قطب علمی معماری اسلامی- اخبار و رویدادهای جاری
همایش تخصصی مسکن ایرانی اسلامی معاصر برگزار شد

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1393/12/10 | 

  این همایش در راستای اهداف پژوهشی ترویجی قطب با جهت گیری ارتقاء مبانی و ارزشهای مسکن اسلامی ایرانی معاصر در مجامع دانشگاهی و آموزشی و حرفه ای شکل گرفت . استقبال بسیار خوب مخاطبان اساتید، مراکز اجرائی و دانشجویان بسیار تحسین برانگیز بود . اساتید دانشگاههای تبریز، قم ، کاشان ، اصفهان و مشهد به همراه دانشجویان و نمایندگانی از شهرداری شهرهای فوق در برنامه ثبت نام کرده و حاضر شدند. در برنامه بیش از 200 نفر حضور داشتند و با توجه به عدم گنجایش سالن دانشکده معماری ، ناگزیر تعداد زیادی از حضار در روی پلکان سالن نشسته واز برنامه استفاده بردند.

  این برنامه با حمایت شهرداری تهران اجرا گردید و جناب آقای دکتر شهرام گیل آبادی به نمایندگی از شهرداری تهران در اختتامیه همایش حضور یافته و از اساتید، دانشجویان و تمامی مشارکت کنندگان در برنامه تشکر و با تقدیم هدایایی از اساتید تقدیر به عمل آوردند.

  در برنامه ریزی ها تلاش شد طیف وسیعی از متخصصین حرفه ای و دفاتر مشاوره و طراحی تا اساتید دانشگاهی و حوزوی مورد توجه قرار گیرند برنامه در 5 بخش به شرح زیر تنظیم گردید:

 

  1- کارگاه دانش افزایی:

  حجت الاسلام رحیم قربانی با 15 سال سابقه تحقیق متمرکز روی معماری اسلامی و پژوهشی ملّی با عنوان شاخصه های اسلامی معماری و شهرسازی برگزار کننده کارگاه اوّلیه ای بودند که یک ساعت و نیم به طول انجامید. ایشان نتایج تحقیق فوق را در 9 جلد آماده نموده اند که دو جلد اوّلیه آن تا کنون به چاپ رسیده است . جلد دوّم این مجموعه به شاخصه های مسکن مطلوب از دید اسلام می پردازد که در سخنرانی ایشان طرح شد ومورد بحث قرار گرفت.

 

  2- مرور تجربیـــــات :

  در این زمینه از سه نفر از طراحان و مشاوران مطرح کشور دعوت شده بود که تنها مهندس پدیدار به مرور تجربیات پرداختند و دو استاد دیگر ترجیح دادند به سخنرانی در حوزه شاخص های معماری اسلامی بپردازند.

  مهندس پدیدار گزارش مفصّلی از فرآیند طراحی و اجرای مد ینه العلم قم و مجتمع مسکونی بم ارائه نمودند
این طرح ها با حساسیّت به هویّت بومی واسلامی – ایرانی شکل گرفته بود و با توجه به گذشت بیش از 30سال از ساخت این مجموعه ها و باز خوردهای مردمی از آنها و مقایسه طرح اولیه و تأثیرات آن، چنین مطالعه ای اهمیّت بالائی را به همراه دارد.

  

  3- سخنـــــرانــــی هــا :

  مهندس فرهاد احمدی : ایشان با مروری بر تصاویر طبیعت و خانه ایرانی و تفسیر آنها تلاش نمودند اصولی مغفول مانده از خانه ایرانی را برای مخاطبین و دانشجویان معاصر تشریح نمایند .

  مهندس کامران صفامنش : که سابقه 40 ساله ای در تدریس در دانشگاه علم و صنعت ایران دارد با مروری بر فعالیّت های گذشته خود وضعیّت خانه در صد سال اخیر معماری ایران را مورد کاوش و تحلیل قرار داد.

 

  4- هــــم انــدیشـــــی :

  افراد هم اندیشی چهار نفر با تخصّص ها و گرایشهای مختلف در عرصه هویت ایرانی – اسلامی مسکن انتخاب شدند دکتر کامران افشار نادری: که هویت کالبدی مسکن معاصر ایرانی – اسلامی رابه بحث گذاشت و شاخصه های مشترک یا متمایز آن را از هویّت مسکن جهانی مورد تحلیل قرار داد.

  دکتر محمد علی علی آبادی : نیز با رویکردی فلسفی و عرفانی به تشریح برخی مفاهیم مرتبط با خانه همچون سلم و سلام و سلامت وتأثیر آن بر ساختار خانه نمودند. این نشست همراه با پرسش و پاسخ مخاطبین بیش از دوساعت ادامه داشت .

 

  5- بزرگداشت دکتر اسماعیل شیعه :

  در پایان نشست به مناسبت روز مهندسی از استاد پیشکسوت شهرساز و عضو قطب علمی معماری اسلامی جناب آقای دکتر اسماعیل شیعه در حضور شاگردان و علاقمندان ایشان تجلیل شد. ایشان در سخنرانی کوتاهی به بیان ویژگیهای شهرهای اسلامی پرداختند و توجّه و اهتمام دانشجویان به این نشست های علمی را نشان رشد شکوفایی وبالندگی در کشور دانستند.

 

  6- نمـــــایشــــــگاه :

  در حاشیه همایش نمایشگاهی از خانه های سنتّی تهران به همران تعدادی از اثار خانه های مسکونی معاصر ارائه شده توسط برخی از اساتید دانشگاههای کشور ارائه شد که مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت .آلبوم تصاویر
نشانی مطلب در وبگاه قطب علمی معماری اسلامی:
http://idea.iust.ac.ir/find-89.12677.39129.fa.html
برگشت به اصل مطلب