Home Home Information Contact Site Map Library
English Site
   [صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
مدیریت دانشکده::
درباره دانشکده::
صفحه اصلی::
امور آموزش::
معرفی افراد::
امور پژوهش::
اخبار و رویدادها::
آئین نامه ها و فرمها::
تسهیلات پایگاه::
::
تقویم و فرمها
..
دفاعیه ها
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: برگزاری مراسم تقدیر از دانشجویان ممتاز سالانه
:: خدمت نظام وظیفه در قالب امریه سربازی در بنیاد ملی نخبگان
:: فجر انقلاب و دمیدن خورشید آزادی مبارک باد.
..
لینک های مفید..
سایت های معتبر

 ایران تک هاب (سافا)

اسکاپوس

انجمن شیمی ایران

سیویلیکا
..
:: جلسه دفاعیه رساله دکتری خانم ندا شهبازی ::
 | تاریخ ارسال: 1401/7/26 | 
خانم ندا شهبازی دانشجوی دکتری شیمی، در تاریخ ۳/۸/۱۴۰۱. از رساله دکتری خود تحت عنوان کاربرد نانوحسگرهای نوری بر پایه نانو­ذرات پلاسمونی طلا و نقره جهت اندازه­گیری زیست نشانگر سرطان سینه و داروی متفورمین با راهنمایی آقای دکتر روح اله زارع دورابی  دفاع خواهدکرد.
 استاد راهنمای اول: دکتر روح اله زارع دورابی
 استاد مشاور اول:دکتر سید مرتضی نقیب
  هیات داوران: دکتر افسانه ملاحسینی، دکتر علی غفاری­نژاد، دکتر محمد­رضا هرمزی­نژاد، دکتر فرنوش فرید­بد
  این جلسه ساعت ۱۵:۳۰ روز سه شنبه در سالن کنفرانس دانشکده شیمی برگزار خواهد شد.
  چکیده : .
 متفورمین یکی از داروهای متداول برای کنترل دیابت نوع ۲ است که به عنوان خط اول درمان این بیماری تجویز می­شود. روش­های مختلف تجزیه­ای برای اندازه­گیری متفورمین گزارش شده ­است، با این حال تعیین دقیق غلظت آن به وسیله روش­های ساده و ارزان قیمت هنوز هم چالش برانگیز است. در این رساله، حسگری نوری در محدوده طیف­سنج مرئی بر پایه نانو­ذرات طلا برای شناسایی و اندازه­گیری متفورمین معرفی شده ­است. نانو­ذرات طلا با گروه پوشاننده سیترات به عنوان جزء تشخیصی حسگر در نظر گرفته ­شد. در اثر افزایش متفورمین به محلول حسگری، برهمکنش متفورمین و نانو­ذرات طلا سبب کاهش شدت پیک جذبی نانو­ذرات طلا در طول موج بیشینه ۵۲۵ نانومتر شد و همچنین پیک جدیدی در ناحیه ۶۴۵ نانومتر ظاهر گردید. افزون بر این، اضافه شدن متفورمین به محلول حسگری سبب نزدیک ­شدن نانو­ذرات طلا به یکدیگر شد و تغییر رنگ در محلول حسگری رخ داد. سه فاکتور موثر بر پاسخ حسگر نوری به متفورمین از جمله pH، نسبت غلظتی نانو­ذره و زمان با استفاده از روش طراحی آزمایش و به کمک طرح مرکب مرکزی و روش یک متغیر در زمان بهینه شد. در شرایط بهینه، پاسخ حسگر به متفورمین در محدوده غلظتی ppm ۲۵/۶ تا ۳/۱۳۳ خطی بود و مقدار حد­تشخیص روشppm  ۷۹­/۱ طبق فرمول محاسبه گردید. انحراف استاندارد نسبی روش طبق فرمول ۵۳/۲ %  به دست آمده ­است. گزینش­پذیری عملکرد حسگر نیز در حضور یون­ها و ترکیبات دارویی هم­خانواده با متفورمین با کمک دو روش رنگ­سنجی و طیف­سنجی بررسی شد. در نهایت، عملکرد حسگر در نمونه سرم انسانی ارزیابی شد.
تراستوزوماب (HER)، یک مونوکلونال آنتی­بادی است که برای درمان سرطان سینه استفاده می­شود. تعیین غلظت­های پایین این مولکول اهمیت دارد. در این پژوهش حسگری مبتنی بر روش نسبت­سنجی برای اندازه­گیری و شناسایی HER طراحی و سنتز گردید.. عوامل موثر بر حسگری از جمله pH، دما و نسبت غلظتی نانو­ذرات با روش طراحی آزمایش و طرح مرکب مرکزی با انجام ۱۶ آزمایش در ۲ روز کاری مطالعه شد. گستره ­خطی اندازه­گیری HER طبق آزمایش­های انجام­شده در شرایط بهینه در محدوده ۵۰ تا ۴۰۰ میکرومولار و حد تشخیص ۷/۳ نانو­مولار به دست ­آمد. اثر گونه­های مزاحم با بررسی ترکیبات یونی و دارویی با گروه­های عاملی مشابه با HER مطالعه شد. تکرار­پذیری پاسخ حسگر در هفت روز کاری مقایسه و نتایج قابل قبولی حاصل شد. میانگین انحراف استاندارد نسبی کمتر از ۵% ثبت شده ­است. در انتها برای بررسی کارایی روش، دو نمونه حقیقی سرم انسانی و سرم جنین گاوی ارزیابی شد. انحراف استاندارد نسبی در نمونه­های حقیقی کمتر از ۵ درصد محاسبه شد. شایان ذکر است، مقدار نمونه سرم لازم برای انجام فرآیند حسگری حدود ۵/۳۷ میکرولیتر بوده­ است.
دفعات مشاهده: 246 بار   |   دفعات چاپ: 13 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
تهران - میدان رسالت- خیابان هنگام - خیابان دانشگاه علم و صنعت - دانشگاه علم و صنعت ایران - دانشکده شیمی - کدپستی 1674613114
Information: Phone+98 21 77240540-50 / Letter Email Us Selected Contacts | About this site | Privacy policies | © 2007 Iran University of Science & Technology