قطب علمی معماری اسلامی- اخبار و رویدادهای جاری
تأکید بر معماری اسلامی در اولین جلسه کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران

بازیابی تصاویر و رنگ‌ها

  نخستین جلسه کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1393، در محل دبیرخانه این شورا تشکیل شد .

  به گزارش سرویس «شهری» ایسنا،در ابتدای این جلسه، دکترعلی اکبر ولایتی طی سخنانی با گرامیداشت ایام فاطمیه و تبریک سال جدید گفت: مقام معظم رهبری«مدظله العالی» ، خوشبختانه نسبت به موضوع معماری اسلامی و ایرانی و ترویج این معماری در کشور نگاه مثبتی دارند و باید از این فرصت مغتنم حداکثر استفاده به عمل بیاید .

  وی افزود: در برخی از شهرهای کشور مانند مشهد مقدس و اصفهان، با همت مردم و مسئولان شهری، تلاش‌های خوبی برای ترویج معماری اسلامی و ایرانی انجام شده که باید از این الگوهای موفق استفاده شود .

  عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: سایر کشورهای جهان با قاطعیت از میراث معماری خود حفاظت می‌کنند و به عنوان مثال، در زمان حکومت کمونیست‌ها در شوروی سابق و علیرغم گرایش ضد مذهبی آن‌ها، از کلیساها نه به عنوان یک بنای مذهبی بلکه به عنوان یک بنای تاریخی حفاظت شد .

  وی افزود: در کشور فرانسه هم کلیسای روتردام به عنوان هسته مرکزی شهر پاریس مورد حفاظت قرار گرفته و دولت فرانسه اجازه ساخت و ساز بناهایی که با ترکیب معماری این کلیسا تعارض داشته باشند را در آن محل نمی‌دهد .

  عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: باید معماری شهرهای کشورمان و در راس آن‌ها معماری تهران، به گونه ای باشد که هر کسی با دیدن آن متوجه هویت اسلامی و ایرانی شهر شود، البته گام‌هایی در شهر تهران برداشته شده که باید با پی‌گیری و جدیت نهادها و دستگاه‌های ذیربط، اجرایی شود .

  وی در پایان افزود: رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» در دیدار با شهردار و اعضای شورای اسلامی شهرتهران بر این موضوع تاکید کردند که معماری تهران و همه شهرهای کشور باید نشان‌دهنده الگوی معماری جمهوری اسلامی باشد .

نشانی مطلب در وبگاه قطب علمی معماری اسلامی:
http://idea.iust.ac.ir/find-89.12677.32674.fa.html
برگشت به اصل مطلب