[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره دانشگاه::
درباره روابط عمومی::
معرفی افراد::
اخبار دانشگاه::
افتخارات دانشگاه::
برقراری ارتباط::
سایت های مرتبط::
تسهیلات پایگاه::
::
آرشیو نشریه پیام

AWT IMAGE

AWT IMAGE

نشریه پیام شماره 86

نشریه پیام شماره 85
نشریه پیام شماره 84

نشریه پیام شماره 83

نشریه پیام شماره 82

نشریه پیام شماره 81

نشریه پیام شماره 80

آرشیو نشریه پیام

..
آرشیو خبرنامه الکترونیک

AWT IMAGE

خبرنامه شماره ۲۱۷

خبرنامه شماره ۲۱۶

خبرنامه شماره ۲۱۵

خبرنامه شماره ۲۱۴

خبرنامه شماره ۲۱۳

خبرنامه شماره ۲۱۲

خبرنامه شماره ۲۱۱

خبرنامه شماره ۲۱۰

خبرنامه شماره ۲۰۹

خبرنامه شماره ۲۰۸

آرشیو خبرنامه الکترونیک

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: دفاعیه دکتری در دانشکده مهندسی شیمی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۴/۲۷ | 

دفاعیه دکتری در دانشکده مهندسی شیمی

AWT IMAGE

حامد توسلی(دانشجوی دوره دکتری مهندسی شیمی)، بیست و هفتم تیرماه 1395 از رساله دکتری خود با عنوان «اندازه گیری و مدلسازی ترمودینامیکی جداسازی مخلوط‌های با نقطه جوش نزدیک با استفاده از فرآیند تشکیل هیدرات (محلول بنزن/سیکلوهگزان)» دفاع می کند.

چکیده این رساله که راهنمایی آن را دکتر فرزانه فیضی بر عهده دارد، به شرح زیر است. این جلسه دفاعیه ساعت 11 در محل کلاس 146 دانشکده مهندسی شیمی برگزار می شود.

چکیده

جداسازی ترکیبات تشکیلدهنده مخلوطهای با نقطه جوش نزدیک از جمله فرآیندهای پیچیده، پرهزینه و چالش برانگیز در صنعت شناخته میشوند. جداسازی مخلوط بنزن و سیکلوهگزان به عنوان مخلوطی با نقطه جوش نزدیک، بطور گسترده مورد توجه است. استفاده از توانایی هیدرات های گازی در جداسازی مخلوطها میتواند راه حل مناسبی در کاهش مشکلات جداسازی چنین مخلوط هایی باشد. 

بنزن و سیکلوهگزان هر دو ترکیب در شرایط مناسب و در حضور  مقادیر کافی آب و مولکول های گاز کمکی، ساختار II را شکل می دهند. اختلاف فشار تعادلی تشکیل هیدرات این دو ترکیب عامل مناسبی جهت جداسازی این مخلوط با استفاده از فرآیند تشکیل هیدرات به شمار می آید.

در این تحقیق، امکان جداسازی مخلوط بنزن و سیکلوهگزان با استفاده از فرآیند تشکیل هیدرات با اندازه گیری های آزمایشگاهی و مدلسازی بررسی شده است. شرایط تشکیل و میزان جداسازی با توجه به تغییرات ترکیب درصد خوراک و فشار حاکم بر سیستم اندازه گیری و محاسبه شده و پارامترهای تاثیرگذار بر افزایش میزان جداسازی معرفی شده اند. به این منظور داده های تجربی تشکیل هیدرات مخلوط های (متان + سیکلوهگزان + آب)، (متان + بنزن + آب)، (دی اکسید کربن + سیکلوهگزان + آب)، (دی اکسیدکربن + بنزن + آب) و (متان + مخلوط بنزن و سیکلوهگزان + آب) در شرایط متفاوتی اندازه گیری شده اند. داده های تجربی تشکیل هیدرات مخلوط های (دی اکسیدکربن + بنزن + آب) و (متان + مخلوط بنزن و سیکلوهگزان + آب) برای اولین بار در این تحقیق معرفی شده اند.  

در کنار داده های تجربی اندازه گیریشده، محاسبات شرایط تشکیل و ترکیب درصد فازهای در حال تعادل با استفاده از الگوریتم های پیشنهاد شده در این تحقیق صورت پذیرفته است. الگوریتم های حل تعادل های سه فازی (هیدرات- مایع آبی- بخار) و چهار فازی (هیدارت- مایع آبی – مایع هیدروکربنی – بخار) امکان محاسبه ترکیب درصد ترکیبات در فازهای در حال تعادل و فشار تعادلی تشکیل هیدرات را می دهند.  اساس محاسبات تعادل فاز تساوی فوگاسیتی ترکیبات در فازهای در حال تعادل در نظر گرفته شده است. به همین منظور از دو معادله حالت Valderrama-Patel-Teja  به همراه قوانین اختلاط مستقل از دانسیته و  تئوری آماری سیالات تجمعی در فازهای مایع آبی، مایع هیدروکربنی و بخار استفاده شده است و محاسبات در فاز هیدرات به کمک مدل بهبودیافته Van der Waals -Platteeuw  صورت پذیرفته است.

واژه‌های کلیدی: هیدرات، مخلوط با نقطه جوش نزدیک، جداسازی، الگوریتم، تعادل فاز

دفعات مشاهده: 2731 بار   |   دفعات چاپ: 360 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

کد امنیتی را در کادر بنویسید >
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

کلیه حقوق مادی ومعنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم وصنعت ایران میباشد .هرگونه برداشت با ذکر منبع ، بلامانع است.

Persian site map - English site map - Created in 0.185 seconds with 947 queries by yektaweb 3600