[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
درباره ما::
اعضا::
گروه های تحقیقاتی::
آموزش و پژوهش::
امکانات::
اخبار و رویدادها::
لینکهای مفید::
ارتباط با ما::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
کتابخانه مرکزی

AWT IMAGE

کتابخانه مرکزی

 دانشگاه علم و صنعت ایران

..
تحقیقات برجسته
..
:: سرامیک های پیشرفته ::

AWT IMAGEسرامیک های پیشرفته

  سرامیک های پیشرفته به دلیل برخورداری از ویژگی هایی چون پایداری در دماهای بالا، استحکام زیاد و مقاومت بالا در برابر خوردگی، خواص مغناطیسی و الکتریکی خاص و منحصر به فرد (چون پیزوالکتریسیته، ابررسانایی، عایق بودن یا نیمه هادی بودن و … ) و سایر خواص در بسیاری از صنایع در لیست اجزای بسیار مهم و استراتژیک قرار گرفته اند. مثلا در ماشین سازی و ساخت قطعات صنعتی، خواصی چون استحکام و مقاومت در برابر سایش و خوردگی آنها، بسیار اهمیت دارد.
در صنایع شیمیایی، مقاومت خوب این مواد در برابر اسیدها و سایر مواد خوردنده بسیار مورد توجه می باشد. در صنایع هوا-فضا مقاومت این مواد در برابر حرارت اهمیت دارد، و در صنایع الکترونیک و ارتباطات به علت خواص نوری و الکتریکی خوبی که دارند، از اجزای مهم محسوب می شوند. امروزه سرامیک ها در قسمتهای مختلف صنایع اتومبیل سازی نیز روزبه روز کاربرد بیشتری می یابند. چه در سیستم ترمزها و چه در موتورها و سایر اجزاء.
در 60 سال اخیر در مورد 25 گروه مختلف از سرامیک های پیشرفته، تحقیقات وسیعی صورت گرفته و بسیاری از آنها به تولید رسیده اند. در سالهای اخیر، شکوفایی و گسترش صنایع الکترونیک و همچنین کاربرد وسیع سرامیک های پیشرفته در صنایع مربوط به تکنولوژی پزشکی و اتومبیل سازی، موجب رشد چشم گیر بازار سرامیک های پیشرفته گردیده است و اکنون این سرامیک ها رقمی حدود 50 میلیارد دلار را به خود اختصاص داده اند (بدون احتساب سرامیک های سنتی، شیشه و مواد نسوز معمولی). این بازار از نرخ رشد سالانه ای در حدود 7-6 درصد برخوردار بوده و پیش بینی می شود که نرخ رشد آن در سال های آینده همچنان افزایش یابد.
موادی که در سال های آینده از اهمیت روزافزون برخوردار خواهند بود، موادی چون شیشه های پیشرفته، کربن و کامپوزیت ها می باشند. به طور مثال در سالهای اخیر توجه زیادی به کامپوزیت های زمینه سرامیکی معطوف شده است (به خصوص به انواعی از این مواد که در دماهای بالا قابل استفاده هستند). مواد کربنی و تکنولوژی های مربوطه نیز مورد توجه زیادی قرار دارند.

  

درباره ی آزمایشگاه تحقیقاتی سرامیک های پیشرفته

این آزمایشگاه با دارا بودن امکاناتی نظیر: کوره 1500 درجه سانتیگراد، کوره ی 1250 درجه سانتیگراد،fast mill، خشک کن، دستگاه ریخته گری لایه نازک، ابزار آماده سازی مواد اولیه و.... در زمینه های سرامیکی مورد مصرف در صنایع پزشکی،بسترهای سرامیکی جهت حفظ مواد رادیواکتیو، مواد ابر رسانا ، سنتز احتراقی و .... فعالیت می کند.

زمینه ی کاری

  1. مواد دیرگداز پیشرفته

  2. سرامیک های مغناطیسی

  3. سرامیک های نوری

  4. سرامیک های الکتریکی

  5. شیشه سرامیک ها

  6. مواد ترکیبی با زمینه سرامیکی

خدمات آزمایشگاه
تهیه ی پودرهای سرامیکی و مواد مقاوم در برابر حرارت


  

AWT IMAGE

 

دفعات مشاهده: 25131 بار   |   دفعات چاپ: 1194 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 14 بار   |   0 نظر
:: فوم فلزی ::

  • فوم های فلز ی

 

AWT IMAGE

  مواد فومی خانواده ای از مواد نو و پیشرفته به شمار می آیند که با توجه به ویژگی های منحصر به فرد آن امکان زیادی برای توسعه در سال های آینده خواهند داشت. خانواده ی مواد فومی، به سه دسته ی1- فوم های فلزی 2- فوم های سرامیکی 3- فوم های پلیمری تقسیم بندی می شوند. فوم های فلزی در مقایسه با فوم های سرامیکی و پلیمری جدیدتر بوده و خواص و کاربرد آن ها در حال توسعه می باشد به طوری که به نظر می رسد آینده ی درخشانی در انتظار این مواد باشد. فوم های فلزی از سال 1950 مورد توجه قرار گرفت، گذشت زمان و آشنایی بیشتر دانشمندان، زمینه را برای توسعه ی این مواد فراهم نمود، از اواخر سال 1980 تحقیقات وسیعی در زمینه ی فوم های فلزی صورت گرفت، که از میان روش های تولید، فوم های فلزی تولید شده به روش ذوبی به عنوان اصلی ترین محصول تجاری در زمینه ی فوم های فلزی مورد استفاده قرار گرفت.

  فوم های فلزی دارای خواص منحصر به فردی از جمله

 •  خواص مکانیکی عالی

  • خواص حرارتی مناسب

 • خواص صوتی

 • مقاومت در برابر خوردگی عالی

  این مواد به دلیل استحکام بالا و وزن کم در صنعت حمل و نقل بسیار مورد توجه هستند و به دلیل قابلیت جذب انرژِی بالا به عنوان عایق صوت مورد استفاده قرار می گیرند. فوم های فلزی به دلیل جاذب انرژی بودن در ساخت سپر اتومبیل مورد استفاده قرار می گیرند که علاوه بر کاربردهای اشاره شده، در صنایع هوافضا و سایر صنایع مورد استفاده قرار می گیرند.

دفعات مشاهده: 24839 بار   |   دفعات چاپ: 1294 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 7 بار   |   0 نظر
Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 57 queries by YEKTAWEB 4623