انجمن علمی دانشجویی- مهندسی مواد و متالورژی
برگزاری مسابقات عملیات حرارتی

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۲/۷ | 

تاریخ برگزاری: 21 الی 26 شهریور ماه 94

با آغاز فعالیت انجمن علمی مهندسی مواد دانشگاه علم و صنعت ایران دوره ی سیزدهم جرقه ی برگزاری یک پروژه ی دانشجویی بزرگ در سطح ملی، ذهن بلندپرواز اعضای این انجمن را به طعمه ی حریق کشید. پس ازآن نمایندگان این تشکل دانشجویی با حضور در مجمع عمومی اتحادیه ی انجمن های علمی دانشجویی مهندسی مواد پیشنهاد میزبانی دو مسابقه ملی اعم از سرامیک و عملیات حرارتی را مطرح کردند.

پس از کش‌وقوس‌های فراوان بالاخره میزبانی دوازدهمین دوره مسابقات سراسری عملیات حرارتی سهم انجمن علمی مهندسی مواد دانشگاه علم و صنعت ایران شد.

بی‌شک یکی از اهداف والای این سلسله مسابقات، ایجاد تحرک، شور، پویایی و رقابت سازنده و سالم در میان دانشجویان مستعد و علاقه‌مند به حوزه مهندسی مواد به‌خصوص درزمینه عملیات حرارتی است. از سوی دیگر چالش‌های صنعتی مرتبط با عملیات حرارتی و نیاز روزافزون جامعه صنعتی به اتخاذ روش‌هایی که در کنار حفظ و بالا بردن کیفیت، ارزش‌افزوده بیش‌تری را به همراه داشته باشد. ضرورت و رویکرد به این گرایش برتر از مهندسی مواد را بیش‌ازپیش نمایان می‌سازد.

عملیات حرارتی شامل به کار بردن سیکل‌های حرارتی گرم و سرد کردن است که منجر به بهبود خواص مکانیکی قطعه نهایی می‌شود. به‌طور مثال می‌توان با انجام عملیات حرارتی، سختی، استحکام، مقاومت به سایش، مقاومت به ضربه و دیگر خواص یک قطعه را به شکل کاملاً محسوسی بهبود داد.

این دوره از مسابقات نیز به میزبانی دانشگاه علم و صنعت ایران و همراه با برنامه‌های جانبی متنوع، ازجمله دوره جامع کارگاه‌های آموزشی تخصصی، نمایشگاه جانبی، مسابقه علمی جانبی، مسابقه طراحی پوستر و غیره به‌صورت یک جشنواره دانشجویی در تاریخ‌های 21 تا 26 شهریورماه 1394 در دو بخش آهنی و غیر آهنی برگزار شد.

AWT IMAGE

نشانی مطلب در وبگاه انجمن علمی دانشجویی:
http://idea.iust.ac.ir/find.php?item=62.7841.45178.fa
برگشت به اصل مطلب