[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره امور پژوهش::
معرفی افراد::
کارگروه::
مستندات::
اطلاعات مجلات::
اخبار و اطلاعات::
آرشیو اسناد::
پژوهشگران برتر::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
اطلاعات تماس

  نشانی تهران

  میدان رسالت

خ هنگام خ

دانشگاه

علم و صنعت ایران

  تلفن 77240449

  دور نگار 77240447

  کد پستی 13114-16846

  پست الکترونیک research@iust.ac.ir

..
:: رتبه نهم دانشگاه علم و صنعت ایران در تولید علم کشور ::

 

AWT IMAGE

  سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) آخرین آمار تولیدات علمی ایران و تازه‌ترین رتبه دانشگاه‌های کشور در تولید علم جهانی را اعلام کرد.

دکتر جعفر مهراد با تاکید بر این که بررسی آخرین آمار نشان می‌دهد همانند سال‌های قبل تولیدات علمی کشور رو به رشد و توسعه بوده است افزود: مجموعه مدارکی که در جمهوری اسلامی ایران در ISI از ابتدا تا کنون ثبت و نمایه سازی شده است بالغ بر 223 هزار و 549 مدرک بوده است.

وی گفت: ایران در سال 2013 تعداد 29 هزار و 849 مدرک تولید کرده است. این تعداد در سال 2012 ،30 هزار و 147 مدرک بوده است.

مهراد با بیان این که تفاوت اندکی بین این دو رقم مشاهده می شود توضیح داد: واقعیت های آمار تولید علم مبین آن است که میزان تولیدات علمی ثبت شده به نام ایران در سال 2013 در ماه های آتی افزون تر از رقمی خواهد شد که در سال 2012 به نام جمهوری اسلامی ایران ثبت شده است. تأخیر در چاپ و نیز تأخیر در ثبت و نمایه سازی علتی است که سبب می‌شود همیشه آمارها نسبت به سال های قبل اندکی کمتر نمایانده شود.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اظهار داشت: به همین روال، تولیدات علمی ایران در سال های 2010 و 2011 میلادی به ترتیب 22 هزار و 207 و 28 هزار و 342 مدرک بوده است.

وی گفت: در 10 ماه اول سال میلادی تعداد 21 هزار و 744 مدرک توسط پژوهشگران دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی ایران تولید و ثبت شده است. این رقم نیز مانند ارقام سال های قبل با تکمیل اطلاعات رشد و توسعه خواهد یافت.

مهراد تصریح کرد: آنچه که از روند توسعه تولید علم می دانیم این واقعیت است که در یک دهه گذشته، نظر به توسعه دانشگاه ها و جذب هیأت علمی از یک سو و افزایش رشته های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های کشور و از سوی دیگر به افزایش تولید علم کمک کرده است.

مسئول رتبه‌بندی دانشگاههای کشور و جهان اسلام ادامه داد: مثلا، در سال 2001 میلادی، تعداد تولیدات علمی کشور 20 هزار و 97 مدرک بود که این رقم یکباره در سال 2004 به 5161 مدرک افزایش می‌یابد، همینطور رقم مزبور در سال 2007 به 13 هزار و 384 مدرک بالغ می شود.

وی گفت: بر اساس یافته های حاصل از پایگاه ISI، دانشگاه تربیت مدرس در طول سال های تاسیس و با کوشش و تلاش دانشمندان و پژوهشگران با تولید 30 هزار و 188 مدرک رتبه اول تولید علم را به خود اختصاص داده است. البته، این رقم و رتبه اول بودن تربیت مدرس قابل توجیه است. این دانشگاه، دانشگاهی است با رشته های تحصیلات تکمیلی که تولید علم در این دانشگاه به تناسب رشته های تحصیلات تکمیلی صورت می گیرد.

مهراد بیان کرد: رتبه دوم تولید علم از بدو ثبت و نمایه سازی مقالات نشریات معتبر در ISI تاکنون، به دانشگاه آزاد اسلامی تعلق دارد. این دانشگاه بر روی هم و با احتساب تولیدات علمی تمام واحد ها، تعداد 28 هزار و 434 مدرک در ISI نمایه سازی کرده است.

سرپرست ISC گفت: رتبه های سوم، چهارم و پنجم به ترتیب به دانشگاه های تهران، علوم پزشکی تهران و صنعتی شریف اختصاص دارد. میزان کل تولیدات این دانشگاه ها به ترتیب 22 هزار و 70 مدرک، 19 هزار و 950 و 13 هزار و 932 مدرک است.

وی افزود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر که از دانشگاه های معتبر صنعتی کشور است، با تولید 12 هزار و 185 مدرک رتبه ششم را در اختیار دارد.

مهراد عنوان کرد: دانشگاه صنعتی اصفهان که دانشگاهی است جوان و با کمتر از 50 سال قدمت، با تولید 11 هزار و 629 مدرک موفق به کسب رتبه هفتم شده است.

مهراد گفت: جایگاه دانشگاه شیراز با شهرت و اعتبار بین المللی که در کل این مدت 8 هزار و 940 مدرک تولید کرده است در بین دانشگاه های تولید کننده علم در رتبه 8 است.

وی افزود: رتبه های نهم و دهم نیز به ترتیب به دانشگاه علم و صنعت ایران با 8 هزار و 703 مدرک و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با 6 هزار و 717 مدرک تعلق دارد.

مهراد اظهار داشت: در حالیکه دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور از بدو تاسیس پایگاه استنادی ISI، تعداد 223 هزار و 549 مدرک به ثبت رسانیده اند، از کل این مدرک تعداد 19 هزار و 820 مدرک در رشته مهندسی برق و الکترونیک به رشته تحریر درآمده است.

وی گفت: شیمی چند رشته ای، دومین رشته ای است که در بین رشته های دانشگاهی از انتشارات علمی بیشتر برخوردار است. در این رشته در مجموع 11 هزار و 867 مدرک تولید شده است.

مهراد در ادامه اعلام کرد: رتبه سوم تولیدات علمی کشور مربوط به علوم و مهندسی مواد است. در این رشته در ISI، تعداد 10 هزار و 10 مدرک به نام دانشمندان و پژوهشگران ایران به ثبت رسیده است. رتبه های چهارم و پنجم به ترتیب به مهندسی شیمی با 8 هزار و 675 مدرک و شیمی فیزیک با 7 هزار و 557 مدرک تعلق دارد.

مهراد در پایان گفت: تقسیم بندی رشته ها توسط ISI انجام می گیرد و در پنج رشته نخست تقسیم بندی ها در حالیکه حالت کلی و عمومی دارد به رشته های ریزتر نیز تقسیم می‌شوند. در مجموع 22 رشته در ISI از تقسیم بندی کلی و عمومی برخوردار بوده و تعداد 250 رشته فرعی نیز از نظر تحلیل استنادی و مطالعه پیرامون علم سنجی، رصد و پایش علم در دسترس است.

کلیدواژه ها: دانشگاه صنعتی اصفهان | ISI | دانشگاه علوم پزشکی تهران | دانشگاه تربيت مدرس | دانشگاه | دانشگاه اميرکبير | دانشگاه علم و صنعت | ايران |
دفعات مشاهده: 6941 بار   |   دفعات چاپ: 1225 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم و صنعت ایران می باشد . نقل هرگونه مطلب با ذکر منبع بلامانع می باشد .
Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 48 queries by YEKTAWEB 4657