قطب علمی معماری اسلامی- اخبار و رویدادهای جاری
گزارش کارگاه دانش افزایی مدرسان معماری

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۴/۴/۲ | 

AWT IMAGE

  با توجه به اهداف قطب علمی معماری اسلامی دانشگاه علم و صنعت مبنی بر تولید و ترویج مبانی نظری معماری اسلامی و ضرورت ارتقاء و به روز رسانی دانش نظری مدرسان جوان معماری نشستی با عنوان کارگاه ، دانش افزایی مدرسان معماری بمدت دو روز هشت نشست در تاریخهای 19 و 26 خردادماه سال جاری در محل دانشگاه علم و صنعت ایران و با ارائه مطالب توسط آقای مهندس عبدالحمیدنقره کاربرگزارگردید.

  موضوعات مطرح شده در روز 19/3/1394:

  § حکمت اسلامی در مفهوم زیبایی:

  1- ارزیابی بحران زیبایی شناسی و فلسفه هنر معاصر و راه حل های اسلامی آن .

  2- بررسی نسبت مکتب اسلام با فرآیندهای انسانی .

  3- بررسی تطبیقی زیبایی شناسی مبتنی بر معبود شناسی ، هستی شناسی ، شناخت شناسی ، انسان شناسی ، جامعه شناسی و فلسفه تاریخ اسلامی .

  موضوعات مطرح شده در روز 26/3/1394:

  § حکمت اسلامی در فلسفه هنر و معماری :

  1- مفهوم شناسی کلمات اصلی و تعاریف مربوطه

  2- فلسفه هنر از منظر اسلامی .

  3- تحلیل عناصر اصلی سامان بخش در معماری (بررسی تطبیقی ) و اصول ده گانه در اجتهاد تخصصی .

  4- مهمترین اصول راهبردی و راهکارهای عملی معماری و شهرسازی از منظر اسلامی وارکان و مصادیق آن .

 

  قریب به چهل نفر از مدرسین دانشگاههای مختلف که داری مدارک تحصیلی از کارشناسی ارشد به بالا در این کارگاه حضور فعال داشتند. و تجربیات خود را در انتقال مفاهیم نظری به دانشجویان معماری با یکدیگر به اشتراک گذاشتند.

  اطلاع رسانی ازطریق سایت قطب علمی معماری اسلامی و ثبت نام مجازی صورت پذیرفت و به کلیه مدعوین CD حاوی مجموع پاورپوینت های مطالب کارگاه و کتاب مجموعه مقالات حکمت اسلامی نوشته آقای مهندس نقره کار به شرکت کنندگان تحویل گردید . همچنین زمینه های تشکیل باشگاه مدرسان جوان معماری با زمینه سازی پژوهش های مشترک بین اساتید دانشگاهها و انتقال بانک اطلاعات فیلم، و مقالات و عکس آغاز گردید، و چنین کارگاههایی به تدریج در قطب علمی معماری اسلامی به منظور ارتباط مؤثر با اساتید دانشگاهها در حال توسعه است.  این کارگاه توسط مجموعه همکاران در معاونت اجرائی قطب علمی اسلامی و با هدایت   قطب علمی معماری اسلامی دانشگاه علم و صنعت ایران انجام شد.


آلبوم تصاویر

نشانی مطلب در وبگاه قطب علمی معماری اسلامی:
http://www.iust.ac.ir/find-89.12677.40685.fa.html
برگشت به اصل مطلب