[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
مدیریت دانشکده::
درباره دانشکده::
قطب علمی" بهســــا"::
درباره مهندسی صنایع::
معرفی افراد::
امور آموزش::
امور پژوهش::
مرکز کامپیوتر::
دانشجویان::
اخبار دانشکده::
تقویم دانشکده::
تسهیلات پایگاه::
::
شعار دانشگاه علم و صنعت ایران

AWT IMAGE

..
اخبار و اطلاعیه‏ های آموزشی

AWT IMAGE 

..
تقویم دروس سمینار و پایان نامه دانشجویان کارشناسی ارشد

AWT IMAGE 

..
‌حمایت از پایان‌نامه‌ها
..
مراحل حذف اضطراری

AWT IMAGE

..
دفاعیـــه‌ ها

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE 

AWT IMAGE

AWT IMAGE

..
برنامه 8 ترمه (مقطع کارشناسی)

AWT IMAGE

..
«حمایت از کالای ایرانی»

AWT IMAGE

  

درباره‌ی سال ۹۷ سالــــی که از این لحظه آغاز می‌شود  آنچه مهم است، این است که همـــه بایــد سخت کار کننــد. بنــده در شعارهــای سالهـــا معمولاً مخــاطب را مسئولیــن قـــرار میدادم؛ امسال مخاطب، همه‌ی آحاد ملّت و از جمله مسئولین خواهند بود. مقدّمتاً عرض کنم، مسئله‌ی اقتصاد و فرهنگ و مسائل گوناگون همه مطــرح است لکـــن مسئلـــه‌ی اصلــــی مــــا امســــــال هم مسئلـــه‌ی اقتصــــاد و معیشت مردمـــــی است. همــــه باید تلاش کنند، همه باید کار کنند و محـور هم عبـــارت است از تولید ملّی؛ یعنی اگر چنانچه تولید ملّی را -با شرحـــی که ان‌شــاءالله در سخنــــرانی عــرض خواهم کرد- همـــه تعقیب کننــــد و دنبــــال‌گیـــری کننــــد، بسیـــاری از مشــــکلات اقتصــــادی، مشـــکلات معیشتــــیِ مردم -هم مسئلــــه‌ی اشتغال، هم مسئله‌ی سرمایه‌گذاری و بقیّه‌ی چیزها- حل خواهد شد. آسیبهای اجتماعــی به میـزان زیادی کاهش پیدا خواهد کرد؛ یعنی محور، تولید ملّی است. بنابراین اگر تولیــد ملّـــــی شتاب بگیرد، بسیــــاری از مشکلات حل خواهد شد. من این را محــور قرار دادم برای شعــار امسال؛ شعــــار امســال «حمایت از کـــالای ایرانی» است؛ سال «حمایت از کالای ایرانی». این فقط مربوط به مسئولین نیست؛ آحاد ملّت همه می‌توانند در این زمینـــه کمک بکنند و به معنـــای واقعی کلمه وارد میدان بشوند. البتّه این حمایت از پنج شش جهت، ابعاد مختلفـــــی دارد که این ابعـــاد را من ان‌شاءالله در سخنرانـی باز خواهم کرد و تشـــریح خواهم کرد و آنچـــه را که قشرهــای مختلف مردم و مسئولیـــنِ گوناگون کشور میتوانند انجام بدهند، ان‌شــاءالله مطــــرح خواهم کرد.
امیدوارم ان‌شاءالله خدای متعال کمک کند، هم به مسئولین، هم به مردم که بتوانند وظایف خودشان را به بهترین وجهی انجام بدهند و امسال این شعار را -که شعار «حمایت از کالای ایرانی» است- به معنای واقعی کلمه به تحقّق برسانند.

