[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
درباره مرکز کارآفرینی::
کارآفرینی::
کسب و کار::
آیین نامه ها::
اخبار مرکز کارآفرینی::
جشنواره ها::
کارگزاران فن راه ::
کتاب های کارآفرینی::
کارآفرینی دانش بنیان::
کارآفرینان ایرانی::
مقالات کارآفرینی::
پایگاه های مرتبط::
آلبوم تصاویر::
هسته های دانشجویی::
تماس با ما::
مراکز کاریابی::
::
لینک های مفید
..
تلگرام

کانال تلگرام ما را دنبال کنید

AWT IMAGE

https://telegram.me/karafariniiust

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
نظرسنجی
نظر خود را در رابطه با سایت مرکز کارآفرینی بفرمائید.
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
   
..
پیوندها
..
GEM IRAN

AWT IMAGE

..
Doing Business

AWT IMAGE

..
بنیاد ملی نخبگان

AWT IMAGE 

..
MBTI test

AWT IMAGE

..
ارزیابی شرکتهای دانش بنیان

AWT IMAGE

..
کتاب و نشریات
..
صندوق نوآوری و شکوفایی

AWT IMAGE

..

AWT IMAGE

:: دکتر ستاری خبر داد: برنامه ریزی برای ورود به مقوله اقتصاد دانش بنیان ::
 | تاریخ ارسال: 1393/1/19 | 

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان در گفتگوی اختصاصی با پایگاه‌ اطلاع‌رسانی دولت در دستور کار قرار داشتن تدوین نهایی آئین‌نامه تشخیص شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و از برنامه‌ریزی برای ورود به مقوله اقتصاد دانش‌بینان در سال 1393 خبر داد.

 

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان با پایگاه‌ اطلاع‌رسانی دولت گفتگوی اختصاصی انجام داد که متن کامل این گفتگو بدین شرح می‌باشد؛

دکتر ستاری گفت: تدوین آئین‌نامه تشخیص شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان، تدوین آیین‌نامه انتخاب و فعالیت کارگزاران به منظور انجام فرآیند تشخیص صلاحیت شرکتها و موسسات دانش‌بنیان، قرارداد همکاری با دستگاههای متقاضی کارگزاری تشخیص صلاحیت شرکتها و موسسات دانش‌بنیان و پیوست‌های مربوط به آیین نامه تشخیص شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان نظیر «فهرست فعالیت‌های تحقیق و توسعه و نحوه محاسبه هزینه‌های آن»، «فهرست فعالیت‌های اصلی و پشتیبانی شرکت‌ها»، و «دستورالعمل بررسی سوء سابقه شرکت‌ها» در دستور کار قرار گرفته است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان در خصوص رویکردهای معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور برای تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: از آنجا که سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی چند وقتی است توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی ابلاغ شده است و با توجه به تأکیدات معظم له در دیدارشان با مسئولان که به مقوله اقتصاد دانش بنیان و زیر بنایی بودن آن در تحقق اقتصاد مقاومتی عنایتی ویژه داشتند اینگونه استنباط می شود که با استفاده از علم و فناوری در همه ابعاد سیاستگذاری می توان به صورت مؤثر ظاهر شد چراکه اقتصاد دانش بنیان پیشران اقتصاد مقاومتی تلقی می شود و لذا برنامه ریزی منسجم برای ورود به مقوله اقتصاد دانش بنیان بسیار کلیدی و حائز اهمیت است.

ستاری افزود: بر همین مبنا معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور از طریق ساز و کارهای خود مانند ستادهای توسعه فناوری، طرح های کلان ملی و طرح های تجاری سازی، قصد عمق بخشیدن به نفوذ خود در این عرصه را دارد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: همانگونه که در بند 2 سیاست های ابلاغی به بحث پیشتازی اقتصاد دانش بنیان تأکید شده باور ما بر این است که با رعایت و عملیاتی کردن همین بند بخش مهمی از اهداف اقتصاد مقاومتی و تقویت ساخت درونی قدرت در کشور اتفاق خواهد افتاد.

معاون رئیس جمهور در ادامه افزود: مباحثی مانند چگونگی افزایش تولید داخلی و تعیین سیاست های مؤثر در این زمینه هم نیازمند کار علمی و وصل کردن حلقه های دانشگاه تا صنعت و بازار است مخصوصاً در حوزه هایی مانند نفت و گاز که به شدت به علوم و فناوری های پیشرفته نیازمندیم این امر نمود بیشتری پیدا می کند.

