برگشت به شبکه آزمایشگاههای تحقیقاتی دانشگاه علم و صنعت ایران
بخش‌های اصلی
نقشه علمی پایش سازه ها::
پل‌های طاقی با مصالح بنایی::
پایش پل‌های فلزی::
پایش پل‌های بتنی::
پایش خطوط ریلی::
پایش سوزن::
پایش ترانشه::
پایش بناهای تاریخی::
پایش بارمحوری::
محصولات::
تماس با ما::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
:: سامانه پشتیبان تصمیم مدیریت نگهداشت زیربناها ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۶/۱۸ | 
توسعه فن­آوری ارتباطات و ارزان شدن تراشه­ ها، زمینه تحقق اینترنت اشیاء و عینیت پیدا کردن زیربناهای هوشمند را فراهم آورده است. از منظر ایمنی، خبر شکست ناگهانی پل­ها و کشته شدن شهروندان حتی در کشورهای پیشرفته، لزوم استفاده از این فن­آوری جهت مدیریت نگهداشت پیش­بینانه را ضروری کرده است. از منظر اقتصادی، تجربه پایش سلامت سازه در دنیا نشان می­دهد نیمی ازپل­هایی که به پایان عمر نسبی خود رسیده­اند، یا با بازدید چشمی، معیوب به نظر می­رسند، ظرفیت باربری مناسبی دارد. وجود سامانه پایش سلامت باعث حداقل صرفه جویی 30% در هزینه بازسازی و نوسازی ابنیه فنی می­شود.
در این راستا آزمایشگاه پایش هوشمند زیربنا با تجربه آزمایش بارگذاری میدانی 14 پل و پیاده­سازی سامانه پایش دائم سلامت 4 پل در پنج سال گذشته، با توجه به شرایط بومی، اقدام به تولید محصول "سامانه پشتیبان تصمیم مدیریت نگهداشت زیربناها" کرده است.
این سامانه با استفاده از حسگرهایی با قابلیت جمع آوری اطلاعات سازه ­ای و محیطی مفید از زیربناها (پل، تونل، ساختمان)، سامانه پشتیبان تصمیم مدیریت نگهداشت زیربنا را ایجاد می­کند. این سامانه شامل چهار مدول طراحی، اندازه گیری و برداشت، انتقال و تحلیل و مدیریت داده می­باشد. در مدول طراحی، با انتخاب اهداف مورد نظر از اجرای سامانه پشتیبان تصمیم مدیریت نگهداشت زیربناها، شاخص­های حساس به عیب تعیین می­گردند. انتخاب اهداف با توجه به بررسی سناریوهای آسیب در چارچوب روندنمای ارائه شده انجام می­شود. در مدول اندازه­گیری و برداشت، با توجه به نوع، حساسیت، موقعیت و چیدمان تعیین شده در مدول طراحی،  حسگرهای مورد نیاز، نصب و اجرا می­گردد. در مدول انتقال، تمامی اطلاعات جمع­آوری شده در محل سازه، به سرور مرکزی انتقال داده می­شود و در مدول تحلیل و مدیریت داده، بعد از پیش­پردازش و تحلیل اطلاعات و تفکیک عوامل محیطی، بهره­ برداری و سازه ­ای از عیب، و مقایسه شاخص حساس به عیب با الگوهای آسیب، وضعیت زیربنا بصورت برخط براساس دو سطح عادی و غیرعادی طبقه بندی و برای تصمیم­گیری گزارش می­گردد. همچنین در بازه­های زمانی دراز مدت، مدل چرخه عمر زیربنا براساس اطلاعات برداشت شده تعیین می­شود. همچنین بعد از وقوع حوادث غیرمترقبه مثل طوفان و زلزله، سلامت زیربنا، با مقایسه رفتار آن، قبل و بعد از وقوع حادثه بررسی می­شود.
 
کلیدواژه ها: پایش پل | اینترنت اشیا | نگهداشت زیربنا | سامانه پشتیبان تصمیم |
دفعات مشاهده: 97 بار   |   دفعات چاپ: 20 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
Persian site map - English site map - Created in 0.18 seconds with 46 queries by YEKTAWEB 3825