..
امروز: دوشنبه مورخ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE

جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: مراسم گرامیداشت روز کارگر در دانشگاه علم و صنعت ایران / 18 اردیبهشت 1397
:: نشست فرهنگی اساتید / تدبر در قرآن کریم - اوضاع سیاسی جهان اسلام/ 17 اردیبهشت 1397
:: نشست فرهنگی اساتید / سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در تحولات غرب آسیا/ 10 اردیبهشت1397
:: نشست فرهنگی اساتید / نگاهی به مهدویت از منظر قرآن کریم/ 3 اردیبهشت1397
:: نشست فرهنگی اساتید /خاتمیت پیامبر(ص)، دنیای مدرن/ 27فروردین 1397
..
نظرسنجی
نقطه قوت سایت دانشکده صنایع کدام گزینه است؟
درج اطلاعیه های آموزشی
درج اخبار کنفرانس ها و همایش ها
درج اخبار دانشجویان و عمومی
امکانات سایت( ارسال پیام، پرسش،نظر و...)
   
..
:: گزارش برگزاری هفتمین نشست انتقال تجربه با حضور مهندس مصطفی انوشه ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۲/۷ | 

AWT IMAGE

مهندس مصطفی انوشه

(از موسسین شرکت دانش بنیان راهکار سرزمین هوشمند مشاور موتور جستجوگر بومی ایران)

تحصیل کرده در رشته مهندسی صنایع در مقطع کارشناسی

از دانشگاه علم و صنعت ایران

در کار خود بهترین یا اولین باشید وگرنه برای موفقیت باید تلاش کنید که یکی از آن دو شوید...

*این یادداشت ها بر اساس فایل صوتی تهیه شده است و هر کدام از خوانندگان می توانند به آن، بخش هایی را افزوده و آن را تکمیل تر  نمایند.*

خلاصه ای از سخنان ایشان و نکات ریز آموزنده

ورودی سال 1373دانشگاه علم و صنعت در رشته مهندسی صنایع گرایش تحلیل سیستمها در مقطع کارشناسی هستند. از اول دبیرستان کار می کردند؛ در تراشکاری و حوزه کامپیوتر و ایشان را به IT در دانشگاه می شناختند.  از خاطرات ایشان این بود که از اسم آقای دکتر شفیعا خیلی در امور کاری استفاده می کردند و کارشان پیش می رفت.

کل زندگی ایشان بر مبنای "یافتن" بنا نهاده شده است لذا در حال حاضر هم روی search engine یا موتور جستجوگر کار می کنند.  90 درصد وقت خود را در شرکت دانش بنیان می گذرانند که 120 نفر پرسنل دارد و سه نفر از پرسنل شان از علم و صنعت هستند، در زمینه طراحی موتور جستجوگر هم فعالیت هستند.

تا وقتی دانشجو هستید، می توانید تجربه کنید، بعد از اتمام دانشجویی، انتظارات افزایش می یابد. ایشان درس خود را نیمه کاره رها کردند و سراغ هوش مصنوعی رفتند البته نه در دانشگاه. در حال حاضر نیز به خاطر علاقمندی، در حال تحصیل در رشته علوم حدیث هستند.

سعی کنید در هر کاری اولین نفر باشید و سریع بازار را به دست آورید زیرا اگر اولین نفر نباشید، باید در آن زمینه خاص، بهترین باشید تا بتوانید بازار را تصاحب کنید.

فوق العاده سخت کوش باشید و این خیلی مهم است. خوب و با فکر کار کنید تا نتیجه خوبی در پی داشته باشد.

خودتان را بشناسید:

انسانها سه دسته هستند:

  • یک عده استارتر های خوبی هستند.
  • عده ای فینیشر های خوبی هستند.
  • عده ای نیز، وسط کار میکنند.

برخی هر سه ویژگی را دارند.

ایشان سعی در ایجاد ایده های جدید دارند. شرکت خودشان هیچ شکستی تا کنون نداشته است زیرا تمام کارها را خود شرکت، از ابتدا تا انتها، مدیریت می کنند و به اتمام می رساند.

شما برای خود یک برند می سازید مثلا آقا/خانم مهندس ..... که از شما به عنوان یک ویژگی یاد می شود. ایشان معتقدند که استارتر خوبی هستند.  از سال 84 به بعد هیچ جا مدیر نشدند و همیشه مشاور بودند یعنی شروع یک کار را به خوبی انجام می دهند.

در کارهای روزمره سه دسته کار وجود دارد:

  1. کارهایی که شما مشتاق انجام آن هستید.
  2. کارهایی که به اجبار باید انجام دهید.
  3. کارهایی که اجباری در آن نیست اما اشتیاق برای آن وجود دارد مثلا برای رضای خدا و ...