وی با بیان اینکه برای پیاده سازی مناسب و تحقق اهداف ترسیم شده در سیاست های اقتصاد مقاومتی حوزه تکالیف و ورود معاونت علمی و فناوری بسیار گسترده است، گفت: ضروری می دانیم که ارکان این معاونت در تعامل با دستگاههای اجرایی و به ویژه مراکز علمی و دانشگاهی در عرصه فناوری مورد نظر هر بخش پیشگام و فعال عمل کنیم و امیدواریم با توسعه فعالیت های معاونت، شاهد برداشتن گام های موثری در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی و لبیک گفتن به فرمان مطاع رهبر معظم انقلاب اسلامی باشیم.

 

اجرای قانون حمایت از شرکتها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری‌ها و اختراعات 

ستاری با اشاره به حمایت دولت تدبیر و امید از شرکت های دانش‌بنیان و تجار‌سازی اختراعات تصریح کرد: از سوی بخش های مختلف معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، از تهیه پیش نویس اولیه قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان گرفته تا تدوین پیش نویس آیین نامه اجرایی آن، صندوق نوآوری و شکوفایی، موضوع ارزیابی صلاحیت شرکت های دانش بنیان، اقدامات و تلاش های گسترده و دامنه داری صورت گرفته است که در این خصوص تاکنون گزارش‌های مدون و مکتوب به همراه مستندات متنوع تهیه شده است.

وی گفت: پس از ابلاغ آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکتها و موسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات و حکم رئیس جمهور مبنی بر ریاست کارگروه «ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکتها و موسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجرا» توسط معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و تشکیل دبیرخانه کارگروه، تدوین آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های متعدد مربوط به این کارگروه در دستور کار قرار گرفت.

 

تدوین آئین‌نامه تشخیص شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان 

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در ادامه افزود: از آن جمله می‌توان به تدوین آئین‌نامه تشخیص شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان، تدوین آیین‌نامه انتخاب و فعالیت کارگزاران به منظور انجام فرآیند تشخیص صلاحیت شرکتها و موسسات دانش‌بنیان، قرارداد همکاری با دستگاههای متقاضی کارگزاری تشخیص صلاحیت شرکتها و موسسات دانش‌بنیان و پیوست‌های مربوط به آیین نامه تشخیص شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان نظیر «فهرست فعالیت‌های تحقیق و توسعه و نحوه محاسبه هزینه‌های آن»، «فهرست فعالیت‌های اصلی و پشتیبانی شرکت‌ها»، و «دستورالعمل بررسی سوء سابقه شرکت‌ها» اشاره کرد.

ستاری خاطر نشان کرد: بر این اساس تاکنون تعداد زیادی جلسه کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکتها و موسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجرا برگزار شده است که در نتیجه آن تعدادی از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان به صندوق نوآوری و شکوفایی که اخیرا با اهتمام دولت تدبیر و امید راه‌اندازی شده است، معرفی شدند که بتوانند از مجموعه قوانین حمایتی برخوردار شوند.

وی در ادامه به دیگر اقدامات انجام شده از سوی این معاونت اشاره کرد و گفت: علاوه بر اینها اقدمات مهمی نیز تا کنون انجام گرفته که از آن جمله می توان به افزایش تعداد کارگزاران ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان از 12 کارگزار به 15 کارگزار و پیوستن پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد منتخب سراسر کشور به فرآیند ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان، تهیه و ابلاغ دستورالعمل معافیت مالیاتی برای شرکت‌های دانش‌بنیان در داخل پارک‌های علم و فناوری و خارج از پارک‌های علم و فناوری اشاره کرد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزود: تصویب بودجه 200 میلیون دلاری برای صندوق نوآوری و شکوفایی در بودجه سال 1393 به پیشنهاد دولت و تصویب مجلس شورای اسلامی و اصلاح آئین‌نامه تشخیص شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان از سوی کارگروه «ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجراء» با هدف بهبود فرآیندهای ارزیابی شرکت‌ها از دیگر اقدامات انجام شده است.

تجاری‌سازی نتایج تحقیقات و پژوهش‌های دانشگاهی 

رئیس بنیاد ملی نخبگان به برنامه های معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در بخش تجاری‌سازی نتایج تحقیقات و پژوهش‌های دانشگاهی اشاره کرد و گفت: یکی از اساسی ترین برنامه های این معاونت تعریف و تبیین طرح های کلان ملی فناوری و نوآوری است که بخش قابل توجهی از آنها توسط دانشگاهیان انجام می شود و تکیه اصلی این طرح ها نیز بر پژوهش های کاربردی و توسعه‌ای انجام شده در دانشگاهها و مراکز علمی کشور است.

ستاری در ادامه با اشاره به مهمترین طرح های کلان ملی فناوری و نوآوری واگذار شده به دانشگاههای توانمند کشور گفت: طرح کلان ملی "طراحی و ساخت رله ملی دیجیتال و هوشمند و تستر آن" در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، طرح کلان ملی "طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی شبکه ملی پایش و پیش بینی دریایی کشور" در دانشگاه صنعتی اصفهان، ، طرح کلان ملی"تولید داروهای وارداتی" در دانشگاههای علوم پزشکی و مراکز علمی و صنعتی کشور، طرح کلان ملی "طراحی، ساخت و راه اندازی ابررایانه های ملی امیرکبیر و شیخ بهایی" به ترتیب در دانشگاههای صنعتی امیرکبیر و صنعتی اصفهان از جمله این طرحها هستند.

معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور افزود: همچنین با توجه به سوابق و تجربه امر پژوهش در دانشگا‌ها و کارکردهایی که تا کنون بدست آمده، باید پذیرفت فرهنگ پژوهش در دانشگاه‌ها نیازمند اصلاح است و در مقابل پروژه‌ها و پژوهش‌ها باید نگاهی بازار محور داشته باشند.

 

حمایت از پژوهش های دانشگاهی 

وی ادامه داد: در این معاونت حمایت از پژوهش های دانشگاهی درسطح گسترده و در عرصه ملی در چارچوب ستاد‌های سیزده گانه توسعه فناوری های راهبردی طی سال های گذشته صورت گرفته است، حجم و میزان این حمایت ها که بیشتر جنبه کمک و بلا عوض داشته قابل ارایه است. البته ستادهای توسعه فناوری نیز در امر تجاری سازی در طول این مدت فعال بوده اند و از بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در داخل و یا خارج از پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد با اختصاص تسهیلات حمایت کرده‌اند.

ستاری، برنامه حمایت از ارایه خدمات ایده تا بازار در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد که در سال اول اجرای آن توسط دفتر تجاری سازی و همکاری های دانش و صنعت در 10 پارک علم و فناوری اصلی کشور به مرحله اجرا در آمد و همچنین برنامه حمایت از طرح های منتخب پارک ها و مراکز رشد که طی سه سال اخیر در چارچوب ارایه تسهیلات و خدمات تجاری‌سازی به شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد مستقل به مرحله اجرا در آمد از دیگر اقدامات در این زمینه عنوان کرد.

 

حمایت از طرحهای برگزیده استانی و کشوری 

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، حمایت از شرکت های دانش بنیان کوچک تر از طریق ایجاد 7 کریدور تجاری سازی در 7 استان کشور و فراهم کردن زیرساخت ها برای ایجاد کریدور در استان های دیگر، برنامه حمایت از طرح های منتخب کانون های هماهنگی دانش و صنعت با رویکرد تجاری سازی که در سال گذشته به مرحله اجرا در آمد از فعالیت های این معاونت در بخش تجاری‌سازی نتایج تحقیقات و پژوهش‌های دانشگاهی ذکر کرد.

وی در ادامه گفت: حمایت از طرح های برگزیدگان کشوری و طرح های منتخب استانی سه دوره جشنواره علم تا عمل، در هر دوره حدود 60 طرح با ماهیت تجاری سازی مورد حمایت قرار گرفتند و حمایت از طرح های بنیاد ملی نخبگان در عرصه ملی که از قابلیت تجاری سازی برخوردار بودند. حمایت مادی و معنوی از طرح های تجاری سازی شرکت های دانش بنیان که در خارج از پارک و یا مراکز رشد استقرار داشتند در چارچوب برنامه مستقل دفتر تجاری سازی نیز از دیگر فعالیتهای انجام شده است.

دفعات مشاهده: 5464 بار   |   دفعات چاپ: 1170 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 12 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز کارآفرینی دانشگاه علم و صنعت ایران می باشد . نقل هرگونه مطلب با ذکر منبع بلامانع می باشد .
Persian site map - English site map - Created in 0.1 seconds with 68 queries by YEKTAWEB 4570