[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
معاونت دانشجویی::
حوزه معاونت::
مسئولین::
شوراها::
آرشیو خبر::
مستندات::
پیمانکاران::
تسهیلات ::
تماس با ما::
::
تقویم و رویدادها
..

 

دفتر مقام معظم رهبری

AWT IMAGE

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

سازمان سنجش آموزش کشور

بنیاد ملی نخبگان

جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
rss

AWT IMAGE

..
اطلاعات تماس

AWT IMAGE

نشانی:تهران،م رسالت،خ هنگام ،خ دانشگاه علم و صنعت ایران

  تلفن 77491025

  دور نگار 77491233

پیامک 30002351007770

  کد پستی 13114-16846

پست الکترونیک 

sta_AT_iust. ac. ir

..
:: بهداشت محیط ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۴/۱۲ | 

دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاهی است با هویت اسلامی- ایرانی که برای ایفای نقش و مسوولیت خود، به رشد و تعالی، تقوا و فضایل انسانی، ارتقای علمی و پژوهشی، زایندگی علمی، تولید دانش و فناوری و احترام به حقوق مالکیت معنوی در راستای سیاست­های کلان جمهوری اسلامی ایران در سطح جهانی اهتمام دارد. دانشگاه عرصه فعالیت­های فکری، چالش­های اندیشه و راهبری جامعه به سوی آینده­ های روشنتر قلمداد می ­شود که یکی از مهمترین مولفه­ های این نهاد دانشجو است. در واقع تمامی تلاش­های صورت گرفته در آموزش عالی کشور برای تربیت بایسته و شایسته این گروه است. عمده این تلاش­ها فراهم آوردن امکانات آموزشی و پژوهشی، تامین نیازهای اساسی و اولیه زندگی فردی و اجتماعی و بطور کلی کوشش برای محیطی آرام، پویا و نشاط انگیز است تا این نیروی عظیم و سازنده، جز پیشرفت و تعالی هدفی نداشته باشد و اسیر مشکلات حاشیه ای نبوده و با جسمی سالم و روانی آسوده در این راه گام بردارد. بهداشت و درمان دو مقوله ­ای است که می­ تواند در ساختن یک جامعه دانشگاهی پویا و فراهم آوردن سلامتی و آرامش جسمی، روانی و اجتماعی نقش قابل توجهی ایفا نماید. برای دستیابی به این مهم، اداره بهداشت و درمان دانشگاه علم و صنعت ایران، به عنوان زیر مجموعه حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه عهده­ دار ارائه خدمات بهداشتی به دانشگاهیان گردیده است. در این راستا بهداشت محیط به عنوان یکی از زیر مجموعه ­های اداره بهداشت و درمان دانشگاه در راستای مشارکت در توسعه تندرستی، حفظ و ارتقای وضعیت بهداشتی و همچنین اقدامات عملیاتی، نظارتی و آموزشی برای حل مسائل بهداشتی در سطح دانشگاه، خوابگاههای دانشجویی و سایر واحدهای زیر مجموعه دانشگاه ایجاد شده است. بهداشت محیط دارای رسالت دانشگاهی می­ باشد که در راستای اهداف سلامت دانشگاهیان بر اساس اولویت­های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه علم و صنعت ایران می ­باشد. واحد بهداشت محیط دارای پتانسیل لازم برای برگزاری دوره­ های آموزشی در سطح دانشگاه، ایجاد و توسعه فعالیت­های بهداشتی با سازمان­های دولتی از جمله مراکز بهداشتی درمانی موجود در منطقه، واحد بهداشت و سلامت وزارت بهداشت و واحد ایمنی، بهداشت و محیط زیست وزارت علوم، ارزیابی وضعیت بهداشتی موجود و ارائه راه حل برای بهسازی می ­باشد. واحد بهداشت محیط متناسب با نیازهای بهداشتی به ارتقای سطح بهداشت دانشگاه حساس بوده و با ارائه خدمات آموزشی، مشاوره ­ای، نظارتی و سنجش مداوم شاخص­های بهداشتی به ارائه راهکارهای مناسب اقدام می ­کند.

بهداشت محیط (به انگلیسی: Environmental health) عبارت است از کنترل همه عواملی که اثر سویی بر پایدار ماندن سلامت انسان می‌گذارند. این شامل بیماری‌های زیادی می‌شود که از طریق آب، هوا، مواد غذایی و بسیاری از عوامل محیطی دیگر سلامت انسان را تهدید می‌کنند. بهداشت محیط همچنین در برگیرنده مطالعه فاکتورهای محیطی مضر برای سلامت انسان و شناخت و پیشگیری و رفع اثرهای ناشی از این عوامل است. بهداشت محیط تمام جنبه‌های فیزیکی، شیمیایی و فاکتورهای بیولوژیکی ظاهری افراد و همه فاکتورهای موثر رفتاری را اداره می‌کند. این موضوع شامل ارزیابی و کنترل فاکتورهای محیطی می‌باشد که بالقوه روی سلامت تاثیر دارند. بهداشت محیط، پیشگیری از بیماری‌ها و حمایت از محیط‌های سالم را هدف خود قرار داده است. این تعریف در مقابل رفتارهای مرتبط با محیط، همچنین رفتارهای مرتبط با محیط اجتماعی و فرهنگی و ژنتیکی قرار نمی‌گیرد. در واقع هدف بهداشت محیط کنترل کلیه عواملی است که بالقوه و بالفعل تاثیرات سویی بر بقاء و سلامتی انسان اعمال می‌کنند. برای رسیدن به این هدف، بهره‌گیری اصول مهندسی و دانش زیست‌محیطی به منظور کنترل، اصلاح و بهبود عوامل فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیک محیط جهت حفظ و ارتقاء سلامتی و رفاه و آسایش انسان ضرورت می‌یابد.

مطابق با آیین‌نامه بهداشت محیط مصوب مورخه 24/04/1371 هیات دولت جمهوری اسلامی ایران و همچنین آیین‌نامه اجرایی قانون اصلاح ماده ۱۳ قانون مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی مصوب 18/03/1392 تعریف«بهداشت محیط» عبارت است از کنترل عواملی از محیط زندگی که به گونه‌ای روی سلامت جسمی، روانی و اجتماعی انسان تاثیر می‌گذارند. در این تعریف به مجموعه‌ای از آب و هوا و خاک و روابط بین آن‌ها و کلیه موجودات زنده «محیط» می‌گویند. به طور کلی محیط به مجموعه‌ای از عوامل و شرایط خارجی و تاثیرات وارده ناشی از آن‌ها بر زندگی یک موجود اطلاق می‌گردد و یا به عبارتی دیگری توازن و تطابقی که باید میان انسان و محیط زیست او وجود داشته باشد تا موجبات بهزیستی جسمی روانی و اجتماعی برای او فراهم شود و پیشگیری از بیماریها بوسیله کنترل و از بین بردن عوامل محیطی که در انتقال و برقراری بیماری موثر هستند مورد نظر است.

رسالت

واحد بهداشت محیط با توجه به جدید تاسیس بودن آن در قالب زیر مجموعه اداره بهداشت و درمان، به عنوان یکی از واحدهای مهم این اداره محسوب می­شود. با توجه به نیازهای وزارت علوم و به تبع آن دانشگاه علم و صنعت و قابلیت­های موجود در معاونت دانشجویی دانشگاه و اداره بهداشت و درمان در بعد تامین الزامات و پیش نیازهای توسعه بهداشت محیط، ایجاب می­ کند واحد بهداشت محیط تشکیل و توسعه یابد. در این راستا تلاش می ­شود تا شاخص­های اساسی بهداشتی به حد مطلوب خویش برسند.

ارزش­ها

 • مشتری مداری و احترام به کرامت انسانی
 • جدیت در اجرای وظایف محوله به بهترین حالت ممکن
 • مسئولیت پذیری و پاسخگویی
 • خلاقیت و نوآوری

بیانیه مأموریت

ماموریت واحد بهداشت محیط دانشگاه علم و صنهعت ایران، ارائه مطلوب­ترین خدمات بهداشت محیطی متناسب با نیازهای بهداشتی دانشگاه و الزامات قانونی بالادستی با هدف افزایش رضایتمندی و اعتمادسازی مشتریان داخلی و خارجی از طریق بهبود مستمر کیفیت، مدیریت مطلوب و ارتقای شاخصهای بهداشت محیط است. مهمترین ماموریتهای این واحد در حیطه­ های ذیل صورت می­ گیرد:

حیطه ­ها:

 • بهداشت آب و مواد غذایی
 • برنامه آموزشی متناسب با موضوع و گروه هدف
 • بهداشت اماکن و مراکز تهیه و توزیع مواد خوراکی
 • بهداشت خوابگاههای دانشجویی و سایر اماکن عمومی
 • مشاوره جهت بهسازی
 • نظارت بر راه اندازی مراکز جدید مرتبط با بهداشت محیط
 • مشاوره جهت کنترل حشرات و جانوارن موذی
 • نظارت بر بهداشت مواد غذایی در سطح عرضه
 • رسیدگی به شکایات بهداشتی ماخوذه از جامعه هدف
 • بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE)

ارتباط با واحد بهداشت محیط:

مسئول واحد: دکتر ادریس حسین زاده

آدرس: اداره بهداشت و درمان دانشگاه، واحد بهداشت محیط

تلفن تماس: 2344

رایانامه: HSEiust@gmail.com

AWT IMAGE

دفعات مشاهده: 1146 بار   |   دفعات چاپ: 32 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
Student Assistant
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم و صنعت ایران می باشد . نقل هرگونه مطلب با ذکر منبع بلامانع می باشد .