بسیج اساتید- اخبار و تحلیل‌ها
بیانیه بسیج اساتید دانشگاه علم و صنعت به مناسبت سالگرد تأسیس بسیج مستضعفین

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1398/9/9 | 
بسمه تعالی
بیانیه بسیج اساتید دانشگاه علم و صنعت به مناسبت سالگرد تأسیس بسیج مستضعفین
 
بسیج به عنوان شجره طیبه‌ای که 40 سال پیش به دست آن پیر فرزانه غرس گردید، نماد همه فضائلی است که می‌بایست برای تحقق  تمدن نوین اسلامی در بستر حرکت اجتماعی مردمی  شکل گیرد. تجربه نقش‌آفرینی بسیج در برهه‌های مختلف جنبشی که از انقلاب 57 شروع شد، مؤید این است که جهاد مردمی که با بکارگیری ظرفیت‌های اقشار مردم شکل می‌گیرد هم در مبارزه نظامی موضوعیت دارد، هم در عرصه امنیتی و سیاسی، هم در عرصه علمی، هم در عرصه فرهنگی و هم در عرصه اقتصادی. بسیج نمادی است از تبلور جوشش ایمان انسان‌هایی که برای خدا و برای اقامه حق به پا خاسته اند. در مشی بسیجی تقدم اراده خداوند و ولی خدا بر خواسته نفس، اصلی است اساسی و بر این اساس مجاهدت برای رستگاری خلق خدا در قاموس بسیجیان هدفی است متعالی که در اعصار مختلف در قالب‌های متنوع پیگیری می‌شود.
اگر در دهه‌های اخیر نهضت نرم‌افزاری و توسعه توانمندی‌های علمی و فناوری حوزه تمرکز بسیجیان، بویژه بسیجیان دانشگاهی و اساتید انقلابی بوده است، نیاز عاجل امروز تمرکز بر خلق ثروت با توسعه و بکارگیری فناوری‌های روزآمد می‌باشد. استاد و دانشجوی انقلابی در برهه کنونی زمان و انرژی خود را می‌بایست معطوف به مسائلی کند که گلوگاه پیشرفت نظام اسلامی است. بی تفاوتی نسبت به دغدغه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و سرگرم شدن به اشتغالات علمی منتزع از بستر واقعی اجتماعی منافات جدی و عمیق با مشی یک استاد انقلابی بسیجی دارد.
ضعف‌ها، ناکارآمدی‌ها و بی‌تدبیری‌هایی که متأسفانه در بدنه سیاستگذاری و  اجرایی حاکمیت ریشه دوانده است تبلوری است از فاصله‌ای که بین نقش‌آفرینی مطلوب اساتید انقلابی و شرایط موجود شکل گرفته است. حرکت به سمت نقش‌آفرینی مؤثر با مبنای حل مسأله و پاسخگویی به نیازهای واقعی کشور الزامی است که بی توجهی به آن خسارتی جبران ناپذیر در مسیر حرکت تمدن ساز انقلاب اسلامی مردمی در پی خواهد داشت.  از سوی دیگر، بی توجهی و بی اعتمادی بدنه مدیریتی و اجرایی کشور به توانمندی علمی و فناورانه دانشگاهیان و آزمودن مکرر تکیه بر توانمندی‌های فناورانه غرب و شرق جز خسارت محض میوه‌ای در برنداشته است. به گواه شواهد متعدد، چنانچه وقت و انرژی کشور در 6 سال اخیر به جای تمرکز بر چانه زنی بی اثر با قدرت‌های مستکبر، متمرکز بر بسترسازی برای رشد دانش و تکنولوژی بومی و بکارگیری آن در حوزه‌های مختلف می‌شد، امروز شاهد این حجم از ناکارآمدی در بخش‌های اجرایی کشور نبودیم.
در پایان، با توجه به حوادث هفته گذشته در کشور این نکته را خاطر نشان می‌کنیم امنیت جامعه اسلامی خط قرمزی است که تخطی از آن پایه‌های هرگونه حرکت سازنده را متزلزل می‌سازد. بر این اساس، ضمن نقد و مطالبه جدی از ارکان اجرایی کشور به علت حجم ناکارآمدی‌هایی که منجر به بروز مشکلات اقتصادی و معیشتی برای مردم عزیز، فیهم و انقلابی کشور شده است، تأکید می‌کنیم که صفوف مردم بصیر انقلابی کشور از آنان که به صورت سازمان‌دهی شده در صدد برهم زدن امنیت کشور اسلامی هستند جدا و مبراست.  لذا ضمن حمایت از مجموعه‌های حافظ امنیت کشور برای مدیریت هجمه امنیتی سازمان‌دهی شده اخیر توسط قدرت‌های استکباری، بر این نکته تأکید می‌کنیم که اساتید بسیجی دانشگاه علم و صنعت اگر حسب وظیفه انقلابی امروز در سنگر تولید علم و فناوری هستند، همچنان این آمادگی را دارند که چنانچه دشمن قداره بند دست از خباثت‌های شرارت‌آلود در ایجاد ناامنی در کشور برندارد، لباس رزم بر تن کرده و دوشادوش اقشار بدنه مردمی انقلاب دین خود را در این عرصه ادا نمایند.  
 
والسلام علیکم
بسیج اساتید دانشگاه علم‌وصنعت ایران
پنجم آذر 98
نشانی مطلب در وبگاه بسیج اساتید:
http://idea.iust.ac.ir/find-82.12035.58335.fa.html
برگشت به اصل مطلب