دفتر کانون بازنشستگان- بیمه سلامت (خدمات درمانی)
استعلام غیر حضوری اعتبار دفترچه بیمه سلامت

بازیابی تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1400/10/5 | 
استعلام غیر حضوری اعتبار دفترچه بیمه سلامت
اگر بیمه شده سازمان بیمه سلامت ایران هستید چگونه می توان بدون دفترچه بیمه خدمات دریافت کرد؟
الف: هنگام مراجعه به پزشک برای احراز هویت باید یکی از مدارک ذیل را همراه داشته باشید:
۱- دفترچه قبلی حاوی برگه مشخصات دفترچه بیمه شده.
۲- کارت ملی.
 ۳- شناسنامه.
ب: پزشک معالج بعد از احراز هویت اقدام به ویزیت کرده و در صورت لزوم دارو و یا خدمات آزمایشگاهی از قبیل فیزیوتراپی، رادیولوژی و... تجویز می کند. در این مرحله نسخه الکترونیک صادر می شود و می توان با مدارک هویتی کد ملی و کد رهگیری که پزشک در اختیار شما می گذارد سایر قدمهای درمانی مثل مراجعه به داروخانه، آزمایشگاه و غیره را انجام داد.
پ: نحوه استعلام مدت اعتبار دفترچه‌های بیمه و عدم مراجعه حضوری: بسته به آنکه بیمه شده یا موسسه طرف قرارداد بخواهد مدت اعتبار دفترچه را بداند، روش‌های مختلفی وجود دارد:
یکی از روش‌ها گرفتن کد دستوری #۱۶۶۶* ( ستاره ۱۶۶۶ مربع) است که با راهنمایی سیستم می‌توانند اطلاعات مورد نظر خود را دریافت کنند؛ این کار برای کسانی مناسب است که دفترچه کاغذی در دست دارند ولی این دفترچه یا تاریخ ندارد یا تاریخ آن گذشته است که می توانند با این کد تاریخ اعتبار دفترچه را استعلام کنند.
کد #۱۶۶۶* ( ستاره ۱۶۶۶ مربع) هم برای بیمه شدگان بیمه سلامت و هم برای بیمه شدگان تامین اجتماعی قابلیت اجرا و استعلام از بانک اطلاعاتی مشترک بیمه سلامت و تامین اجتماعی دارد.
و یا با مراجعه به پورتال اطلاع رسانی بیمه سلامت ایران به آدرس www.ihio.gov.ir  مراجعه شود.
ت: بیماران خاص هم مثل سایر بیمه شدگان می توانند از وضعیت پوشش بیمه ای مطلع شوند این بیماران با پسوند خاص در استعلام ها مشخص می شوند و پذیرش نوزادان در بخش بستری هم تا زمانیکه شناسنامه بگیرند تا یک ماه از طریق اسناد هویتی مادر از جمله شناسنامه امکان پذیر است.
ث: اگر نیاز به راهنمایی بیشتر و پشتیبانی دارید با سامانه مرکز ارتباطات مردمی بیمه سلامت ایران با شماره ۱۶۶۶ تماس حاصل نمائید.
ج: تمامی بیمه شدگان با مراجعه به سامانه شهروندی به یکی از آدرس های:
www.bimehsalamatiranian.ir

https://eservices.ihio.gov.ir/ssoindex/
نسبت به مشاهده اطلاعات بیمه شده اصلی و افراد تبعی، اعتبار بیمه پایه، تاریخچه خدماتی که به صورت الکترونیک دریافت نموده اند اقدام نمایند.
چ: از آنجا که دفترچه بیمه بیمه کاغذی سلامت برای همیشه حذف شده برای اینکه داروها آزاد حساب نشود با اعلام شماره ملی به پزشک خود از او درخواست نسخه الکترونیک نمایید و در هنگام مراجعه به دارو خانه، آزمایشگاه و اعلام کد ملی و کد رهگیری به دریافت خدمات اقدام نمائید.
نشانی مطلب در وبگاه دفتر کانون بازنشستگان:
http://www.iust.ac.ir/find-142.18687.65924.fa.html
برگشت به اصل مطلب