ماهواره نوید علم و صنعت بامداد امروز با موفقیت به فضا پرتاب شد.

 AWT IMAGE

 ماهواره نوید علم و صنعت بامداد امروز با موفقیت به فضا پرتاب شد.

ماهواره نوید علم و صنعت در ساعت 3:33 صبحگاه 14 بهمن سال 1390 توسط ماهواره بر سفیر نوید با موفقیت به فضا پرتاب شد و در مدار بیضوی با حضیض 270 کیلومتر و اوج 360 کیلومتر تزریق گردید. ارتباط با این ماهواره از طریق 5 ایستگاه زمینی مستقر در شهرهای مشهد، تبریز، ماهدشت، قشم و بوشهر انجام می شود. شایان ذکر است که سیگنال رنجینگ این ماهواره در ایستگاه قشم دریافت گردید. این امر به معنای قرارگیری صحیح ماهواره و صحت عملکرد ماهواره و ردگیری آن تلقی می شود. در ادامه این ماموریت پس از ایجاد ارتباط و کنترل وضعیت ماهواره عکس هایی با رزولوشن بهتر از این ماهواره دریافت می شود.

دستیابی به این موفقیت ارزشمند علمی توسط فرزندان غیور ایران اسلامی ، در آستانه سی و سومین بهار انقلاب را به آحاد ملت ایران به ویژه جامعه دانشگاهی کشور، تبریک عرض می نماییم.

AWT IMAGE  AWT IMAGE  AWT IMAGE

AWT IMAGE

 رییس جمهوری اسلامی ایران بامداد جمعه و به مناسبت چهاردهم بهمن سومین روز دهه مبارک فجر و روز ملی فناوری فضایی از طریق ویدئو کنفرانس و با ذکر«یامهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف)»دستور پرتاب ماهواره ملی نوید علم وصنعت را صادر کرد.

 در اتاق فرمان پرتاب ماهواره نوید علم وصنعت؛علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه،کامران دانشجو وزیر علوم ،تحقیقات وفناوری و ' حمید فاضلی' رییس سازمان فضایی کشور حضور داشتند.

 آقای احمدی نژاد به هنگام صدور فرمان پرتاب چنین گفت : با یاد خداوند قادر متعال و به مناسبت سالروز آغاز امامت حضرت امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و با عزمی راسخ و دلهای سرشار از ایمان و امید به آینده درخشان برای ملت عزیر ایران و با ذکر یا مهدی، آغاز کاری بزرگ و راهگشا را اعلام می کنم. امیدوارم این اقدام،نویدبخش دوستی بیشتر برای همه بشریت باشد.

 در همین رابطه، رییس سازمان فضایی کشور در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا در باره پرتاب این ماهواره و مشخصات آن گفت: این ماهواره از جمله ماهواره های سنجش از راه دور می باشد که ماموریت آن تصویربرداری از زمین با دقت تصویربرداری مناسب است.

 ' حمید فاضلی' با بیان اینکه ماهواره ملی نوید علم وصنعت در مدار بیضوی و در ارتفاع 250 تا 375 کیلومتری قرار می گیرد؛خاطرنشان کرد: این ماهواره به وزن 50 کیلوگرم و در زاویه انحراف مداری 55 درجه قرار دارد و از کلاس ماهواره های میکرو است.

 وی تصریح کرد: این ماهواره دارای کاربردهای مختلف عملیاتی در حوزه های جوی و علوم هواشناسی،مدیریت بلایای طبیعی، بررسی رطوبت و دمای هوا و مواد شیمیایی جو، بادها، برف و باران و اقیانوس ها است.

 رییس سازمان فضایی کشور؛ اظهار داشت : ماهواره نوید علم و صنعت ؛ کاملا بومی و دارای زیر سیستم های تامین توان، زیرسیستم تعیین و کنترل وضعیت با استفاده از حس گرها و عملگرهای دینامیکی است.

 فاضلی گفت: در این ماهواره حس گرهایی چون حس گر خورشیدی، مغناطیسی و عملگر مغناطیسی نصب شده است.

