مراسم آغاز سال تحصیلی 92-91 دانشگاه برگزار شد

 AWT IMAGEAWT IMAGE

  مراسم آغاز سال تحصیلی 92-91 دانشگاه برگزار شد

  مراسم آغاز سال تحصیلی 92-1391 دانشگاه علم و صنعت ایران، دوشنبه 27 شهریورماه با حضور هیات رییسه و اعضای هیات علمی دانشگاه، در مجتمع فرهنگی امام خمینی (ره) برگزار شد.

  در این مراسم، دکتر جبل ­عاملی، رییس دانشگاه، ضمن گرامیداشت فرا رسیدن سال تحصیلی جدید، تقارن این ایام با دهه کرامت و میلاد کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) و ثامن الحجج، امام رضا (ع) را تبریک گفت. وی سپس گزارش فشرده­ای از عملکرد دانشگاه ارایه کرد و با اشاره به بازبینی سند راهبردی دانشگاه در سالهای 86 و 90 ،گفت: در پایش اول، موقعیت استراتژیک دانشگاه در وضعیت ثبات قرار گرفت و در پایش دوم، در موقعیت توسعه. یعنی هم نقاط ضعف پوشش داده شد و هم چالشها و تهدیدات بیرونی را پشت سر گذاشتیم و اکنون دانشگاه آماده ورود به فضای بلند پروازانه­تر است.

  رییس دانشگاه، در گزارش خود به برخی نتایج برنامه راهبردی اول، از جمله تغییر هرم دانشجویی از 48 درصد دانشجوی تحصیلات تکمیلی در سال 88 به 58 درصد در سال 89 و پیش­بینی 65 درصد در سال 1394؛ تغییر هرم اعضای هیات علمی از 28 درصد دانشیار و بالاتر در سال 84 (ابتدای برنامه) به 43درصد در سال 90 و پیش­بینی 56 درصد در سال 1394 اشاره کرد.

  دکتر جبل­ عاملی در خصوص دستاوردهای حوزه پژوهش دانشگاه اظهار داشت:، آمار مقالات ایندکس شده سال 84 را سرانه 4/. به ازای هر عضو هیات علمی بوده است که در سال 90 به عدد دو ارتقا یافته و برای سال 94، سرانه سه مقاله به ازای هر عضو هیات علمی پیش­بینی شده است. همچنین تعداد مقالات ISC ، در سال 90، 4/1 مقاله به ازای هر عضو هیات علمی بوده که در سال 94 به5/2 مقاله به ازای هر عضو باید ارتقا یابد. علاوه بر آن در سال 90، 1500 مورد استناد به مقالات شمارش شده که انتظار می­رود این رقم در سال 94 به 4500 مورد افزایش یابد. وی گفت: در زمینه مجلات دارای نمایه ISI ، فعلا یک مجله موجود داریم که در سال 94 به پنج عنوان باید ارتقا یابد. تعداد قطبهای علمی هم در سال 84، سه قطب؛ سال 90، هشت قطب و در سال 94، در نظر است به 13 قطب افزایش یابد.

  رییس دانشگاه، مدیریت کلان علمی کشور را از جمله فرصتهای بیرونی دانشگاه ذکر کرد و از بازمهندسی ساختارها و فرایندها، بهره­برداری از ظرفیت تحقیقاتی ایجاد شده و هدایت موضوع پایان­نامه­ها به سمت اولویتهای پژوهشی به عنوان چالشهای جدی و جدید درون دانشگاه نام برد.

  درادامه این مراسم، حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی­نژاد (مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه)، ضمن تبریک دهه کرامت و آغاز سال تحصیلی جدید، سخنان کوتاهی ایراد کرد. وی به طرح مباحث فرهنگی پرداخت و گفت: باید توجه داشته باشیم که رویکرد دنیا در قرن حاضر، رویکرد فرهنگی است و امریکا و غرب به شدت در پی حاکمیت­بخشی به فرهنگ خود و هضم خرده فرهنگها هستند و این یعنی جنگ نرم. وی افزود: اگر ملتی بخواهد بر فرهنگ و سرمایه و پیشینه خود پافشاری و از آن صیانت کند بدون تلاش، تدبیر و رویت افقهای بلند، میسر نیست.

  رییس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، تاکید کرد: امروز در شرایطی قرار داریم که استاد پرتلاش ما نمی­تواند به آموزش درس خود بسنده کند و جوان امروز، نیاز به توجه دارد. باید فضای فکری، مسایل اعتقادی، نیازها و دغدغه های درونی جوان را بدانیم و ارتباطات قوی با آنها داشته باشیم.

  گفتنی است این مراسم با ضیافت ناهار و اقامه نماز جماعت همراه بود.

  آلبوم تصاویر


دفعات مشاهده: 5519 بار   |   دفعات چاپ: 1181 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 122 بار   |   0 نظرCAPTCHA

  تمامی حقوق برای دانشگاه علم و صنعت ایران محفوظ است.