مدیریت ارتباطات فرهنگی و اجتماعی- نشست فرهنگی ویژه اساتید
نشست گفتمانی اساتید / مباحث منطق و تفکر انتقادی / 16 مهر تا 15 بهمن 1397

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۱/۱۷ | 
نشست گفتمانی اساتید، دوره پنجم
مباحث منطق و تفکر انتقادی
ترم  تحصیلی مهر تا بهمن 1397

 

دانش، ودیعه ای است که خداوند متعال برای اشرف مخلوقات خود کریمانه عطا فرموده است. بهره گیری از آن نشان شکر نعمت است که خوشبختانه در میان اساتید بزرگوار و در خانواده دانشگاهیان مورد علاقه بوده و هست. در این راستا مدیریت ارتباطات فرهنگی و اجتماعی مصمم است فرصتی را فراهم نماید تا اعضای محترم هیأت علمی این دانشگاه که در عرصه ی علم و فرهنگ پیشگام هستند، بتوانند در حوزه های شناختی و معرفتی نیز کوله بار علمی خود را پربارتر نمایند. لذا با استعانت از خداوند متعال، بستری برای تشکیل سلسله نشست های گفتمانی فراهم گردیده است. لازم به ذکر است این دوره در دو بخش برگزار شد که هر کدام در 6 جلسه و مباحث در امتداد هم تبیین گردید. به پیوست برنامه ی این دوره در بخش اول و دوم به شرح ذیل ایفاد می گردد.
عنوان دوره: مباحث منطق و تفکر انتقادی
مدرس: جناب آقای حجت الاسلام دکتر کریمی (عضو محترم هیأت علم دانشگاه علم و صنعت در گروه معارف، مولف و مدرس حوزه و دانشگاه و متخصص علوم عقلی، منطق، فلسفه و کلام )

1- سر فصل های بخش اول دوره:
- تعریف منطق؛ فرق منطق و معرفت شناسی؛
- اقسام علم؛ اقسام استدلال؛ اقسام قیاس؛ قیاس اقترانی و قیاس استثنایی؛
- مقدمات قیاس؛ جدل و مناظره و برهان؛
2-
 سر فصل های بخش دوم دوره پنجم (مغالطات)
-تعریف مغالطه و فوائد آشنایی با مغالطه؛ مغالطات صوری مانند عدم تکرار حد وسط، عدم مغایرت اجزا و ...  ؛
-مغالطات لفظی و زبانی مانند اشتراک لفظی، ترکیب مفصل، تفصیل مرکب، واژه­های مبهم، توریه، تحریف و ... ؛
-مغالطات غیرلفظی و زبانی مانند مصادره به مطلوب، عدول از تعریف، ذوحدین جعلی، کامل نامیسر، رد دلیل به جای رد مدعا، استقراء ناقص، خلط دلیل و علت، تجددگرایی، توسل به اکثریت، پهلوان پنبه، برتری فقر و ... ؛
- مغالطات بیرونی مثل تهمت، هیاهو، هر بچه مدرسه­ای می­داند، مسموم کردن چاه، تله­گذاری، پارازیت، منشأ، شوخی بی­ربط، تکرار و ...
لازم به ذکر است در این دوره حدود 15 نفر از اساتید شرکت نمودند که  به 11 نفر از اساتیدی که حد نصاب حضور را رعایت نموده بودند گواهی دوره اعطا گردید.

 
نشانی مطلب در وبگاه مدیریت ارتباطات فرهنگی و اجتماعی:
http://idea.iust.ac.ir/find.php?item=42.14972.55977.fa
برگشت به اصل مطلب