[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
مدیریت دانشکده::
درباره دانشکده::
معرفی افراد::
امور پژوهشی::
امور آموزشی::
فضاهای تحقیقاتی::
اخبار و رویدادها::
مستندات و فرمها::
تسهیلات پایگاه ::
مدیریت امور دانش آموختگان::
::
پیوند با دانشگاه

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
نظرسنجی
نظر سنجی در خصوص وب سايت دانشکده
عالی
خوب
متوسط
   
..
تور مجازی دانشگاه

AWT IMAGE

..
Rss

AWT IMAGE

..
:: دفاعیه دکترا در دانشکده مهندسی شیمی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۲/۸ | 
AWT IMAGE

مهندس بهرنگ خدایی، دانشجوی دوره دکتری مهندسی‌شیمی ،دهم اسفند ماه 1395 ، از رساله خود با عنوان « گوگردزدایی از سیال‌های هیدروکربنی با روش اکسیداسیون به کمک امواج مافوق صوت » با راهنمایی دکتر شاهرخ شاه حسینی و دکتر محمدامین ثباتی دفاع  نمود .

چکیده

در سال­های اخیر قوانین سخت­گیرانه­ای در خصوص ترکیبات گوگردی موجود در سوخت­های هیدروکربنی و آلودگی­های ناشی از گوگرد در جهان و ایران مقرر گردیده است. یکی از روش‌های گوگردزدایی از سوخت که در سال­های اخیر موردتوجه قرارگرفته گوگردزدایی اکسیداسیونی به کمک امواج ما­فوق صوت می­باشد. از محدودیت­های اصلی فرایند گوگردزدایی اکسیداسیونی مدت‌زمان طولانی واکنش است. دراینمطالعه پارامترهای مؤثری چون نسبتمولیاکسیدکنندهبهگوگرد، نسبتمولیاسیدبهگوگرد، توان مافوق صوت نسبت به حجم سوخت واکنشی و دما به روش آماری سطح پاسخ (RSM) و پارامتر زمان با آزمون­های تک عاملی مورد ارزیابی قرار گرفت. بر پایه این نتایج، بهترین شرایط گوگردزدایی اکسیداسیونی سوخت مدل به کمک امواج مافوق صوت در نسبتمولیاکسیدکنندهبهگوگرد 26.7، نسبتمولیاسیدبهگوگرد 74.6، توان مافوق صوت نسبت به حجم سوخت واکنشی W/mL 7 و دمایºC50 طی 10.5 دقیقه تحت تابش امواج مافوق صوت به دست آمد که اعمال این شرایط منجر به بیش از %97 اکسیداسیون گوگردی شد. دست­یابی به بیش از %95 اکسیداسیون گوگرد سوخت مدل در زمان 80 ثانیه تحت تابش امواج مافوق صوت و در شرایط بهینه به‌عنوان یکی از نوآوری­ها تحقیق جاری یاد می­شود. با استفاده از نتایج بررسی­های سوخت مدل، گوگردزداییاکسایشی به کمک امواج مافوق صوت سوخت واقعی نفت سفید در حجم بیشتری و با به‌کارگیری روش آماری سطح پاسخ (RSM) موردمطالعه قرارگرفت. %95.46 گوگردزدایی اکسیداسیونی نفت سفید در نسبت مولی اکسیدکننده به گوگرد 15.02، نسبت مولی اسید به گوگرد 107.8، توان مافوق صوت نسبت به حجم سوخت واکنشی W/mL 7.6 در دمای ثابتºC50 و طی 10.5 دقیقه تحت تابش امواج مافوق صوت و بعد از یک مرحله استخراج با استونیتریل به دست آمد. پارامترهای دما، زمان و تعداد مراحل استخراج جهت اکسیداسیون ترکیبات گوگردی نفت سفید با آزمون­های تک عاملی مورد ارزیابی قرار گرفتند. همچنین مطالعه نوینی جهت کاهش هدر رفت هیدروکربنی در حین انجام مراحل استخراج صورت پذیرفت.سپس بر اساس اطلاعات حاصله از بخش مطالعه سوخت واقعی، برای اولین بار تحقیقی درخصوص تاثیر فشار بر سیستم راکتورهای صوتی شاخک­دار صورت پذیرفت که نشان داد افزایش فشار در سیستم شاخک مستقیم اندکی تأثیر مثبت دارد. محدوده مناسب پارامترها در بخش مطالعات بررسی فشار سوخت واقعی عبارت است از فشار barg0.03، توانW390و ‌زمان 22 دقیقه که بعد از یک مرحله استخراج با استونیتریل به راندمان گوگردزدایی بیش از %96 رسید.

واژه‌های کلیدی: گوگردزدایی اکسیداسیونی به کمک امواج مافوق صوت، دی‌بنزوتیوفن، نفت سفید، روش سطح پاسخ، استخراج، هدر رفت هیدروکربنی، فشار

دفعات مشاهده: 1193 بار   |   دفعات چاپ: 147 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

کد امنیتی را در کادر بنویسید >
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
Persian site map - English site map - Created in 0.2 seconds with 53 queries by YEKTAWEB 3647