هر چقدر کارها با تعدیل باشد، یعنی هم اجبار کامل نباشد هم اشتیاق کامل و حالت میانه وجود داشته باشد، بهتر است و توصیه کردند که این میانه روی انجام گیرد.

میل قصد -  عزم -  اقدام عمل: فرایندی که برای انجام هر کاری صورت می گیرد.

ایشان فیلم جک ما را برای حضار پخش نمودند که آموخته هایی از این فیلم به صورت زیر می باشد:

جک ما (Jack Ma): کارآفرین، صنعت‌گر و مدیر ارشد اجرایی چینی است، که در سال ۱۹۹۹ گروه علی‌بابا را تأسیس نمود. به وی لقب بیل گیتس چین را داده اند.  بیش از 240 میلیون نفر یعنی حدود 4 برابر جمعیت ایران، در سایت وی عضو هستند.

بر اساس گفته های آقای جک ما، هر اشتباهی فرصتی برای شماست و می گویند قبل از 25 سالگی، زمان زمان اشتباه است (اشتباهات حرفه ای) و سعی کنید یادگیرنده خوبی باشید. قبل از 30 سالگی، یک نفر را به عنوان الگو قرار دهید. بعد از 30 سالگی، سعی کنید در شرکتهای کوچکتر مشغول به کار شوید زیرا در شرکتهای بزرگ، شما جزیی از یک سیستم خواهید بود و در شرکت بزرگ نوآوری بیشتری وجود دارد و قابلیت ریسک بیشتر است. در 40 سالگی، باید تصمیم بگیرید که می خواهید برای خود کار کنید یا برای دیگران. قبل از 50 سالگی باید تمرکز را بر دانش و تجربه ای که باور دارید، قرار دهید و در این زمان، وقت از شاخه ای به شاخه دیگر پریدن نیست.  در این سن می توان تجربه دیگری نیز داشت اما شانس موفقیت آن کمتر است. بعد از 50 سالگی، باید روی جوانان سرمایه گذاری کنید زیرا آنان بهتر کار را انجام می دهند. بعد از 60 سالگی، دوره استراحت و لذت بردن از رندگی است.

ایشان در 15-16 سال، در شرکت های مختلف، چارت سازمانی و افراد را می چیدند و شروع به فعالیت آن شرکت آغاز می شد.

آقای جک ما در کودکی علاقه به یادگیری انگلیسی داشته است، هر روز سوار قطار می شده است و صد کیلومتر به شهری می رفتند که در آنجا هتل هایی وجود داشته است که توریست های انگلیسی زبان می آمدند و ایشان مجانی تور لیدر می شدند تا انگلیسی صحبت کردن را یاد بگیرند. شش ماه تا یک سال این کار را تکرار می کردند پس سخت کوشی جزء لاینفک است.

در کشور راجع به استارتاپ بسیار، صحبت می شود ولی واقعیت این است که چرخه استارتاپ در ایران وجود ندارد و سیکل کامل نمی شود و موفقیت کم می شود.

در زمان دانشجویی هر چقدرمی توانید، تجربه کنید. نباید اتفاق حبابی (بزرگ شدن کاذب اما مانند حباب، ناپایدار) در استارتاپ رخ دهد. باید درآمد داشته باشند و جلو بروند.

همیشه سعی کنید که آگاهانه وارد هر چیزی شوید مثلا شروع کار، جذب سرمایه گذار و ...

همیشه نگرانی از دزدیده شدن ایده وجود دارد، ایده مانند یک گردو خوب است که اگر کاشته شود، نتیجه بسیار خوبی در آینده خواهد داشت.

برای موفقیت پروژه، 50 درصد آن، timing است یعنی زود به بازار برسد و زود بتوان در آن تغییر داد، تا 5 سال گذشته، تکنولوژی بسیار مهم بود اما حالا زمان بسیار اهمیت دارد.

