امور دانشجویان شاهد و ایثارگر- دل نوشته
مظلومیت شهدای نبرد مستقیم با آمریکا

حذف تصاویر و رنگ‌ها

AWT IMAGE
نقطه اوج جنگ نفتکش‌ها عملیات موفق سرنگون ساختن هلی‏کوپترهای نیروی دریایی آمریکا بود که توسط «ناو گروه‏های قرارگاه نوح نبی(ع)» به فرماندهی شهید «نادر مهدوی» به اجرا درآمد.
خلیج فارس آن همه ماهی دارد که می‌شود دویست کشتی صید صنعتی -از آن کشتی‌هایی که ماهی‌ها را دویست کیلو دویست کیلو در حلق‌های بزرگ و وحشتناک خویش هُرت می‌کشند- سالی دویست میلیون ماهی دویست‌ کیلویی بگیرند، اما کجاست آن شجاعت و توکل و عشقی که یکی مثل «مهدوی» یا «بیژن گُرد» بر یک قایق موتوری بنشیند و به قلب ناوگان الکترونیکی شیطان در خلیج فارس حمله برد؟ می‌پرسد: «این شجاعت و توکل و عشق به چه درد می‌خورد؟» هیچ! به درد دنیای دنیاداران نمی‌خورد، اما به کار آخرت عشاق می‌آید، که آنجاست دار حاکمیت جاودانه عشاق...
شهید آوینی

 

به گزارش خبرگزاری فارس، سال 1366، سال آغاز اولین دور از جنگ‏های دریایی میان قوای نظامی جمهوری اسلامی ایران و ناوگان متجاوز خارجی بود که این جنگ در ادبیات سیاسی با نام «جنگ اول نفت‏کش‏ها» شناخته می‏شود.

مسئولیت اصلی عملیاتی در این میدان، بر عهده نیروی دریایی سپاه پاسداران بود و روش عملیاتی سپاه بر استفاده از قایق‏های کوچک تندرو موسوم به «عاشورا» و «طارق» تکیه داشت.

نقطه اوج این جنگ، طرح ناکام حمله به بندر نفتی «رأس الخفجی» و عملیات موفق سرنگون ساختن هلی‏کوپترهای نیروی دریایی آمریکا بود که توسط «ناو گروه‏های قرارگاه نوح نبی(ع)» به فرماندهی شهید «نادر مهدوی» به اجرا درآمد.

هرچند در جریان «عملیات شهادت‏طلبانه» علیه هلی‏کوپترهای آمریکایی، اکثر اعضای این ناو گروه به شهادت رسیدند، اما بدون شک 16 مهر ماه 1366 را بواسطه رویارویی مستقیم با "شیطان بزرگ" در خلیج فارس، باید یکی از درخشان‌ترین مقاطع ‌تاریخ دفاع مقدس دانست که البته این مقطع درخشان و مجاهدینی که این افتخار بزرگ را آفریدند، تا به امروز لااقل جایگاه در خور شانی در میان افکار عمومی ملت ایران نیافتند.

آیا باید سهم چنین شهدایی، یک نقاشی دیواری بی روح و مرده بر یکی از دیوارهای شهر تهران باشد که این عکس دیواری نیز به همت شهرداری تهران به بدترین شکل ممکن بازسازی شود به گونه ای که بعید است حتی والدین این شهدای گرانقدر نیز با دیدن این تصاویر یاد فرزندان شهیدشان بیفتند؟
به هرحال نادر مهدوی، بیژن گرد، خداداد آبسالان، غلامحسین توسلی، مهدی محمدیا، مجید مبارکی و نصرالله شفیعی بازیگران یکی از درخشان‌ترین سکانس‌های تاریخ این مرز و بوم بودند که در نبرد مستقیم با شیطان بزرگ در خلیج فارس به شهادت رسیدند و جا دارد تا کسانی که در این زمینه مسئولیتی بر دوش دارند، این بار را از گرده خود بردارند تا بیش از این صفحات درخشان تاریخ انقلاب ناگفته نماند.
سردار رشید ملت ایران کیست
فرزند حسین، «نادر» دوران کیست
از موج خلیج فارس باید پرسید
خنجر به میان سینه شیطان کیست...


نشانی مطلب در وبگاه امور دانشجویان شاهد و ایثارگر:
http://idea.iust.ac.ir/find.php?item=5.11635.21742.fa
برگشت به اصل مطلب