 وی افزود: این ماهواره همچنین دارای زیرسیستم الکترونیک روی برد که شامل کامپیوتر مرکزی ، فرماندهی ، بخش تله متری و دارای کامپیوتر روی برد و قابلیت صدور فرمان از ایستگاههای زمینی است، می باشد.

 رییس سازمان فضایی کشور خاطرنشان کرد:برای پیگیری و رصد، دریافت و ارسال فرامین در فواصل عبور از روی ایران در مدار بیضوی پنج ایستگاه زمینی در نقاط مختلف کشور ایجاد شده است.

 فاضلی تصریح کرد:پیش بینی شده که ماهواره بومی نوید علم و صنعت هر 90 دقیقه یک دور به دور زمین بچرخد و دوربین نصب شده روی آن که از رزولوشن مناسبی برخوردار است به گرفتن عکس از روی ایران و ارسال آن به ایستگاه های زمینی اقدام کند.

 وی با موفقیت آمیز توصیف کردن پرتاب ماهواره نوید علم و صنعت اظهار داشت: ماهواره بر 'سفیر' حامل این ماهواره از قدرت پیشران بالایی در مقایسه با ماهواره برهای پیشین که در پرتاب ماهواره های امید و رصد استفاده شده اند، برخوردار است و 20 درصد به قدرت پیشران آن افزوده شد.

 رییس سازمان فضایی کشور گفت:ماهواره نوید علم وصنعت در مقایسه با ماهواره های قبلی پرتاب شده از تکنولوژی کنترل وضعیت جدیدتری بهره مند و پایداری آن چرخان بوده و سیستم رزولوشن تصویر برداری آن افزایش یافته است و سیستم توان آن نیز از طریق سلول های خورشیدی انرژی مورد نیاز آن را تامین می کند.

 این ماهواره را دانشجویان دانشگاه علم وصنعت زیر نظر دکتر حسین بلندی مدیر این پروژه و عضو شورای عالی فضایی ساختند.


اخبار مرتبط خبرگزاریهای کشور :

 AWT IMAGE ماهواره نوید علم و صنعت با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت (خبرگزاری مهر)

AWT IMAGE بازتاب رسانه ای استقرار موفقیت آمیز ماهواره نوید در مدار زمین (خبرگزاری مهر)

AWT IMAGE جدیدترین ماهواره ایرانی با نام "نوید" در مدار زمین قرار گرفت (خبرگزاری فارس)

AWT IMAGE فیلم/ لحظه پرتاب ماهواره "نوید علم و صنعت" به فضا (جهان نیوز)

AWT IMAGE فیلم: لحظه پرتاب ماهواره "نوید علم و صنعت" (تابناک)

AWT IMAGE ماهواره ایرانی نوید در مدار قرار گرفت (العالم فارسی)

AWT IMAGE ویدئو /video لحظه پرتاب موفقیت آمیز ماهواره "نوید علم و صنعت" به فضا (فارس)

AWT IMAGE جدیدترین ماهواره ایرانی درمدارزمین قرارگرفت (اکونیوز)


دفعات مشاهده: 9781 بار   |   دفعات چاپ: 1937 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 162 بار   |   5 نظرCAPTCHA

نظرات کاربران

نظر ارسال شده توسط نام يا پست الكترونيك در تاریخ 1390/11/22
باعث افتخاره

نظر ارسال شده توسط کاربر ناشناس در تاریخ 1390/11/18
چشم دشمنان کور باد

نظر ارسال شده توسط کاربر ناشناس در تاریخ 1390/11/17
باعث افتخار ملت پر توان و غرور آفرین ایران است.

نظر ارسال شده توسط نام يا پست الكترونيك در تاریخ 1390/11/15
احسنت به بچه های علم و صنعت!

نظر ارسال شده توسط نام يا پست الكترونيك در تاریخ 1390/11/14
درود خدا بر شما


  تمامی حقوق برای دانشگاه علم و صنعت ایران محفوظ است.