گروه پژوهشی مواد- مواد دیر گداز
مواد دیرگداز

بازیابی تصاویر و رنگ‌ها

معرفی مواد دیرگداز

طبق تعریف کلاسیک، مواد دیرگداز موادی هستند که توان تحمل حرارت بالای 1500 درجه را داشته باشند. البته در حال حاضر موادی که بتوانند در محیط­های خورنده و شرایط حساس محیط (از لحاظ دما و ترکیب شیمیایی) تا 1000 درجه تحمل داشته باشند را نیز جزء مواد دیرگداز می­شمارند.
بنابراین مواد دیرگداز به موادی اطلاق می­­شوند که توان حرارتی، شیمیایی و مکانیکی نسبتاً بالایی داشته باشند.

لزوم رویکرد به مواد دیرگداز در کشور

دلایل زیر اهمیت و ضرورت رویکرد کشور به تولید مواد دیرگداز پیشرفته را نشان می­دهد:
1) استراتژیک بودن: استفاده از این مواد در صنایع نظامی، بعدی استراتژیک به این مواد داده است که اهمیت قابل توجه آنها را مشخص می­کند.
2) بازار مصرف: با توجه به توسعه ی صنایع فولاد، سیمان و پتروشیمی در کشور، بازار مصرف بسیار خوبی برای این مواد در کشور وجود دارد و در آینده نیز با توجه به توسعه ی صنایع فوق بازار گسترده و رو به رشدی وجود خواهد داشت.

3) مزیت­های کشور: کشور ما با توجه به مزیتهایی که در این زمینه دارد مانند مواد اولیه ارزان، نیروی متخصص ارزان و ارزان بودن انرژی، می­تواند پیشرفت خوبی در این زمینه داشته باشد و محصول قابل رقابتی را تولید نماید.

درباره ی آزمایشگاه مواد نسوز

این آزمایشگاه  با دارا بودن امکانات و تجهیزاتی نظیر  CCS ، HMOR ، کوره های دمای 1800 درجه سانتی گراد و کوره تیوبی با اتمسفر کنترل شده،  امکان تحقیقات در زمینه بهبود کیفیت محصولات تولیدی در ایران را فراهم آورده است.

خدمات آزمایشگاه :

  1. خدمات مشاوره‌ای در زمینه ی مواد اولیه و تکنولوژی مواد نسوز
  2. انجام آزمایشات و تستها بر روی مواد نسوز مطابق با استانداردهای ISO ، PRE ، ASTM و DIN

نشانی مطلب در وبگاه گروه پژوهشی مواد:
http://idea.iust.ac.ir/find.php?item=43.8050.10452.fa
برگشت به اصل مطلب