کانون صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران- اخبار
برگزاری اولین نشست کانون های صنفی اساتید

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1394/3/18 | 

گزارش نشست کانون­های صنفی اعضاء هیئت علمی
دانشگاه ها و پژوهشگاه ها، مورخ 7-3-94


      نشست مشورتی 16 تشکل صنفی اعضاء هیئت علمی دانشگاه­ها و پژوهشگاه­های کشور به همت انجمن صنفی دانشگاه ولی عصر رفسنجان و با همکاری کانون صنفی دانشگاه علم و صنعت ایران در محل باشگاه اساتید دانشگاه علم و صنعت ایران روز پنج شنبه 7/3/94 از ساعت 9 لغایت 12:30 برگزار گردید.
شرکت­کنندگان در نشست، نمایندگانی از تشکل­های صنفی اعضاء هیئت علمی در دانشگاه­های فردوسی مشهد، تبریز، خوارزمی، رازی، تهران، هرمزگان، ملایر، کاشان، علوم کشاورزی گرگان، حکیم سبزواری، یاسوج، شهید چمران، ولی عصر رفسنجان و علم و صنعت ایران و پژوهشگاه علوم انسانی و کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران بودند و درباره مسائل زیر به بحث و تبادل نظر پرداختند:
1- لزوم ایجاد انگیزه بیشتر برای عضویت اعضاء هیئت علمی در این نوع تشکل­ها، که در این مورد پیگیری و انجام اقدامات صنفی و رفاهی مورد توجه قرار گیرد.
در این خصوص مواردی هم چون توجه ویژه به مشکلات اعضاء هیئت علمی جدیدالورود، بازنشستگان، مسائل مربوط به حقوق، بیمه و حق مسکن اعضاء هیئت علمی عنوان گردید.
2- ورود تشکل­های صنفی به موضوع ارتقاء علمی دانشگاه­ها و ارائه نقطه نظرات کارشناسی در این زمینه، که در همین راستا بررسی و ارائه پیشنهادات در خصوص آیین نامه­ها و مقررات موضوعه نیز می­تواند در دستور کار قرار گیرد.
3- لزوم تعامل با مدیریت دانشگاه­ها در فعالیت­های تشکل­های صنفی اعضاء هیئت علمی مورد تاکید قرار گرفت.
4- موضوع اخذ مجوز فعالیت (حتی المقدور از مصادر خارج از دانشگاه) و اینکه در اولویت برنامه اجرایی تشکل­های صنفی اعضاء هیئت علمی قرار گیرد مورد توافق قرار گرفت.
در این خصوص قرار شد اساسنامه نمونه وزارت کشور برای این نوع تشکل­ها از سوی دانشگاه علم و صنعت ایران در اختیار علاقه­مندان قرار گیرد.
1- لزوم راه اندازی و به روز رسانی Website از سوی تشکل­های صنفی مورد تاکید قرار گرفت تا به صورت مرتب و شفاف اقدامات، تصمیمات و برنامه­های پیش بینی شده از طریق آن اطلاع رسانی شود.
2- تشکل­های صنفی فعال به سایر موسسات آموزش عالی و پژوهشی در استان خود برای تشکیل تشکل صنفی مشابه کمک و همیاری نمایند.
3- تشکل­های صنفی فعالیت­های خود را در قالب کمیسیون های تخصصی سازماندهی کنند و در خصوص موضوعات صنفی مشترک اعضاء این کمیسیون­ها از تشکل­های مختلف می­توانند با یکدیگر هماهنگی داشته باشند.
4- موضوع تشکیل و اخذ مجوز کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران و استقبال آن کانون از همکاری و همفکری و ارتباط رسمی با این نوع تشکل­های صنفی و کمک به راه اندازی آنها در سایر دانشگاه­ها و پژوهشگاه­ها مطرح گردید که در این خصوص قرار شد با ارسال اساسنامه کانون مذکور موضوع ارتباط با کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران در جلسات بعدی مورد بحث مجدد قرار گیرد.
5- حق عضویت و لزوم طرح و اخذ آن به منظور استقلال مالی تشکل­های صنفی مورد تاکید قرار گرفت.
6- در خصوص عدم ورود تشکل­های صنفی به صورت سازمانی در مسائل سیاسی و بویژه انتخابات 94 تاکید گردید.
تا نشست بعدی که در شهریور ماه سال جاری، دانشگاه فردوسی مشهد داوطلب میزبانی آن است اعضاء هیئت رئیسه این نشست در خصوص ارتباطات با تشکل­های صنفی و فعال­سازی تشکل­های جدید تلاش خواهند نمود.
                                                                                                               کانون صنفی اعضای هیئت علمی
                                                                                                                      دانشگاه علم و صنعت ایران

نشانی مطلب در وبگاه کانون صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران:
http://www.iust.ac.ir/find-114.14814.40755.fa.html
برگشت به اصل مطلب