررسی نقش شرایط محیطی مختلف بر منیپولیشن میکرو/نانوذرات زیستی با استفاده از آنالیز حساسیت به دو روش مختلف گرافیکی و سوبل پرداخته‌شده و نقش شرایط محیطی و نیروهای مختلف بر تغییرات نیروی بحرانی منیپولیشن میکرو/نانوذرات زیستی مورد تجزیه‌ و تحلیل قرار گرفته است. در قسمت نهایی نیز به آنالیز حساسیت مدل­های اصطکاکی و ابعادی تیرک­های مختلف با استفاده از مدل آنالیز حساسیت سوبل و تأثیر آن بر نیروی بحرانی منیپولیشن پرداخته‌شده است و از نتایج به‌دست‌آمده جهت مقایسه استفاده گردیده است.

 

  واژه‌های کلیدی: نانومنیپولیشن، میکروسکوپ نیروی اتمی، ذرات بیولوژیکی، محیط­های زیستی، آنالیز حساسیت

دفعات مشاهده: 4047 بار   |   دفعات چاپ: 828 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
School of Mechanical Engineering
Persian site map - English site map - Created in 0.13 seconds with 54 queries by YEKTAWEB 4652