[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
دانشکده::
معرفی افراد::
امورآموزش::
امور پژوهش::
فضاهای تحقیقاتی::
اخبار::
آیین نامه ها و فرمها::
تسهیلات پایگاه::
تور مجازی ::
::
مجله بین المللی مهندسی معماری

AWT IMAGE

..
انجمن علمی معماری و شهرسازی

AWT IMAGE

..
وب سایت قطب علمی
AWT IMAGE
..
آزمایشگاه تحقیقاتی متعامل

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
نظرسنجی
سایت دانشکده معماری را چگونه ارزیابی می کنید:
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
   
..
:: دفاعیه دکتری ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۲۳ | 

AWT IMAGE

دانشجو نصیبه قمری سبزواری در تاریخ 26 بهمن 95ساعت 11:00از پایان نامه خود تحت عنوان شناخت و مدل یابی آستانه تحمل تنوع در کاربری زمین(نمونه موردی : شهر کرج)" در آمفی تئاتر دانشکده معماری دفاع خواهند نمود.اساتید راهنما:دکتر مصطفی بهزادفر،دکتر اسماعیل شیعه

چکیده:

از آنجایی که مفهوم تنوع برای بسیاری از  برنامه ریزان ناآشنا است بنابراین موضوعات مربوط به آن در فرایند و عمل برنامه ریزی به عنوان یک اولویت در نظر گرفته  نمی شوند. به عبارتی دیگر مسأله اصلی برنامه ریزان علاوه بر نداشتن درک درستی از مفهوم تنوع، ندانستن نحوه برقراری ارتباط میان موضوعات مربوط به تنوع و برنامه ریزی فضایی است.

به این ترتیب می توان با استفاده از تئوری تنوع، اصلاحاتی در بعد مکانی برنامه ریزی کاربری زمین انجام داد و همچنین از مدل های کمّی به عنوان گامی راهگشا جهت درک بهتر مفهوم چند بعدی تنوع در کاربری زمین استفاده نمود. بنابراین هدف این رساله شناخت مفهوم تنوع و عوامل موثر بر ایجاد تنوع در فضاهای شهری و کاربری زمین است که بر اساس این شناخت، مدل ریاضی غیرپارامتری و تعمیم پذیری جهت تعیین میزان بهینه تنوع در کاربری زمین شهری نوشته شود.

رویکرد این پژوهش به هر دو صورت کیفی و کمّی می باشد و راهبرد اصلی آن مطالعه اسنادی و موردکاوی است. در این رساله بر اساس مراحل مختلف آن، از شیوه های مرور منابع کتابخانه ای، پرسشگری و مطالعه میدانی در جمع آوری داده ها استفاده شده است. همچنین از روش های تحلیل محتوای کمّی، تحلیل همبستگی و نتیجه گیری بر اساس استدلال منطقی در تجزیه و تحلیل داده ها استفاده شده است.

بر مبنای محاسبات انجام شده در شهر کرج به عنوان نمونه موردی، محلات جهانشهر و عظیمیه دارای تنوع کاربری زمین در سطح بهینه هستند. همچنین رابطه معنا داری میان تنوع کاربری زمین در شهر کرج و عواملی مانند قدمت بالای محلات، وجود ساختمان های متنوع به لحاظ ارزش معماری و اقتصادی، وجود بلوک های شهری با طول کوتاه، پویایی و سرزندگی و شبکه معابر مناسب پیاده و سواره وجود دارد.

واژگان کلیدی : تنوع، شهرسازی، کاربری زمین، تحلیل آماری، مدل یابی آستانه تحمل

دفعات مشاهده: 1093 بار   |   دفعات چاپ: 201 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان