کسب عنوان پایان نامه برتر توسط دانش آموخته دانشکده مهندسی شیمی

 | تاریخ ارسال: 1393/3/3 | 

AWT IMAGE 

 

کسب عنوان پایان نامه برتر توسط دانش آموخته دانشکده مهندسی شیمی

 

  پایان نامه دکتر سید مجتبی میرفندرسکی دانش آموخته دوره دکتری مهندسی‌شیمی در دومین جشنواره ملی معرفی پایان‌نامه های برتر مهندسی شیمی ، مقام سوم رساله دکترا را کسب نمود .

  گفتنی است دکتر سید مجتبی میرفندرسکی دانش آموخته گرایش فرایند های جدا سازی رشته مهندسی شیمی می باشد که شهریور ماه 1392 از پایان نامه خود با عنوان : « ساخت و بهبود عمل­کرد غشاهای زئولیتی 13 X ، MER ، NaY و SAPO- 34 با هدف جداسازی مخلوط گازی CO 2 / H 2 S/CH 4 » دفاع نمود .

  لازم به ذکر است استاد راهنمای این پایان نامه، دکتر تورج محمدی می باشد، که چکیده آن به شرح ذیل می باشد :

  یکی از مهم­ترین کاربردهای فرآیندهای غشایی ، جداسازی گازهای اسیدی CO2 و H2S به منظور شیرین سازی گاز طبیعی می­باشد که با توجه به مزایای بی­شمار این روش­ها مانند کاهش هزینه­های عملیاتی، کاهش مصرف انرژی و افزایش سازگاری با محیط زیست توسعه یافته است. هدف از انجام این پژوهش، ساخت و به­بود عمل­کرد غشاهای زئولیتی مناسب برای جداسازی مخلوط­های گازی CO2/CH4 و CO2/H2S/CH4 می­باشد. در این راستا چهار غشای زئولیتی SAPO-34 ، MER ، NaY و 13 X که برای ترکیب گاز طبیعی ایران مناسب بوده، امکان تولید در مقیاس صنعتی را داشته و قیمت تمام شده مناسبی دارند، انتخاب شده­اند. سنتز غشاهای زئولیتی به ترتیب مراحل ذیل انجام شده است: 1- گزینش پارامترهای موثر بر سنتز زئولیت­ها با استفاده از روش­های طراحی آزمایش غربال­گری، 2- بررسی اثر پارامترهای سنتز، شامل فرمولاسیون ژل زئولیتی و شرایط عملیاتی سنتز با استفاده از روش­های طراحی آزمایش، 3- گزینش فرمولاسیون بهینه برای سنتز زئولیت و دست­یابی به بالاترین درصد بلورینگی و کوچک­ترین ابعاد بلورها، 4- گزینش سطوح بهینه­ی پارامترهای سنتز غشاهای زئولیتی و دست­یابی به بالاترین گزینش پذیری و تراوش پذیری با استفاده از فرآیند جداسازی گاز برای مخلوط CO2 / CH4 ، 5- ساخت پایه­های α- آلومینای مناسب برای غشاهای زئولیتی، 6- بررسی پارامترهای موثر بر فرآیند تبادل یون غشاهای زئولیتی به منظور اصلاح عمل­کرد آن­ها در فرآیندهای جداسازی، 7- آنالیز واریانس ANOVA و محاسبات خطا بر روی داده­های به دست آمده ، 8- انجام تعدادی آزمایش جداسازی مخلوط CO2/H2S/CH4 .

  مهم­ترین دست­آورد این پژوهش دستیابی به دانش فنی سنتز غشاهای زئولیتی با گزینش پذیری بالا و تراوش پذیری بسیار بالا می­باشد که امکان استفاده در فرآیندهای جداسازی گاز با ظرفیت­های بالا، به ویژه فرآیندهای ترکیبی شیرین سازی گاز طبیعی را دارا می­باشند. عمل­کرد این غشاها در مقایسه با غشاهای پلیمری در سطحی بسیار بالاتر و در مقایسه با سایر غشاهای زئولیتی در سطحی بالاتر قرار دارد. از دیگر دست­آوردهای این پژوهش، فرمولاسیون و شرایط عملیاتی بهینه­ی سنتز زئولیت­های MER ، SAPO-34 ، NaY و 13 X ، شرایط بهینه­ی سنتز غشاهای زئولیتی، اثر پارامترهای سنتز و بر هم کنش آن­ها بر ویژگی­های محصول نهایی و تاثیر فرآیند تبادل یون بر عمل­کرد غشاها می­باشند. مهم­ترین نوآوری­های این پژوهش، دست­یابی به دانش فنی ساخت، فرمولاسیون و شرایط بهینه­ی سنتز بلور و غشای زئولیتی 13 X می­باشد که برای نخستین مرتبه انجام شده است. از دیگر موارد نوآوری حاصل از این پژوهش، انجام آزمایش­های جداسازی گاز برای غشاهای MER و آزمایش­های جداسازی H2S از CH4 و مخلوط CO2/H2S/CH4 با استفاده از غشاهای زئولیتی می­باشد .

کسب این موفقیت را به ایشان و دانشگاه علم و صنعت ایران تبریک می گوییم .

 

 


دفعات مشاهده: 7595 بار   |   دفعات چاپ: 1362 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 20 بار   |   0 نظر