جلسه فرهنگی اساتید ، با موضوع تدبر در قرآن کریم برگزار شد

 | تاریخ ارسال: 1392/7/13 | 

  جلسه فرهنگی اساتید برگزار شد

AWT IMAGE

 دومین جلسه فرهنگی اعضای هیات علمی در سال تحصیلی جدید، با موضوع تدبردر قرآن (سوره صف ) ، روز دوشنبه پانزدهم مهرماه 1392 در مجتمع فرهنگی امام خمینی(ره) برگزار شد.

  در این جلسه،حجت الاسلام والمسلمین صبوحی (مدیر موسسه تدبر در کلام وحی)  به تبیین مفهوم و ضرورت تدبر پرداخت و قرآن را کتابی محصول تدبیر برشمرد و گفت برای دریافت تدبیر الهی، تدبر در آیات وحی لازم است.

  حجت الاسلام والمسلمین صبوحی، در نگاه تدبری، آیات سوره صف را به چهار قطب تقسیم کرد و سپس به بیان ارتباط و معنای این آیات پرداخت.وی افزود: آیات پنجم تا نهم سوره صف، سیر کوتاهی از جریان­شناسی گروهی از بنی اسرائیل از زمان حضرت موسی(ع)، حضرت عیسی(ع) و عصر قران-که تا کنون نیز ادامه دارد- را ذکر می­کند. وی با استفاده از آیات بعد دراین سوره گفت: فسق یعنی نافرمانی از پیامبری که رسالت او را قبول داری، ظلم یعنی انکار حجت الهی و عناد یعنی دشمنی ورزیدن با خدا و اراده خاموش کردن نور الهی و هر سه اینها به دنبال هم می­آیند. یعنی کسی که سر به نافرمانی رسول خدا بر می­دارد فاسق است که بعد ظالم می­شود و در آخر به دشمن دین خدا مبدل می­گردد. بنابراین خداوند در این سوره اول توصیه می­کند به مومنان که سستی نکنند و به آنچه درباره حمایت ازدین خدا می­گویند، عمل کنند.

                              AWT IMAGE          AWT IMAGE

دفعات مشاهده: 4474 بار   |   دفعات چاپ: 1413 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 107 بار   |   0 نظرCAPTCHA

  تمامی حقوق برای دانشگاه علم و صنعت ایران محفوظ است.