دانشکده مهندسی کامپیوتر- دفاعیه ارشد
نسیم دمیرچی - 1396/12/06

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۲/۶ | 

خانم نسیم دمیرچی دانشجوی کارشناسی ارشد جناب آقای دکتر  احمد اکبری روز یکشنبه 1396 /06/12  ساعت 13 در اتاق 304 واقع در طبقه سوم دانشکده کامپیوتر از پروژه کارشناسی ارشد خود تحت عنوان پیشنهاد مقاله در ویکیپدیا با استفاده از مدلسازی عناوین نهان دفاع خواهند نمود.
 

  چکیده پایان نامه:

در سال‎های اخیر سیستم‌های جمع‌سپاری رشد چشمگیری داشته‌اند و کاربران زیادی در اقصی نقاط جهان به تولید محتوا در این سیستم‌ها کمک می‌کنند. در این میان ویکی‌پدیا را می‌توان یکی از موفق‌ترین نمونه‌های چنین سیستم‌هایی دانست. به سبب گستردگی ویکی‌پدیا کاربران از جمله ویرایش‌کنندگان با حجم زیادی از اطلاعات در حوزه‌های گوناگون رو‌به‌رو هستند. برای جلوگیری از سردرگمی کاربرها و تسهیل در یافتن مقالاتی که در حوزه‌ی علاقه و تخصص آن‌ها باشد و در راستای بهبود بیشتر ویکی‌پدیا می‌توان از سیستم‌های پیشنهاد‌دهنده استفاده کرد.
یافتن مقالات مناسب برای هر کاربر جهت ویرایش از دو طریق امکان پذیر است. یکی از طریف یافتن کاربرانی که سلیقه‌ی مشابهی با کاربر هدف دارند. دیگری یافتن مقالاتی که مشابه مقالات مورد علاقه‌ی کاربر هدف است. یافتن مقالات مشابه به دلیل ماهیت متنی و نداشتن ویژگی‌هایی مشابه با سایر کاربردهای معمول در سیستم‌های پیشنهاددهنده نیاز به استفاده از روش‌های متن‌کاوی و مقایسه‌ی مقالات از طریق محتوای آن‌ها دارد.
اساس کار سیستم پیشنهادی استفاده از روش تجزیه‌ی ماتریس است که با استفاده از ماتریس کاربر –قلم هم مقالات و هم کاربران را توسط بردارهایی از فاکتورهای نهان توصیف می‌کند. علاوه بر این با استفاده از همسایه‌های اقلام سعی در بهبود بردار فاکتورهای نهان داریم. یافتن همسایه‌های اقلام هم با استفاده از ویژگی اقلام مثل رده‌های موجود در هم مقاله محاسبه می‌شود و هم از متن مقالات تاثیر پذیر است. جهت مقایسه‌ی متن مقالات از مدل‌سازی عناوین نهان استفاده می‌کنیم و به این ترتیب مقالات را نه تنها از نظر داشتن کلمات مشترک بلکه در سطح معنایی مقایسه می‌کنیم.
با استفاده از مجموعه داده‌های ویکی‌پدیا مدل را آموزش داده و احتمال داشتن هر عنوان برای مقالات محاسبه شده و اقلام را با استفاده از عنوان‌های مشترکشان مقایسه می‌کنیم. برای سنجش عملکرد از معیارهای RMSE جهت مقایسه‌ی رتبه‌ی پیش‌بینی شده با رتبه‌ی واقعی و NDCG به عنوان معیاری برای k  پیشنهاد برتر استفاده کردیم. نتایج حاصل نشان می‌دهند کیفیت عملکرد سیستم در مقایسه با روش تجزیه‌ی ماتریس متداول بهبود قابل توجهی داشته است.

 

 

  ارائه­ دهنده:

نسیم دمیرچی

  اساتید راهنما:

  دکتر بهروز مینایی

  استاد ممتحن داخلی : دکتر محمدرضا کنگاوری

  استاد ممتحن خارجی :دکتر فتانه تقییاره

  زمان : یکشنبه 06 اسفند ماه

 

  مکان: دانشکده مهندسی کامپیوتر- طبقه سوم- اتاق 304

  از اساتید بزرگوار، دانشجویان گرامی و دیگر متخصصان و علاقه مندان به موضوع دفاعیه دعوت
می شود با حضور خود موجبات غنای علمی و ارتقای کیفی را فراهم سازند.

  دانشکده مهندسی کامپیوتر مدیریت تحصیلات تکمیلی

نشانی مطلب در وبگاه دانشکده مهندسی کامپیوتر:
http://www.iust.ac.ir/find.php?item=14.11064.52538.fa
برگشت به اصل مطلب