Lean startup: پروژه ای که شروع می شود، مثل لیوان آبی است که بر زمین ریخته می شود، این لیوان آب، یک جایی مسیر خود را پیدا میکند و یک جاهایی مسیر مسدود می شود و می گندد. در استارتاپ می گویند که سریع شکست بخورید. بیشتر پروژه های خوب دنیا مثل گوگل از lean استفاده می شود یعنی زود امتحان شود و پس از اطمینان از اثر بخش بودن کار، سریع شروع به کار شود.

مساله بعد برند سازی است.  ایشان در طول تحصیل صنایع، تمام پروژه های خود را در حوزه خدمات انجام دهند زیرا معتقد بودند که دانشجویان صنایع در آینده بیشتر در بخش خدماتی شغول به کار می شوند.

آموخته هایشان از اساتید محترم: دکتر نورالسنا: اولین جلسه خواهش کردند که در کارخانه، اول حرف نزنید و فقط گوش کنید.

ایشان گفتند که اگر به قبل برگردند، حتما مدرک مهندسی صنایع خود را می گیرند و این در حالی است که هیچگاه به مشکل نداشتن مدرک، بر نخوردند ولی در حال حاضر مدرک، برای جامعه مهم است. ولی سختکوشی و کار فراوان را در کنار، باز هم انجام می دهند.

صنایع به افراد اجازه می دهد که در هر کاری دخالت کرد. این ویژگی خوبی این رشته است اما باید آن را به یک رشته دیگر چسباند مثلا به فناوری اطلاعات.

IT در هر رشته ای لازم است و به کار می آید. ایشان از اول به کارهای خدماتی علاقه داشتند و قصد داشتند که در حوزه IT کار کنند.

ایشان اولین وب سایت منطقه 15 تهران را اواخر سال 74 راه اندازی کردند. ایشان پروژه های خیلی متنوعی را ا در زمینه IT نجام دادند.

ما می توانیم برای چینی ها محصول داشته باشیم مثلا صنایع دستی ایران.

تغییر سر وقت، بسیار اهمیت دارد. شرکت هایی که نتوانند به موقع تغییر کنند، خواهند مرد.

از شکست نترسید.

ایده مانند کوه یخ است یعنی هشتاد درصد آن زیر آب است و باید پخته شود.

همه ما در اطراف خود چیزهایی داریم که برای ما عادی است اما برای خارجی ها ممکن است خیلی جالب باشد مثلا گل فروشی های تهران که خیلی زیاد است و می تواند برای خارجیها جالب باشد.

کسب و کار محتوا، کسب و کار خیلی خوبی است ولی گران آنرا شروع نکنید.  درآمد بازار ایران از محتوا، 1400 میلیارد دلار است. مثلا تولید فیلم های جذاب و ...

اصطلاح "راه بنداز، جا بنداز" یعنی کاری را شروع کرد و آنرا در بین مشتریان، جا انداخت.

تکنیک های حل مساله را خوب یاد بگیرید..

در پایان، ایشان مساله ای را مطرح کردند تا بین حضار روی این مساله، بحث گردد، یک فرد هلندی در گیلاوند، ویلایی دارد که می خواهد هزار بوته گل رز هلندی بکارد، این مساله مربوط به چهار سال قبل است، این بوته ها از کجا خرید شود که هم گل خوبی باشد هم مقرون به صرفه؟

بازار گل یک بازار سنتی است، خرید باید از تولید کننده اصلی باشد که قیمت مناسب ترین مقدار ممکن باشد.  از 118 محلات، شماره تلفن باربری را گرفتند و بخاطر اینکه نفعی به باربری می رسید، شماره تلفن تولید کننده گل را دادند و به گلها رسیدند پس برای بعضی از مسائل، باید ایگونه مساله را حل کرد و همیشه دنبال جستجو در گوگل نبود.

*با آرزوی موفقیت و سلامتی برای تمام دانشجویان و اساتید محترم و  مهندس انوشه*

مریم جوکار – دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی صنایع، مدیریت سیستم و بهره وری

دفعات مشاهده: 1402 بار   |   دفعات چاپ: 202 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

کد امنیتی را در کادر بنویسید >
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت ایران می باشد . نقل هرگونه مطلب با ذکر منبع بلامانع می باشد .
Persian site map - English site map - Created in 0.21 seconds with 57 queries by YEKTAWEB 3647